
Wydział Nauk Humanistycznych
w Warszawie
Wydział istnieje od 2001 r. (do niedawna jako Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie). Obecnie skupia ponad 60 dydaktyków i badaczy reprezentujących dyscypliny: nauki o kulturze i religii, literaturoznawstwo, językoznawstwo, nauki o komunikacji społecznej i mediach

Dydaktyka
Uczymy kultur i języków, stawiamy na kompetencje komunikacyjne i medialne, projektujemy usługi i innowacje, dbamy o całościowy rozwój intelektualny.
Nauka praktycznych umiejętności
Kształcimy kulturoznawców, filologów, tłumaczy, nauczycieli języków obcych, dziennikarzy, specjalistów od mediów, komunikacji społecznej i kreowania wizerunku. Nasze studentki i nasi studenci zdobywają wiedzę i umiejętności, które z powodzeniem będą mogli wykorzystywać na różnych ścieżkach kariery. Przyszli filologowie mają do dyspozycji profesjonalne kabiny do tłumaczeń symultanicznych. Pasjonaci języków azjatyckich korzystają z multimedialnego księgozbioru orientalistycznego. Studentki i studenci dziennikarstwa pracują w specjalistycznych pracowniach radiowo-telewizyjnych i uczą się warsztatu od najlepszych praktyków z branży. Z kolei kulturoznawcy realizują projekty badawcze oraz projektują usługi i innowacje pod opieką ekspertów z zewnętrznych instytucji partnerskich.
Studia filologiczne
Na studiach filologicznych studentki i studenci zdobywają nie tylko szerokie kompetencje językowe. Poznają kulturę, literaturę i historię danego obszaru językowego. Dużym zainteresowaniem wśród kandydatek i kandydatów cieszą się specjalizacje obejmujące naukę dwóch języków obcych, na przykład angielskiego i chińskiego. Program kształcenia zawiera dużo zajęć praktycznych, umożliwia wybór ścieżki specjalizacyjnej dostosowanej do zainteresowań i planów zawodowych studentów. Zajęcia prowadzi międzynarodowy zespół wykwalifikowanych lektorów, tłumaczy i metodyków, przy wykorzystaniu najnowszych technologii informacyjnych, takich jak tablice interaktywne i programy CAT.
Według rankingu „Perspektyw” z 2023 r. Uniwersytet SWPS jest w ścisłej czołówce najlepszych uczelni w Polsce prowadzących studia na kierunku filologia angielska.
czytaj więcej
Studia kulturoznawcze
Nasze studia kulturoznawcze skierowane są do osób twórczych, przedsiębiorczych, zainteresowanych światem kultury i pracą w sektorze kreatywnym. Programy kształcenia na tym kierunku opierają się na tradycji kulturoznawstwa krytycznego i mają przy tym wyraźnie interdyscyplinarny charakter. W ramach kierunku działa School of Ideas, gdzie uczymy pracy projektowej i praktycznych zastosowań wiedzy kulturoznawczej.
Programy i charakterystyka studiów
Studia pierwszego stopnia:
Studia drugiego stopnia:
Studia azjatyckie
Opracowaliśmy autorski program studiów azjatyckich, na który składa się praktyczna wiedza o współczesnej Azji Wschodniej, najnowszych trendach kulturowych i społecznych, sposobach funkcjonowania w środowisku biznesowym tego regionu, a także intensywna nauka jednego z trzech języków azjatyckich: chińskiego, koreańskiego lub japońskiego. Nasze studentki i studenci zdobywają wiedzę i umiejętności, które ze względu na swój ekskluzywny charakter są niezwykle poszukiwane na międzynarodowym rynku pracy.
Studia dziennikarskie
Uczymy dziennikarstwa prasowego, radiowego, telewizyjnego i internetowego we współpracy z redaktorami czołowych mediów. W programie dominują zajęcia warsztatowe z udziałem praktyków: dziennikarzy, specjalistów od PR i komunikacji, kreowania wizerunku oraz marketingu i reklamy. Podpisaliśmy umowy o współpracy z największymi i najbardziej opiniotwórczymi dziennikami – „Gazetą Wyborczą” i „Rzeczpospolitą”, a także stacją telewizyjną TVN, gdzie nasze studentki i studenci odbywają praktyki i staże. Pod okiem najlepszych ekspertów z branży realizują autorskie projekty, które składają się na profesjonalne portfolio dziennikarskie.
Organizacje studenckie
Dokumenty
regulujące proces kształcenia
Tutaj zamieszczamy dokumenty związane ze studiowaniem na naszym wydziale, takie jak: zasady studiowania i dyplomowania, regulamin odbywania praktyk zawodowych czy wytyczne dotyczące organizowania oraz zaliczania lektoratów.
Proces kształcenia
Lektoraty
Zasady dyplomowania
Uczelnia
bez barier
Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić optymalne warunki do nauki osobom z niepełnosprawnościami.
Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami
Oferujemy szereg programów stypendialnych, w tym stypendium specjalne dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy pomoc asystentów oraz możliwość wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Dla studentów, którzy mają trudności z adaptacją i odnalezieniem się w nowym środowisku, organizujemy bezpłatne konsultacje psychologiczne.
Zachęcamy do kontaktu z wydziałowym koordynatorem ds. zdrowia i osób z niepełnosprawnościami, który udzieli informacji nt. dostępnych form pomocy i wsparcia.
Paulina Kuć
tel. 22 517 99 30
e-mail: [email protected]
Studia
Prowadzimy studia dziennikarskie, filologiczne i kulturoznawcze, w tym unikatowe studia azjatyckie obejmujące praktyczną naukę języka chińskiego, koreańskiego i japońskiego.
Zobacz kierunki i specjalności, jakie oferujemy:

Asian Studies
studia w języku angielskim
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
stacjonarna, niestacjonarnaRekrutacja zakończona

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
niestacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia angielska
stacjonarna, niestacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia angielska
stacjonarna, niestacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia angielska
z rozszerzonym językiem chińskim
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia angielska
z rozszerzonym językiem hiszpańskim
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia angielska
z rozszerzonym językiem japońskim
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia angielska
z rozszerzonym językiem koreańskim
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia angielska
z rozszerzonym językiem niemieckim
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia norweska
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia norweska
z rozszerzonym językiem angielskim
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia szwedzka
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Filologia szwedzka
z rozszerzonym językiem angielskim
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Iberystyka
studia 3-letnie
stacjonarna, niestacjonarnaRekrutacja zakończona

Iberystyka
z rozszerzonym językiem angielskim
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Italianistyka
niestacjonarnaRekrutacja zakończona

Kultura współczesna
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Kulturoznawstwo
niestacjonarnaRekrutacja zakończona

School of Ideas: projektowanie innowacji
kulturoznawstwo
stacjonarnaRekrutacja zakończona

Skandynawistyka
ścieżki szwedzka i norweska
niestacjonarnaRekrutacja zakończona

Studia azjatyckie. Chiny i Azja Wschodnia
z językiem chińskim, koreańskim lub japońskim
stacjonarnaRekrutacja zakończona
Nauka i badania
Instytut Nauk Humanistycznych
Poza działalnością dydaktyczną nasi naukowcy prowadzą liczne badania z zakresu nauk humanistycznych. Koordynowaniem działalności naukowej pracowników badawczych oraz badawczo-dydaktycznych Uniwersytetu SWPS reprezentujących dyscypliny literaturoznawstwa, językoznawstwa oraz nauk o kulturze i religii zajmuje się Instytut Nauk Humanistycznych.
Przejdź na stronę Instytutu
Jednostki
Lista
W Katedrze Anglistyki pracują wybitni filologowie: językoznawcy, literaturoznawcy, kulturoznawcy, naukowcy i praktycy, prowadzący zajęcia dydaktyczne na najwyższym poziomie. Uniwersytet SWPS jest w ścisłej czołówce najlepszych uczelni w Polsce prowadzących studia na kierunku filologia angielska, a wśród uczelni niepublicznych nasz program anglistyki zajmuje pierwsze miejsce.

Katedra Kultury i Mediów skupia ekspertki oraz ekspertów z antropologii i ekonomiki kultury, kulturoznawczynie, filmoznawców, medioznawczynie, dziennikarzy i publicystki. W 2014 r. studia kulturoznawcze jako pierwsze w Polsce otrzymały wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W 2022 r. PKA ponownie przyznała najwyższą możliwą ocenę, poświadczając tym samym nieprzerwane spełnianie na kierunku wysokich standardów kształcenia.

Zakład Iberystyki i Italianistyki Uniwersytetu SWPS prowadzi program trzyletnich studiów licencjackich na kierunkach: iberystyka, iberystyka z rozszerzonym językiem angielskim i italianistyka. Pracownicy i współpracownicy Zakładu poza nauczaniem zajmują się również szeroką działalnością popularyzatorską oraz naukową dotyczącą języków, kultur, a także społeczeństw Hiszpanii, Ameryki Łacińskiej czy Włoch.

Zakład Skandynawistyki, utworzony w 2006 r., jest jednym z czterech najsilniejszych ośrodków nordystyki w Polsce. Oferuje studia w zakresie filologii szwedzkiej i norweskiej na poziomie licencjackim i magisterskim.

Zakład Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS (dawniej Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej) prowadzi program trzyletnich studiów licencjackich Studia azjatyckie: Chiny i Azja Wschodnia. Pracownicy i współpracownicy zakładu poza nauczaniem zajmują się również szeroką działalnością popularyzatorską i naukową dotyczącą kultur, społeczeństw, środowiska biznesowego i historii Chin, Korei, Japonii i innych krajów regionu Azji.

Władze
Wydziału
Prodziekani


Członkowie Kolegium Wydziału
Kolegium Wydziału złożone jest z pracowników i studentów. Podejmuje decyzje we wszystkich najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania wydziału. Ustala ogólne kierunki działalności jednostki, rekomenduje plany studiów, programy kształcenia oraz specjalności oferowane w ramach prowadzonych kierunków, opracowuje projekty doskonalenia procesu dydaktycznego.















Pracownicy
Wydziału
Tworzymy interdyscyplinarny zespół specjalistów z obszaru nauk humanistycznych. Są wśród nas kulturoznawcy, literaturoznawcy, językoznawcy i tłumacze, a także filmoznawcy, medioznawcy, eksperci od komunikacji społecznej i public relations. To ludzie z pasją, wybitni naukowcy i wysokiej klasy eksperci, którzy chętnie dzielą się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem.

























































Aktualności


System Wsparcia – dziecko, rodzina, szkoła
Czytaj więcej
Empathy with Devils – wykład gościnny prof. Huang Yonga
Czytaj więcej
Rusza II Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego we współpracy z USWPS
Czytaj więcej
„Lucy Furr” – spektakl studentki USWPS w Teatrze Rampa
Czytaj więcej
Trendy w norweskiej literaturze najnowszej – wykład dr Karoliny Drozdowskiej z Uniwersytetu NTNU (w jęz. norweskim)
Czytaj więcej
Po konferencji „Politics of Justice. Text, Image, and Practice”
Czytaj więcej
Centrum Badań nad Gospodarką Kreatywną Uniwersytetu SWPS na Forum Kreatywności
Czytaj więcej
USWPS numerem 1 w Polsce w rankingu Times Higher Education dla nauk społecznych
Czytaj więcej
Współczesna literatura tajwańska – dyskusja panelowa
Czytaj więcej
Gratulujemy laureatom i laureatkom IV edycji Acts of Leadership Award
Czytaj więcej
Wydział Nauk Humanistycznych USWPS partnerem „Kapeluszy Lektora PASE”
Czytaj więcej
Tak protestuje Polska. Wyjątkowa wystawa na Uniwersytecie SWPS
Czytaj więcej
USWPS w czołówce polskich uczelni według World University Rankings
Czytaj więcej
„Mistrzowie literatury amerykańskiej: Kurt Vonnegut”
Czytaj więcej