Wolność, kreatywność, przedsiębiorczość, otwartość, rozwój – to wartości, na bazie których buduje się szczęście i dobrobyt każdego z nas, osobisty i społeczny. Jednak nie są nam one dane na zawsze. Raz wywalczone, wymagają wzmacniania i obrony przed zagrożeniami. To ważne zadanie społeczeństwa obywatelskiego. W czasie pandemii Covid-19 Polska stanęła przed wieloma wyzwaniami, nie tylko tymi dotyczącymi zdrowia. Szeroko dyskutowana była sytuacja ekonomiczna kraju i możliwość funkcjonowania przedsiębiorstw w realiach covidowych. To właśnie wolność działalności gospodarczej w czasie pandemii oraz po jej zakończeniu będzie tematem cyklu debat organizowanych przez SWPS Innowacje i Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Wolność działalności gospodarczej w obliczu pandemii
Zgodnie z art. 20. Konstytucji RP wolność działalności gospodarczej jest podstawą ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie pandemii była ona w różnym stopniu ograniczana, a informacje o kolejnych obostrzeniach –podawane z niewielkim wyprzedzeniem. Przedsiębiorcy czuli się zaskakiwani przez państwo i często tracili zaufanie do jego instytucji. Mając utrudnioną możliwość prowadzenia działalności, zostali narażeni na straty. Co więcej, proces dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa jest bardzo skomplikowany.
Analizie obecnej kondycji polskich firm i przedstawieniu doświadczeń lokalnych w szerszym kontekście będą służyły debaty z cyklu „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza” organizowane przez Uniwersytet SWPS. Zaproszeni eksperci i przedsiębiorcy będą rozmawiać m.in. o kwestiach:
- znaczenia i współczesnego rozumienia wolności działalności gospodarczej w świetle art. 20 i 22 Konstytucji
- znaczenia ograniczenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego dla realizacji wolności działalności gospodarczej,
- reglamentacji działalności gospodarczej w czasie pandemii i jej skutków (zwłaszcza dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców),
- odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa,
- kryzysu praworządności,
- społecznych i psychologicznych skutków pandemii dla przedsiębiorców.
W debatach wezmą udział przedstawiciele lokalnego środowiska społeczno-gospodarczego oraz eksperci z różnych wydziałów Uniwersytetu SWPS zajmujący się problematyką reglamentacji działalności gospodarczej.
Bardzo dziękujemy naszym partnerom za wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne. Szczególne podziękowania kierujemy do sponsora cyklu debat – Fundacji Wolności Gospodarczej. Nad wydarzeniem czuwają: Family Business Network Poland, Pracodawcy RP oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Nadzór merytoryczny nad spotkaniami sprawuje prof. Adam Bodnar.
Wydarzenie jest objęte patronatem Strefy Prawa Uniwersytetu SWPS
Formuła spotkania
Debaty z cyklu „Wolność gospodarcza w Polsce – diagnoza” odbędą się w 5 miastach, w których zlokalizowane są kampusy Uniwersytetu SWPS: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie i Katowicach.
Pierwsza debata odbędzie się 29 marca na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS.
Organizatorzy
Sponsor
Patronat
Termin i miejsce
29 marca 2022 r. (wtorek)
18.00-20.30
Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, aula A.001 oraz online
Kontakt
SWPS Innowacje
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.