Kierownik Galerii Grafiki Uniwersytetu SWPS w Radzie MWW
Z dumą informujemy, że prof. Michał Jakubowicz, kierownik Galerii Grafiki Uniwersytetu SWPS został powołany do Rady Muzeum Współczesnego Wrocławia.
Schron dla Sztuki
Muzeum Współczesne Wrocław (MWW) to miejsce, w którym sztuka współczesna ożywa i staje się dostępna dla mieszkańców miasta. Jako muzeum sztuki współczesnej MWW zostało powołane przez Radę Miejską Wrocławia 10 lutego 2011 r. i zostało oficjalnie otwarte kilka miesięcy później – na początku września. Głównym celem muzeum jest wystawianie, promowanie i gromadzenie kolekcji sztuki współczesnej, szczególnie tej związanej z Wrocławiem w drugiej połowie XX w. Nazwa muzeum świadomie pomija słowo „sztuka”, co rozszerza tematykę działań instytucji na różne dziedziny kulturalne i społeczne. MWW stawia na projekty naukowe i społeczne, co stawia je w opozycji do tradycyjnego podejścia muzealnego, skoncentrowanego głównie na ekspozycji konkretnych dzieł.
Jednym z unikalnych elementów Muzeum Współczesnego Wrocław jest jego lokalizacja w bunkrze, co nadaje mu przydomek „schron dla sztuki”. Muzeum znajduje się na osiedlu Szczepin przy Placu Strzegomskim, w przestrzeni przeciwlotniczego schronu wybudowanego dla ludności cywilnej w 1942 r. według projektu Richarda Konwiarza.
Program wystawienniczy MWW skupia się na promowaniu i popularyzowaniu lokalnych, progresywnych i najnowszych zjawisk sztuki współczesnej. Muzeum odwołuje się do różnych tradycji artystycznych, takich jak konceptualizm, akcjonizm, „strukturaliści” wrocławscy, fotomedializm, performance oraz sztuka stosowana i tradycja muzealna Wrocławia. Mimo wielu zmian na przestrzeni lat Muzeum Współczesne Wrocław kontynuuje swoją działalność zgodnie z pierwotną koncepcją, dbając o zachowanie pluralizmu i tworzenie przestrzeni dla spotkań i mediacji między różnymi orientacjami politycznymi, estetycznymi i filozoficznymi.
Stróżowie Kultury: rola Rady w Muzeum Współczesnym
Z początkiem stycznia 2023 r. w Radzie MMW zasiadł prof. Michał Jakubowicz, zasłużony kurator sztuki i artysta, wieloletni pracownik naszej uczelni, kierownik Galerii Grafiki we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS.
Rada nadzoruje działania muzeum w wielu kluczowych obszarach. Przede wszystkim, monitoruje gromadzenie zabytków, zgodnie z zakresem określonym w statucie. Dba o to, aby proces pozyskiwania i dokumentowania eksponatów przebiegał sprawnie, przy zachowaniu odpowiednich standardów. Pełni również istotną rolę w zapewnieniu właściwych warunków przechowywania eksponatów, ich zabezpieczeniu i konserwacji.
Członków składającej się z 12 osób Rady powołuje i odwołuje prezydent Wrocławia. Każdy członek Rady pełni swoją funkcję przez okres 4 lat, co stanowi jedną kadencję. W trakcie swojej kadencji, biorą oni czynny udział w organizacji wystaw i w procesie tworzenia ekspozycji, wspomagają też organizację badań naukowych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej przez muzeum. Dodatkowo dbają o to, aby zbiory były dostępne dla celów edukacyjnych i dla zwiedzających.
Poza działalnością edukacyjną Rada angażuje się także w prowadzenie działalności wydawniczej. Jej członkowie wspierają publikację książek, katalogów i innych materiałów, które dokumentują kolekcję muzeum oraz stanowią wartościowe źródło informacji dla badaczy i miłośników sztuki.
Artysta wizualny używający w swoich pracach fotografii, filmu, obiektów, rysunku. Zainteresowany teorią i praktyką sztuk wizualnych jako sposobami namysłu nad kulturą i komunikacją. Eksponował dzieła na wystawach w Polsce, Niemczech, Francji, Finlandii, Hiszpanii i Japonii. Reprezentowany przez krakowską Galerię Foto-Medium-Art w latach 2007-2010. Autor książek fotograficznych „sub” (2018), „subPark” (2016), zbioru badań „Eksperyment koło fotografii” (2018), monografii „Medium na białym tle. Sytuacja, przedmiot, odbiór, widmo w twórczości Jerzego Olka” (2007) oraz katalogów. Od 2023 członek Rady Programowej Muzeum Współczesnego Wrocław.