Profesor Aleksandra Łuszczyńska laureatką nagrody naukowej Prezesa Rady Ministrów
Z ogromną dumą informujemy, że profesor Aleksandra Łuszczyńska z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów w kategorii „osiągnięcie w zakresie działalności naukowej”. Profesor Łuszczyńska została doceniona za odkrycia dotyczące psychospołecznych determinantów zmiany zachowań związanych z otyłością oraz efektywności psychospołecznych programów prewencji otyłości.
Wyróżnienie premiera dla ekspertki z Uniwersytetu SWPS
Nagroda naukowa Prezesa Rady Ministrów co roku przyznawana jest w trzech kategoriach. Najbardziej znacząca z nich dotyczy istotnych osiągnięć w działalności naukowej (w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej). Profesor Aleksandra Łuszczyńska otrzymała wyróżnienie premiera za swoją pracę badawczą nad zapobieganiem otyłości w skali globalnej.
Za opracowanie nowych mechanizmów psychologicznych, które oddziałują na zachowania zdrowotne, wpływające na zmianę masy ciała, a zarazem propozycja zmiany paradygmatu w badaniach psychologicznych i odejście od badań skoncentrowanych na jednostce, a zastąpienie ich modelami/badaniami skoncentrowanymi na diadzie (np. rodzic-dziecko, pacjent-partner). Za pokazanie, jak przekonania i zachowania zdrowotne dwóch osób będących w bliskiej relacji, tworzą system współzależnych czynników, współdeterminujących zmiany w masie ciała obu tych osób.
Aleksandra Łuszczyńska – ekspertka ds. psychologii zdrowia
Profesor Aleksandra Łuszczyńska to ceniona badaczka specjalizująca się w psychologii zdrowia i psychologii klinicznej. Naukowo interesuje się wyznacznikami zachowań zdrowotnych (takimi jak dieta, aktywność fizyczna i profilaktyka zdrowotna) oraz czynnikami poprawiającymi jakość życia osób, które przeżyły skrajny stres lub zmagają się z chorobami przewlekłymi.
Profesor Łuszczyńska projektuje i ocenia interwencje psychologiczne, które pomagają zmienić zachowania zdrowotne i przekonania pacjentów oraz służą poprawie zdrowia. Była zaangażowana w wiele międzynarodowych projektów badawczych, takich jak CO-CREATE, BETTER4U i OBCT, których celem było zapobieganie nadwadze i otyłości w Europie.
Kieruje Centrum Badań Stosowanych nad Zdrowiem i Zachowaniami Zdrowotnymi CARE-BEH działającym na Uniwersytecie SWPS.Poznaj centrum CARE-BEH:
Przeczytaj pełny biogram prof. Aleksandry Łuszczyńskiej
Więcej o badaniach prowadzonych przez naszą naukowczynię znajdziesz w anglojęzycznym newsletterze naukowym Uniwersytetu SWPS Science Share