Książka prof. Tadeusza Gadacza z nominacją do nagrody im. prof. Marcina Króla
Z dumą informujemy o nominacji książki autorstwa prof. Tadeusza Gadacza, wykładowcy na Wydziale Psychologii w Krakowie Uniwersytetu SWPS do prestiżowej nagrody im. prof. Marcina Króla. Nagrodę tę co roku przyznaje Fundacja im. Stefana Batorego za najlepszą książkę z dziedziny historii idei, filozofii oraz myśli społecznej i politycznej. Serdecznie gratulujemy!
Niezgoda na nieprawość i populizm
Profesor Tadeusz Gadacz nawiązuje w wydanej w 2023 r. „Etyce dobromyślności” do pamiętnego dzieła ks. Józefa Tischnera (który był nauczycielem i mentorem autora) z 1981 r., czyli do „Etyki solidarności”. To próba filozoficznej odpowiedzi na obecny kryzys demokracji i wartości oraz wezwanie do przywrócenia fundamentalnych zasad etycznych w naszym codziennym życiu – zgodnie z duchem nauk ks. Tischnera.
Napisałem ją w odruchu niezgody na szerzące się w sferze publicznej kłamstwo, nieprawość, nieuczciwość, nieprzyzwoitość, nepotyzm, nieodpowiedzialność, arogancję, antyeuropejskość władzy, a także bezmyślność i bierność obywateli spowodowaną często sprowadzeniem wolności jedynie do strefy konsumpcyjnego komfortu i obojętności na sprawy publiczne. Żyjemy w czasach budzących się tu i ówdzie populizmów, nacjonalizmów, kryzysu demokracji. Dlatego w tym trudnym dla Polski momencie, przypominającym początek lat 80., kiedy powstała „Etyka solidarności”, chciałbym przypomnieć stare słowo dobromyślność. Łącząc myślenie i dobro wskazuje ono na etyczny wymiar myślenia, gdyż myślenie bez dobra jest puste, a dobro bez myślenia ślepe.
O nagrodzie im. prof. Marcina Króla
Fundacja im. Stefana Batorego ustanowiła tę literacką nagrodę w 2022 r. na cześć prof. Marcina Króla – wybitnego filozofa polityki i historyka. Nagroda ma na celu rozwój publicznej debaty i zachętę do tworzenia nowych idei, a także poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania współczesności. Wyniki tegorocznej, trzeciej już edycji, poznamy wkrótce.
Dowiedz się więcej o nagrodzie
Poznaj wszystkie nominowane tytuły
Studiuj na Uniwersytecie SWPS w Krakowie!
Na Wydziale Psychologii w Krakowie USWPS zajęcia prowadzą znakomici eksperci, którzy uczestniczą w międzynarodowych projektach i sympozjach, są członkami organizacji naukowych o światowej renomie, a także przeprowadzają interdyscyplinarne badania.
Odwiedź stronę wydziału
Oprócz psychologii na poziomie I stopnia (w jęz. angielskim), magisterskim i podyplomowym, na USWPS w Krakowie możesz studiować również inne ciekawe kierunki, takie jak: sztuka cyfrowa, game design, grafika reklamowa i multimedia.
Poznaj naszą ofertę dydaktyczną