Projekt Skandynawia – podróż po kulturze krajów nordyckich (cykl webinarów Strefy Kultur)
Kultura północnej części Europy jest niezwykle ciekawa i różnorodna. Nowy cykl webinarów „Projekt Skandynawia”, który powstał w Strefie Kultur Uniwersytetu SWPS, pozwoli jeszcze lepiej ją poznać i zrozumieć. Chcesz odkryć tajemnice krajów nordyckich? Dołącz do naszej wirtualnej podróży po malowniczej Skandynawii.
O cyklu „Projekt Skandynawia”
„Projekt Skandynawia” to webinary i podcasty, dzięki którym poznamy codzienność Skandynawów. Spotkania z ekspertami i naukowcami będą doskonałą okazją, by porozmawiać nie tylko o kulturze, sztuce czy historii północnej Europy, lecz także o ruchach społecznych czy aktywizmie. Kulturę tworzą ludzie, dlatego istotnym elementem rozmów będzie tło socjologiczne tego regionu. Podczas webinarów poznamy uwarunkowania polityczne krajów nordyckich oraz zagłębimy się w zwyczaje Szwedów.
Prowadzącym cykl „Projekt Skandynawia” jest Jan Janczy, dziennikarz Radia Nowy Świat, nauczyciel języka szwedzkiego oraz pasjonat kultury krajów nordyckich. Gośćmi rozmów będą kulturoznawcy z Uniwersytetu SWPS.
Dołącz do nas
Podcasty z cyklu „Projekt Skandynawia” będą publikowane raz w miesiącu. Znajdziesz je w kanałach Strefy Kultur Uniwersytetu SWPS na YouTube, Spotify, Apple Podcasts, Lecton, EmpikGo.
-
Szwedzkie ruchy społeczne jako przykład oddolnej demokracji
W pierwszym odcinku nowego cyklu podejmiemy tematykę szwedzkich ruchów społecznych. Dlaczego tak ważna jest ekologia, feminizm i związana z tym oddolna demokracja? Jak postrzegana jest w swojej ojczyźnie Greta Thunberg? Jaka jest geneza szwedzkich ruchów społecznych? W jaki sposób świadome zmiany językowe mają pomóc Szwedom i Norwegom reformować społeczeństwo? To tylko część pytań, na które spróbuje odpowiedzieć ekspertka, dr Magdalena Domeradzka.
drMagdalena DomeradzkaFilolożka szwedzka, językoznawczyni, tłumaczka. W swoich badaniach zajmuje się m.in. analizą dyskursu, zwłaszcza debatą polityczną i publiczną, a także kategoryzacją w ujęciu kontrastywnym. Współpracuje ze szwedzkimi mediami, w latach 2015–2020 współprowadziła Polenpodden, szwedzki podcast relacjonujący bieżące wydarzenia w Polsce.
-
W kolejnych odcinkach cyklu „Projekt Skandynawia” porozmawiamy także o indywidualizmie i kolektywizmie według Szwedów. Poruszymy tematykę demokratycznego projektowania służącego równouprawnieniu, a także zastanowimy się, co język danego regionu mówi o jego kulturze.