Spektrum(owa) rozmowa
Serdecznie zapraszamy na spotkanie online poświęcone neuroróżnorodności. Eksperci i ekspertki w swobodnej atmosferze opowiedzą o spektrum autyzmu i niepełnosprawności oraz przybliżą relacje łączące świat neuronietypowy z neurotypowym. Będzie możliwość zadawania pytań.
O spotkaniu
„Spektrum(owa) rozmowa. Życie | nauka | praktyka” to spotkanie online mające na celu szerzenie wiedzy o neuroróżnorodności.
Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, na czym polegają spektrum autyzmu i niepełnosprawność oraz jak przekładają się na codzienne funkcjonowanie. Przyjrzymy się tym zagadnieniom oczami naukowców, terapeutów, samorzeczników, rodzin i przyjaciół, a wreszcie samych osób w spektrum. Opowiemy o funkcjonowaniu ludzi neuronietypowych w społeczeństwie i podejmiemy próbę pokazania neuroróżnorodnej rzeczywistości. Podkreślimy rolę systemowego wsparcia rodzin doświadczających trudności, wyzwań i kryzysów związanych z nietypowym neurorozwojem bądź niepełnosprawnością członka rodziny. Opowiemy o różnych aspektach pracy terapeutycznej z osobami neuronietypowymi i ich rodzinami.
Prelekcje poprowadzą naukowczynie, terapeutki oraz działacze społeczni:
- dr Małgorzata Rękosiewicz,
- dr Paulina Gołaska-Ciesielska,
- Justyna Kędziora-Antkowiak,
- Weronika Janiak,
- Jerzy Janiak.
Spotkanie przyjmie formę wykładowo-konwersatoryjną i będzie przebiegało w swobodnej atmosferze, z możliwością zadawania pytań.
Organizatorami są członkowie Koła Naukowego Psychologii Dziecka w Poznaniu: Patrycja Bączek, Joanna Trybus i Jakub Duras.
Odwiedź stronę Koła na Facebooku
Harmonogram
-
Otwarcie spotkania
-
Praca relacyjna z dziećmi i młodzieżą w spektrum
Czym jest spektrum autyzmu z perspektywy naukowej i terapeutycznej? Jak pracować z dziećmi i młodzieżą w spektrum w podejściu relacyjnym? Podczas wykładu poznasz odpowiedzi na te pytania.
drPaulina Gołaska-CiesielskaPsycholożka, pedagożka specjalna, badaczka, terapeutka relacyjna. Założycielka Centrum Wspierania Relacji, fundatorka i prezeska Fundacji RELACYJNI, redaktorka naczelna czasopisma „Człowiek i Relacje”. Członkini IARPP (Międzynarodowego Towarzystwa Psychoterapii i Psychoanalizy Relacyjnej). Od ponad 12 lat pracuje z dziećmi w spektrum autyzmu lub niepełnosprawnością oraz ich rodzinami w różnorodnych środowiskach edukacyjno-terapeutycznych – przedszkolach, szkołach, prywatnym gabinecie. Prowadzi szkolenia, warsztaty i superwizje, jest też wykładowczynią akademicką.
-
Przerwa
-
Wsparcie systemu rodzinnego wsparciem rodziny
Prelegentki opowiedzą o pracy terapeutycznej z rodziną w ujęciu systemowym. Z wykładu będzie można się dowiedzieć, jak psychoterapeuci mogą wspierać rodziny mierzące się codziennie z trudnymi wyzwaniami, takimi jak niepełnosprawność członka rodziny.
drMałgorzata RękosiewiczPsycholożka, badaczka i wykładowczyni akademicka, adiunkt na Wydziale Psychologii i Kognitywystyki UAM, autorka publikacji. Naukowo zajmuje się badaniem procesu wkraczania w dorosłość osób z ograniczeniami sprawności, a także rozwojem tożsamości niepełnosprawności i jej znaczeniem dla zdrowia psychicznego. Psychoterapeutka w szkoleniu systemowym. Pracuje z osobami dorosłymi i wkraczającymi w dorosłość, szczególnie tymi z niepełnosprawnością (w tym intelektualną), jak również z rodzicami dzieci z ograniczoną sprawnością.
Justyna Kędziora-AntkowiakPsycholożka, wykładowczyni akademicka, psychoterapeutka specjalizująca się w nurcie systemowym. Wspiera rodziny w kryzysach. Jako psychoonkolożka udziela wsparcia pacjentom z nowotworami i ich rodzinom podczas diagnozy, leczenia i rehabilitacji. W pracy koncentruje się na zasobach i wzbudzaniu potencjału w procesie przywracania życiowej równowagi.
-
Przerwa
-
„O człowieku w spektrum autyzmu”, czyli (nie)typowe spojrzenie na typowe sprawy
Posłuchamy o neuronietypowej perspektywie postrzegania neurotypowego świata oraz codzienności osób w spektrum autyzmu, która została opisana w „Książce o człowieku w spektrum autyzmu”.
Weronika i Jerzy JaniakowieDziennikarka i edukator szerzący świadomość o spektrum autyzmu. Posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami w spektrum autyzmu, ich rodzicami, nauczycielami, terapeutami i pracownikami akademickimi. Związani z Fundacją FIONA i Fundacją Aktywnych FURIA. Autorzy „Książki o człowieku w spektrum autyzmu”.
Zapisz się na spotkanie
Organizator
Koło Naukowe Psychologii Dziecka w Poznaniu
Kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Studiuj na Uniwersytecie SWPS i twórz neuroróżnorodny świat!
Fascynuje cię temat neuroróżnorodności? Pragniesz poszerzyć wiedzę o spektrum autyzmu? A może chcesz pomagać osobom, które ze względu na nietypowy neurorozwój nie radzą sobie w społeczeństwie? Rozważ nasze studia podyplomowe!
Uniwersytet SWPS słynie z kształcenia doskonałych psychologów i psycholożek oraz skutecznych terapeutów i terapeutek. Oferujemy ci szeroki wybór studiów z zakresu psychologii i psychoterapii oraz dziedzin pokrewnych, takich jak analiza zachowania, neuropsychologia, neurokognitywistyka, behawiorystyka, coaching, psychotraumatologia, psychodietetyka czy seksuologia.