Nowy pomysł studentów School of Ideas! Podziemna wystawa graffiti w hołdzie dla artystów PRL-u
Jeśli przebywasz w Warszawie lub wybierasz się do stolicy, koniecznie odwiedź Plac na Rozdrożu. W podziemnym przejściu obejrzysz tam graffiti inspirowane sztuką uliczną lat 80. Wystawę „Głosem Podziemia” zorganizowała grupa JesteśMY, złożona ze studentów School of Ideas – Mirelli Murawskiej, Dominiki Perłowskiej i Nikodema Jakubowskiego.
Historyczne znaleziska w przejściu podziemnym
W 2015 r. dokonano niezwykłego odkrycia w przejściu podziemnym pod Placem na Rozdrożu. Demontaż budek, które stały tam od blisko dwóch dekad, odsłonił graffiti z końca PRL-u. Na ścianach znaleziono m.in. karykaturę Wojciecha Jaruzelskiego i rozwinięcie skrótu PZPR jako „Polska Zjednoczona Partyzantka Robotnicza”. Odkryto także prace sygnowane przez Towarzystwo Malarzy Pokojowych. Mimo starań o zabezpieczenie ocalonych dzieł i wpisanie ich do rejestru zabytków ruchomych, los nie był dla nich łaskawy. Odnalezione po latach malowidła ktoś pochopnie uznał za akt wandalizmu i zostały zmyte z korytarza.
W obronie street artu
Street art jest wciąż niedoceniany, a graffiti częściej postrzega się jako dewastację przestrzeni publicznej niż formę artystycznego wyrazu. Większość osób nie dostrzega potencjału sztuki ulicznej i nie zauważa, że może ona być cennym barometrem nastrojów społecznych. W walce ze stygmatyzacją street artu i dla upamiętnienia zmazanych dzieł sztuki grupa studentów School of Ideas z inicjatywy JesteśMY zorganizowała wystawę „Głosem Podziemia”. Przez cztery dni ściany podziemnego przejścia malowało 15 artystów: studentów i pasjonatów sztuki, w tym przedstawiciele i przedstawicielki grupy artystycznej Remonty Warszawa.
Wernisaż „Głosem Podziemia”
Efekty intensywnej pracy artystów można oglądać od 15 lipca 2022 r. Tego dnia zostało na otwarte świeżo pomalowane przejście i odbył się wernisaż. Uczestnicy wydarzenia mogli nie tylko sycić oczy już zrobionym graffiti, ale również obejrzeć na żywo proces odbijania szablonów na ścianach. Prezentację robienia szablonów poprowadził Dariusz Paczkowski – jeden z najbardziej znanych i utalentowanych graficiarzy lat 80. Wraz z kolegami z Towarzystwa Malarzy Pokojowych podzielił się wspomnieniami z tworzenia sztuki ulicznej w czasach PRL-u i zdjęciami graffiti z prywatnego archiwum.
Dla zainteresowanych przyszykowano również dodatkową atrakcję: dzięki uprzejmości firmy Sitobrud za niewielką opłatą mogli stworzyć własne nadruki na koszulkach i torbach. DJ z Wąsem zapewnił oprawę muzyczną wydarzenia, a sponsorzy – przekąski i napoje.
Zobacz wydarzenie na Facebooku
Ulotność sztuki ulicznej
Nie wiadomo, jak długo graffiti pozostanie w przejściu, gdyż przestrzeń publiczna nieuchronnie się zmienia. Być może dzieła wkrótce zostaną zmyte lub zamalowane, pewne jest jednak, że nie była to ostatnia akcja zespołu JesteśMY. Dalszy los podziemnego przejścia stoi pod znakiem zapytania; już od kilku lat rozważa się jego likwidację. Swoją wystawą Studenci School of Ideas uczcili historię miejsca, które wkrótce może zniknąć na dobre.
Organizatorzy: kim JesteśMY?
Wydarzenie zorganizował zespół JesteśMY. Jest to inicjatywa społeczna tworzona przez studentów School of Ideas: Mirellę Murawską (inicjatorka), Dominikę Perłowską i Nikodema Jakubowskiego. Działania grupy można śledzić w mediach społecznościowych:
Partnerzy
- Uniwersytet SWPS
- Zarząd Dróg Miejskich
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
- JWP
- DJ z Wąsem
Sponsorzy
- Uniwersytet SWPS
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej
- Galeria Koloru
- Garage
- Welsom
- Pysznogłówka - się je
- JacobTastes CSC
- Royal Apple
Studiuj w School of Ideas!
School of Ideas: projektowanie innowacji to studia wykorzystujące praktyczną wiedzę, metody i narzędzia z różnych dyscyplin – kulturoznawstwa, socjologii, antropologii i psychologii. Podczas zajęć studenci uczą się pracy kreatywnej, projektując usługi, procesy społeczne i biznesowe z myślą o człowieku i jego potrzebach.
School of Ideas: projektowanie innowacji
kulturoznawstwo
stacjonarne