Żeby było lepiej – wsparcie psychologiczne dla młodych ludzi
Studentki i studenci z Wydziału Psychologii we Wrocławiu Uniwersytetu SWPS podjęli działania mające na celu wsparcie młodych ludzi w wyzwaniach, jakie stawia przed nimi współczesny świat. Pomysłodawcą projektu jest Sławomir Prusakowski, psycholog, trener i edukator w różnych obszarach rozwoju ludzi. Pod jego okiem trójka studentów zrealizowała filmiki mające dostarczyć konkretnych narzędzi służących do lepszego radzenia sobie w różnych obszarach życia. W ten sposób twórcy i twórczynie inicjatywy „Żeby było lepiej” udowodnili, że potrafią wcielać w życie naczelne wartości naszej uczelni: otwartość, odwagę oraz odpowiedzialność.
Potrzeby młodych w XXI w.
Z raportów organizacji pozarządowych, takich jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wynika, że współczesna młodzież boryka się z wieloma problemami w obszarach zdrowia psychicznego, poczucia sprawczości oraz samooceny.
Twórcy projektu zrealizowali serię krótkich filmików dotyczących konkretnych działań i narzędzi, które mogą pomóc młodym ludziom: pomóc przede wszystkim przezwyciężyć strach i wstyd przed poproszeniem o profesjonalną pomoc, a także pomóc sobie na co dzień w momentach kryzysu i zwątpienia. Filmiki autorstwa Michaliny Mazurek, Krzysztofa Książka i Piotra Błaszczyka dostępne są na TikToku „Żeby było lepiej”. Można je będzie obejrzeć także na kanale naszej uczelni na YouTube.
Ten projekt powstał w konkretnym celu – żeby zacząć działać, a nie biernie obserwować. Naszym celem jest dostarczenie młodym ludziom wiedzy o tym, jakie emocje w nich siedzą, a także narzędzi, które pozwolą im działać i pomagać sobie nawzajem. Co tydzień publikujemy nowy filmik z cenną wiedzą, skutecznymi narzędziami i metodami działania. Nasz projekt będzie miał swoją prapremierę na Pol'and'Rock Festival, a rozpoczęcie działań medialnych planujemy na wrzesień, aby wesprzeć młodych ludzi na początku roku szkolnego i akademickiego. Naszym celem jest stały rozwój się i przekazywanie praktycznej wiedzy, abyśmy razem mogli skutecznie stawić czoła wyzwaniom życia codziennego.
Samotność – profilaktyka i przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia
Samotność, to powszechny problem społeczny, który może dotknąć każdego z nas. Jej skutki mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie, dlatego tak ważne jest, aby podejmować działania w celu profilaktyki i przeciwdziałania poczuciu osamotnienia. Istnieje wiele sposobów i narzędzi, które mogą wesprzeć nas w tym procesie, na przykład projekty takie, jak ten. Krzysztof Książek w swoim filmie skupił się właśnie na zjawisku samotności i metodach, które pozwalają nam lepiej radzić sobie w tej trudnej i często nierównej walce.
Wybrałem psychologię z założeniem, że w przyszłości będę miał szansę wpłynąć na poprawę dostępności i jakości wsparcia psychicznego dla młodzieży. Ten projekt daje mi możliwość działać w tym kierunku znacznie wcześniej. Wykorzystanie potęgi mediów społecznościowych do niesienia pomocy jest najlepszym krokiem, jaki możemy podjąć, ponieważ nie wymaga to wielkich nakładów, a efekty mogą być ogromne - każdy odbiorca ma dla nas znaczenie. Oczywiście, mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć szerokie zasięgi i dotarzeć do jak największej liczby ludzi, ale przede wszystkim zależy mi na docieraniu do tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. To dla nich podejmujemy te działania - oni są naszym priorytetem.
Sen – zwiększenie świadomości wpływu snu i dobrego funkcjonowania organizmu na samopoczucie i zdrowie psychiczne
Sen ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, zdolności poznawcze, koncentrację i stan naszego organizmu. Nie jest to tylko czas regeneracji fizycznej, ale także okres, podczas którego mózg przetwarza informacje, konsoliduje pamięć, poprawia odporność na stres i pozwala nam psychicznie odpocząć. Jego brak może prowadzić nie tylko do zmęczenia w ciągu dnia, ale także do zaburzeń nastroju, a w dłuższej perspektywie zwiększa ryzyko rozwoju chorób na tle psychicznym, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe.
Zrozumienie i docenienie roli snu w naszym codziennym funkcjonowaniu jest ważnym czynnikiem w procesie dbania o własne zdrowie, o czym opowiada poniższy film autorstwa Piotra Błaszczyka.
Samoocena – dbanie o swoją samoocenę i wsparcie rówieśnicze
W dzisiejszym społeczeństwie media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Jednak należy pamiętać, że ich wpływ na naszą samoocenę może być zarówno pozytywny, jak i negatywny. Korzystanie z mediów społecznościowych może dostarczać nam poczucia przynależności i wsparcia rówieśniczego, jednak równocześnie może nas narażać na porównywanie się z innymi, co może negatywnie wpływać na naszą samoocenę.
Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z potencjalnych negatywnych skutków korzystania z mediów społecznościowych i podejmowali działania mające na celu dbanie o naszą samoocenę. Po pierwsze, musimy pamiętać, że to, co widzimy w mediach społecznościowych, często jest jedynie wyidealizowaną wersją życia innych osób. Ludzie zazwyczaj chcą pokazać się innym z jak najlepszej strony, a to może prowadzić do złudzenia, że mają idealne życie. Film Michaliny Mazurek pokazuje, że rzeczywistość wygląda jednak inaczej i nie ma ludzi idealnych.
Przeraża mnie ilość niemerytorycznych i szkodliwych treści w mediach społecznościowych, które podobno mają pomagać, ale w rzeczywistości wyrządzają więcej krzywdy niż pożytku. W dzisiejszym świecie naturalne jest, że szukamy odpowiedzi w internecie, ponieważ stał się on nieodłączną częścią naszego życia. Codziennie stawiamy czoła różnym wyzwaniom i trudnościom, szczególnie młodzi ludzie, którzy posiadają najwięcej pytań, bo nadal się rozwijają i szukają swojej tożsamości. Dlatego ten projekt ma dla mnie ogromne znaczenie. Chciałbym, aby w tym zalewie fałszywych informacji każdy, kto potrzebuje wsparcia, mógł znaleźć rzeczywiste i skuteczne rozwiązania, oparte na badaniach naukowych.