Akcja „Żonkile” na warszawskim kampusie Uniwersytetu SWPS
19 kwietnia 2023 r. z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim studentki i studenci z warszawskiego kampusu Uniwersytetu SWPS otrzymali żywe żonkile i mogli dowiedzieć się więcej na temat powstania.
Setki żonkili
W przerwach między zajęciami 19 kwietnia 2023 r. w godz. 10.00–13.00 do rąk naszych studentów i studentek trafiło kilkaset żonkili. Głównym organizatorem akcji był Wydział Nauk Społecznych w Warszawie we współpracy z pozostałymi wydziałami warszawskiego kampusu Uniwersytetu SWPS: Wydziałem Nauk Humanistycznych w Warszawie, Wydziałem Prawa w Warszawie, Wydziałem Projektowania w Warszawie oraz Wydziałem Psychologii w Warszawie.
Wydarzenie miało charakter edukacyjny: osoby rozdające kwiaty opowiadały o rocznicy powstania w warszawskim getcie.
Symbol pamięci o powstańcach i ofiarach Holokaustu
Żonkile upamiętniają powstanie w getcie warszawskim, do którego doszło 19 kwietnia 1943 r. Był to pierwszy duży zryw zbrojny podjęty przez polskie organizacje podziemne przeciw Niemcom. Do powstania popchnęła Żydów decyzja o likwidacji getta warszawskiego. Kiedy niemieckie oddziały wkroczyły do getta z czołgami i wozami pancernymi z zamiarem ostatecznego zniszczenia społeczności żydowskiej w stolicy, napotkały zbrojny opór kilkuset mieszkańców. Powstańcy nie mogli liczyć na zwycięstwo, nie chcieli jednak ginąć biernie. Wybrali śmierć z bronią w ręku, dzięki czemu mogli uszczuplić siły okupanta.
Włączenie się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, to kolejny krok naszej społeczności akademickiej na rzecz upowszechniania szerszej pamięci o Holokauście.
kierownik Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci
Akcja „Żonkile” już po raz dziesiąty
Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” przeprowadzana jest w Warszawie co roku od dekady. Po raz pierwszy odbyła się z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wśród mieszkańców stolicy rozprowadzano wówczas specjalnie zaprojektowane na tę okazję papierowe żonkile, które można było przypiąć do ubrania na znak pamięci o bohaterach powstania. 19 kwietnia 2023 r. Uniwersytet SWPS ponownie włączy się w akcję rozdawania żonkili – na większą skalę niż dotychczas.
Dlaczego żonkile?
Wojnę przeżył jeden z przywódców powstania – kardiolog Marek Edelman. W każdą rocznicę powstania lekarz otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żonkili, które następnie kładł pod pomnikiem Bohaterów Getta. Z czasem zaczęli go naśladować pacjenci i pacjentki, a stopniowo przyłączyło się do nich wielu innych ludzi. Przyozdabianie pomnika charakterystycznymi żółtymi kwiatami 19 kwietnia wkrótce stało się tradycją. Żonkile mają wymiar symboliczny: ich sześć płatków układa się w kształt przypominający sześcioramienną gwiazdę – Gwiazdę Dawida – symbol judaizmu i narodu żydowskiego.