The Future of Design Beyond the Usual Design Sectors – wykład Astrid Kohlmeier
Zapraszamy na wykład poświęcony teorii i praktyce interdyscyplinarnego projektowania innowacyjnych rozwiązań dla prawa i obszarze prawa. Wykład połączony z dyskusją poprowadzi Astrid Kohlmeier, prawniczka i uznana na całym świecie pionierka w dziedzinie legal design.
Świeże spojrzenie na Legal Design
Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, prawo ma wpływ na nasze życie każdego dnia – niezależnie od tego, czy kupujemy napój w sklepie (umowa sprzedaży) czy oglądamy ulubiony serial (prawo autorskie). Poza świadomością powstającej w ten sposób zależności pomiędzy człowiekiem a prawem istotne wydaje się jego zrozumienie, a to dotychczas zarezerwowane było dla stosunkowo wąskiego grona specjalistów.
O zmianie, jaka zachodzi w obszarze prawa w zakresie jego kształcenia i stosowania, opowie Astrid Kohlmeier w ramach otwartego wykładu pt. „The Future of Design Beyond the Usual Design Sectors?”. W ramach spotkania, które skierowane jest do zainteresowanych innowacyjnymi metodami prawniczej profesji, postaramy się odpowiedzieć m.in. na pytanie, jak wygląda projektowanie w z pozoru nieprojektowym obszarze prawa. Po wykładzie przewidziana jest dyskusja z prelegentką.
Wykład prowadzony będzie wyłącznie w języku angielskim. Wydarzenie nie będzie tłumaczone, nagrywane ani transmitowane online.
-
Wykład
-
Dyskusja
Wykład poprowadzi
Z wykształcenia jest prawniczką i projektantką. Przez ponad dwie dekady pracowała nad połączeniem tych dwóch dyscyplin, stając się pionierką oraz cenioną ekspertką na arenie międzynarodowej w dziedzinie legal design. Obecnie mieszka w okolicach Monachium, gdzie prowadzi firmę konsultingową Let's Do Legal Design. Działa jako doradczyni dla działów prawnych średnich i dużych firm oraz kancelarii, specjalizując się w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań prawnych oraz wspierając procesy transformacji cyfrowej. Jest współautorką książki „The Legal Design Book: Doing Law in the 21st Century”, pełni funkcję wykładowczyni w Bucerius Law School w Hamburgu oraz jest członkinią egzekutywy w Bucerius Center on the Legal Profession. Jest współzałożycielką organizacji non-profit Liquid Legal Institute, prelegentką na konferencjach w dziedzinie legal design na całym świecie, a także współpracuje z globalną siecią projektantów prawnych.
Informacje organizacyjne
Wykład odbędzie się 17 listopada 2023 r. w godz. 17.30–19.30 na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, ul. Aleksandra Ostrowskiego 30b.
Numer sali: 120
Formularz zgłoszeniowy
Kontakt
Dorota Płuchowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Organizatorzy
Studiuj Legal Design na Uniwersytecie SWPS
Studia podyplomowe Legal design thinking oferują możliwość poznania szerokiego spektrum zastosowania funkcji designu w obszarze funkcjonowania prawa i zawodów prawniczych. Trwają 2 semestry. Dzięki nim słuchacze mogą:
- doświadczyć tego, jak design thinking zmienia organizacje i pobudza do innowacyjności, której oczekuje klient B2B i B2C na rynku prawniczym,
- poznać spektrum możliwości rekompensowanie deficytów prawa w zakresie komunikacji wizualnej, których stosowanie daje przewagę konkurencją,
- zdobyć na pierwszych tego typu studiach w kraju dodatkowe kompetencje w obszarze, który określamy mianem legal change by design.
Adresatami kierunku są prawnicy, specjaliści w zakresie legal tech, pracownicy administracyjni w branży prawniczej, jak i adepci zawodów prawniczych zorientowani na projektowanie innowacji prawnej i biznesowej; m.in. prawnicy in-house, pracownicy kancelaryjni, pracownicy sektora publicznego, pracownicy administracyjni sektora prawniczego, projektanci zainteresowani projektowaniem dla sektora prawnego.
Gdyby nie było potrzeby, pewnie nikt nie mówiłby o legal designie. Ktoś jednak zaczął i pobudził branżę prawniczą do innowacyjności. Nauczyliśmy się patrzeć na prawo jako obce, nieprzystępne, a nawet nieprzyjazne człowiekowi, dlatego trudno sobie wyobrazić, że może być inaczej. Kiedy jednak ludzie zobaczą, co da się zrobić z opakowaniem usług i produktów z zakresu prawa, będą chcieli tej „nowej normalności”. Jej proces tworzenia już się rozpoczął.
Szczegółowo proces kształcenia przedstawicieli systemu prawa opisaliśmy w publikacji pt. „Manual: legal design”, którą można pobrać w tzw. wolnym dostępie.
Poznaj naszą ofertę:
Wykorzystaliśmy fragmenty tekstu autorstwa prof. Mariusza Wszołka oraz dr Doroty Płuchowskiej, który ukazał się na stronie Strefy Designu Uniwersytetu SWPS.