Doktor Konrad Maj z nagrodą im. Stefana Szumana

Dr Konrad Maj z Wydziału Psychologii w Warszawie USWPS otrzymał nagrodę im. Stefana Szumana. Naukowiec został wyróżniony za pracę zbiorową poświęconą interakcjom między dziećmi a robotami.
Wyjątkowe wyróżnienie w dziedzinie psychologii rozwojowej
Nagroda im. Stefana Szumana przyznawana jest za prace dotyczące psychologii rozwoju człowieka. W tym roku nagrodę w kategorii „monografia lub artykuł” otrzymali autorzy pracy zbiorowej „»No, I Won't Do That.« Assertive Behavior of Robots and its Perception by Children”: dr Konrad Maj, Julia Kopeć oraz Paulina Grzybowicz. Artykuł został opublikowany w czasopiśmie International Journal of Social Robotics.
Praca skupia się na interakcji dziecko-robot oraz na tym, w jaki sposób dzieci antropomorfizują roboty. W ramach badania dzieci obserwowały robota, który prezentował asertywne lub uległe zachowanie. Wyniki eksperymentu sugerują, że dzieci używały znacznie bardziej rozkazujących fraz, gdy zwracały się do asertywnego robota. Praca pozwoliła także wykazać, że młodsze dzieci antropomorfizują roboty w większym stopniu niż starsze, natomiast asertywne zachowanie robota prowadzi do wyższych wskaźników antropomorfizacji. Wyniki wskazują również na to, że dzieci częściej zwracają się do robotów płci żeńskiej w sposób rozkazujący niż do robotów płci męskiej.
Autorzy pracy zauważają, że roboty humanoidalne są coraz częściej wykorzystywane jako narzędzia dydaktyczne. Zrozumienie dynamiki interakcji dziecko-robot może zatem pomóc najmłodszym w rozwoju edukacyjnym, poznawczym, emocjonalnym i społecznym.
Doktor Konrad Maj – ekspert w relacjach człowiek-robot
Doktor Konrad Maj jest psychologiem społecznym, kierownikiem Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych (HumanTech) na Uniwersytecie SWPS oraz adiunktem w Katedrze Psychologii Społecznej na Wydziale Psychologii w Warszawie.
Naukowo interesuje się zagadnieniami związanymi z nowymi technologiami (sztuczną inteligencją i metawersum), wpływem społecznym oraz innowacjami. Prowadzi badania w obszarze HRI (Human-Robot-Interaction). Kieruje projektami HumanTech Meetings 1 i HumanTech Meetings 2, które popularyzują związek nauk społecznych z nowymi technologiami.
Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, a także został zaliczony do grona 25 najwybitniejszych absolwentów 25-lecia Uniwersytetu SWPS.
Zobacz inne aktualności



















































































