Co Polacy myślą o robotach? Wspólny raport centrum HumanTech i IDEAS NCBR
Czy wiesz, że średnio na 10 tys. pracowników na świecie przypada 151 robotów, podczas gdy w naszym kraju jest ich 71? Jakie przekonania mają Polki i Polacy na temat maszyn wyposażonych w sztuczną inteligencję? Czy w życiu codziennym mają możliwość interakcji z robotami? Czy chcą dalszego rozwoju technologii tego rodzaju – i na jakich warunkach? Zachęcamy do lektury wspólnego raportu Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech oraz IDEAS NCBR – ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji. Dokument, który prezentujemy, podejmuje próbę udzielenia wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie wymienione wyżej pytania.
Postawy Polaków wobec ucieleśnionej sztucznej inteligencji
Według danych zawartych w raporcie Światowej Federacji Robotyki (IFR) z 2023 roku, światowy park robotów przemysłowych dynamicznie rośnie, osiągając łączną liczbę ponad 4 milionów w 2022 r. Rozwój robotyzacji dociera też nad Wisłę – interesują się nim w coraz większym stopniu nowe gałęzie przemysłu. W tej sytuacji trudno uniknąć pytań o kwestie etyczne, ocenę ryzyka, a także o otwartość i gotowość społeczeństwa na innowacje.
Naukowcy z Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech z naszej uczelni wraz z zespołem robotyki interakcji fizycznej IDEAS NCBR przedstawili wspólny raport „Co Polacy myślą o robotach”. To wyczerpujący dokument, które opisuje przebieg zaawansowanych badań nad interakcją człowiek-maszyna. Twórcom raportu udało się opracować temat z różnych perspektyw:
W IDEAS NCBR koncentrujemy się na rozwijaniu maszyn autonomicznych zdolnych do skutecznej współpracy z ludźmi, wykorzystując kontakt fizyczny z człowiekiem jako kluczowy element interakcji. Współpraca z Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS łączy zaawansowane badania nad interakcjami człowiek-maszyna z praktycznym zastosowaniem sztucznej inteligencji.
Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS wniosło do współpracy wymiar psychologiczny, co poszerza spektrum możliwości dla badań nad społecznym wpływem technologii. Naszym wspólnym celem było lepsze zrozumienie wpływu robotyzacji na społeczeństwo, by móc tworzyć narzędzia, które pozwolą dostosowywać technologię do ludzkich potrzeb.
Mój przyjaciel robot
Z raportu dowiesz się m.in.:
- Co Polki i Polacy myślą o robotach? Czy mają z nimi do czynienia na co dzień?
- Jak wielka jest ich fascynacja rozwojem robotyki, a jak wielkie obawy o relacje międzyludzkie, koszty oraz kwestie etyczne?
- Czy jesteśmy gotowi na roboty w naszych domach?
- Jak sztuczna inteligencja zmienia sektor edukacji?
Niniejszy raport bada stosunek polskiego społeczeństwa do robotyzacji i robotów humanoidalnych. W kontekście trwającej technologicznej transformacji, sztuczna inteligencja i robotyzacja budzą zarówno niepewność, jak i ciekawość społeczeństwa. Postawy te są zróżnicowane i zależą od czynników takich jak edukacja, doświadczenie zawodowe, wiek czy poziom zaawansowania technologicznego. Wyniki ankiet wskazują na otwartość na innowacje oparte o SI, widzenie korzyści w nowych możliwościach zawodowych i poprawie efektywności pracy, ale jednocześnie na obawy związane z utratą miejsc pracy, nadmiernym uzależnieniem od technologii oraz naruszeniem prywatności. Poznanie nastawienia Polaków do robotyki oraz zestawienie jej z ogólnoświatowymi osiągnięciami w tej dziedzinie pozwoli na odpowiedzialny rozwój tej technologii w Polsce.
Odwiedź strony zaangażowanych instytucji:
- IDEAS NCBR sp. z o.o. – ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. Naszym celem jest zbudowanie największej w Polsce platformy przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki.
- Centrum HumanTech – jako jedyny w Polsce ośrodek zajmuje się zarówno innowacjami społecznymi, jak i technologicznymi. To także jedyna tego rodzaju placówka funkcjonująca w uczelni o profilu humanistycznym. Głównym celem naszej działalności jest zbliżenie technologii i nauk humanistycznych, przy założeniu, że w centrum naszych prac stawiamy człowieka. Działania badawcze Centrum obejmują obszary takie jak Human-Robot Interaction (HRI), Human-Computer-Interaction (HCI), cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja oraz skuteczność różnych interwencji z wykorzystaniem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (XR).
Pobierz raport!
Raport współtworzyli naukowcy z USWPS:
Pozostali autorzy naportu
- dr Krzysztof Walas – adiunkt w Instytucie Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej oraz kierownik zespołu badawczego Robotyki Interakcji Fizycznej w IDEAS NCBR. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół robotycznej percepcji interakcji fizycznych, stosowanej zarówno do zadań chodzenia, jak i chwytania.
- Sonia Ziemba-Domańska – psycholog, psychoterapeuta, neuropsychosomatolog, specjalista Biofeedback i TSR II stopnia. Kieruje wsparciem psychologicznym na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie wykładowa na Wydziale Sztuki Nowych Mediów. Kieruje Ogólnopolskim Behawioralnym Telefonem Zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia.
- Joanna Adamska-Lindemann – absolwentka wydziału psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS oraz Design Management w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, może pochwalić się ponad 13-letnim stażem zawodowym w obszarze marketingu. Od 2022 r. związana z IDEAS NCBR, gdzie aktywnie wspiera strategię komunikacji polskich badań w obszarze sztucznej inteligencji.
- Krystyna Rappe-Niemirska – dyrektorka Marketingu i Komunikacji w IDEAS NCBR.