„Projekt Włochy” – podróż po słonecznym Półwyspie Apenińskim (cykl spotkań online)
Włochy kojarzą się z pięknymi krajobrazami, życzliwymi ludźmi i obłędnie smacznym jedzeniem. Półwysep Apeniński ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Chcesz poznać lepiej kulturę tego regionu? Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS zaprasza na wirtualną podróż po Włoszech! Cykl prowadzi Karolina Iskierka – miłośniczka Włoch i autorka podcastu „Apetyt na włoszczyznę”.
Nieznane oblicza Włoch
„Projekt Włochy” to webinary i podcasty Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS dające okazję lepiej poznać energicznych i pogodnych Włochów. W ramach cyklu odbędą się rozmowy z ekspertami i naukowcami o włoskiej kulturze, sztuce i historii.
Dołącz do nas!
Kolejne podcasty z cyklu „Projekt Włochy” będą publikowane raz w miesiącu. Znajdziesz je na kanałach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS na YouTube, Spotify, Apple Podcasts, Lecton, Empik Go.
Prowadząca
-
Włoska moda
W pierwszym odcinku cyklu rozmawialiśmy o włoskiej modzie z italianistką Katarzyną Święcicką. Branża odzieżowa we Włoszech ma długą tradycję. Przez wiele lat stolicą wybitnych projektantów i nietuzinkowych stylizacji był Mediolan. Podczas webinaru analizowaliśmy, czy włoska ulica nadal wyznacza kierunki w modzie, w jaki sposób włoskie trendsetterki i influencerki wpływają na wybory konsumentów, a także czym różni się moda Polski i Włoch.
mgrKatarzyna ŚwięcickaItalianistka, językoznawczyni, autorka podręczników (seria „Perfettamente”) i słowników oraz licznych artykułów dotyczących języka i kultury Włoch. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z gramatyki kontrastywnej, akwizycji języka, językoznawstwa oraz języka włoskiego. Wcześniej przez lata wykładała o modzie włoskiej – zarówno z perspektywy historycznej, jak i najnowszych trendów związanych z ubiorem i designem. Prywatnie i hobbystycznie prowadzi małą firmę szyjącą ubrania i akcesoria z doskonałej jakości tworzyw, wyłącznie na indywidualne zamówienie oraz według spersonalizowanego projektu. Szyje od trzydziestu lat, a jej wyroby noszą kobiety w całej Europie.
-
W dalszej części cyklu porozmawiamy o włoskim kinie i nowym znaczeniu „Boskiej Komedii”, poznamy włoskie podejście do wychowywania dzieci i odkryjemy zmiany, jakie zaszły w tamtejszej kulturze na przestrzeni ostatnich lat. Zanurzymy się w historię regionu i dowiemy się więcej o lokalnych ruchach społecznych.
Kontakt z organizatorką
Marta Brzezińska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Studiuj italianistykę na Uniwersytecie SWPS
Fascynuje cię kultura Półwyspu Apenińskiego, jego bogata historia, sztuka i literatura? Chcesz nauczyć się języka włoskiego? Przeżyj niesamowitą przygodę, studiując italianistykę w Warszawie. Dowiedz się więcej: