Uniwersytet SWPS wiodącym ośrodkiem naukowym
Po raz kolejny kompleksowa ocena Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach ewaluacji jakości działalności jednostek naukowych potwierdziła silną pozycję naszej uczelni. Spośród 7 poddanych ocenie dyscyplin otrzymaliśmy jedną kategorię A+, aż pięć kategorii A i jedną B+. Taki bilans to powód do dumy – stanowi bowiem potwierdzenie najwyższego poziomu naszej kadry naukowej. Serdecznie gratulujemy wszystkim osobom zaangażowanym w działalność naukowo-badawczą naszej uczelni!
Od początku istnienia Uczelni naszym priorytetem jest rozwój działalności naukowej i badawczej, aby osoby u nas studiujące uczyły się od najlepszej kadry. Jako pierwszy prywatny Uniwersytet w Polsce po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy w czołówce jednostek naukowych w kraju. W ramach 7 dyscyplin, w których prowadzimy działalność naukową, aż 6 otrzymało najbardziej prestiżowe kategorie: A+ i A.
Kryteria oceny parametrycznej
Tym razem ewaluację przeprowadzono w ramach dyscyplin naukowych uprawianych w danej jednostce. Przy ocenie wzięto pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących określoną dyscyplinę.
Podstawowymi kryteriami ewaluacji są: poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki.
Wyniki ewaluacji 2017–2021
Najwyższą ocenę A+ otrzymało niecałe 6 proc. wiodących ośrodków naukowych prowadzących badania w ramach określonej dyscypliny naukowej (wśród nich Uniwersytet SWPS w dyscyplinie psychologia). Kategorię A oznaczającą bardzo wysoki poziom uzyskało nieco ponad 28 proc. ocenianych jednostek w ramach danej dyscypliny.
Kategorie naukowe przyznane Uniwersytetowi SWPS:
- A+ w dyscyplinie psychologia,
- A w dyscyplinie nauki o kulturze i religii,
- A w dyscyplinie nauki o polityce i administracji,
- A w dyscyplinie nauki socjologiczne,
- A w dyscyplinie literaturoznawstwo,
- A w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki,
- B+ w dyscyplinie nauki prawne.
Instytuty naukowe
Na Uniwersytecie SWPS funkcjonuje 5 instytutów naukowych, które zajmują się organizacją i koordynacją działalności naukowej pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych uczelni w poszczególnych dyscyplinach.
Instytut Nauk Humanistycznych
INH zajmuje się koordynowaniem działalności naukowej pracowników badawczych oraz badawczo-dydaktycznych Uniwersytetu SWPS reprezentujących dyscypliny: literaturoznawstwo oraz nauki o kulturze i religii.
Instytut Nauk Społecznych
INS zajmuje się koordynowaniem działalności naukowej pracowników badawczych oraz badawczo-dydaktycznych Uniwersytetu SWPS reprezentujących dyscypliny: nauki socjologiczne, nauki o polityce i administracji.
Instytut Prawa
Instytut Prawa koordynuje działalność naukową środowiska prawniczego Uniwersytetu SWPS. Odpowiada również za rozdział środków na działalność naukową w zakresie nauk prawnych i monitoruje ich wykorzystanie.
Instytut Projektowania
Instytut Projektowania zajmuje się koordynowaniem działalności naukowej pracowników badawczo-dydaktycznych Uniwersytetu SWPS reprezentujących dyscypliny sztuki plastycznej i konserwacji dzieł sztuki. Skupia projektantów wzornictwa i komunikacji, artystów wizualnych oraz teoretyków z obszaru nauk humanistycznych i społecznych zajmujących się badaniami dla projektowania i poprzez projektowanie.
Instytut Psychologii
Instytut Psychologii zajmuje się koordynowaniem działalności naukowej pracowników badawczych oraz badawczo-dydaktycznych Uniwersytetu SWPS prowadzących prace naukowe w zakresie psychologii. W ramach Instytutu działa 20 centrów i laboratoriów zlokalizowanych w pięciu kampusach naszej uczelni - Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Sopocie.
Bardzo dobre wyniki ewaluacji działalności naukowej Uniwersytetu SWPS dają możliwość rozwijania się uczelni jako uniwersytetu wielodziedzinowego i zmiany przymiotnikowej nazwy uczelni na Uniwersytet SWPS. Zmiana ta wejdzie w życie z dniem 1 października 2023 r.