O procesach, materiałach i pokoleniach – wystawa Oskara Zięty
W ubiegłym roku, podczas obchodów 800-lecia Winnego Grodu i 700-lecia praw miejskich w Muzeum Ziemi Lubuskiej i BWA odbyła się wystawa „GENERACJE”, podsumowująca wszystkie dotychczasowe osiągnięcia dr Oskara Zięty, pracownika Instytutu Projektowania Uniwersytetu SWPS oraz Wydziału Projektowania w Warszawie, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie studentom School of Form. W serii prac prezentowanych na wystawie, artysta bada relacje między różnymi epokami i pokoleniami oraz procesy zachodzące w obszarach sztuki i designu.
Powrót do korzeni
Wystawa „GENERACJE” była podsumowaniem dotychczasowych projektów Oskara Zięty, a także podjęciem nowych wyzwań projektowych dedykowanych Zielonej Górze. Obchody każdego "setlecia" skłaniają do refleksji nad daną, stopniowo przemijającą epoką. Obecnie żyjemy w czasach, w których postęp technologiczny i automatyzacja procesów artystycznych i produkcyjnych kształtują nowe kierunki. Oskar Zięta wyprzedza te zmiany, tworząc niezwykle złożone i wielowymiarowe projekty. „GENERACJE” to kompleksowa opowieść o procesach zachodzących w sztuce, designie i pokoleniach. Jest to historia o fascynacji materiałem, nieustannym doskonaleniu oraz odpowiedzialności za lepsze jutro.
Wystawa była wyjątkowa nie tylko ze względu na prezentowane na niej rzeźby, ale także ze względu na swoją lokalizację. Zielona Góra jest rodzinnym miastem Oskara Zięty, gdzie narodziła się jego fascynacja metalem i wszelkimi procesami z nim związanymi. W dzieciństwie, to właśnie ta ciekawość ciągnęła go do warsztatu swojego dziadka, zawodowego kowala. Tam artysta mógł obserwować, jak obrabiany jest ten niezwykły materiał. Podczas wystawy przedstawiono także prototyp rzeźby dla Zielonej Góry, która we wrześniu 2023 zostanie odsłonięta w Parku Tysiąclecia.
Generacje Sztuki
Pod tytułem "Generacje Sztuki" kryje się hołd dla twórczości Mariana Szpakowskiego, artysty awangardowego, którego relief zdobi fasadę budynku Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze.
Oskar Zięta przetłumaczył tę płaskorzeźbę w przestrzenny obiekt składający się z ośmiu metalowych luster TAFLA, oddając hołd Szpakowskiemu i jego zafascynowaniu geometrią. W zeszłym roku osiem lustrzanych, stalowych TAFLI, w skali 1:2, zostało na stałe włączone do kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej. Ostateczna forma rzeźby miejskiej GENERACJE składa się z 9 elementów.
Znaczące projekty Zięty, takie jak NAWA, KRAKEN, AORTA i MERCURY, które zdobyły uznanie na całym świecie, również znalazły się na wystawie, tworząc międzypokoleniowy most w kontekście sztuki.
Pierwotne kształty, autorstwa Szpakowskiego, były punktem wyjścia do dalszej eksploracji ich potencjału. Projekt Oskara Zięta pokazuje, jak przydatne może być programowanie generatywne w sztuce czy architekturze oraz dowodzi, że zaufanie do kontrolowanych przez człowieka maszyn owocuje wielowymiarową współpracą i zmaksymalizowaniem potencjałów. „Generacje” są manifestem ciągłego rozwoju technologii i procesów, wolności algorytmów, materiału i człowieka. Symbolem interdyscyplinarnej współpracy zwieńczonej wciąż ludzką kreatywnością i decyzyjnością w zakresie wyboru ostatecznej formy. To waloryzacja estetyczna i znaczeniowa niezliczonych koncepcji. I wreszcie, przedsmak nowej generacji w projektowaniu.
Generacje Designu
Ta część wystawy odbyła się w zielonogórskiej Galerii BWA. Jej tematyka skupiała się na potencjale użytkowym, jaki może nieść za sobą projektowanie generatywne. Prezentowane były na niej przedmioty użytkowe, takie jak krzesła, stoły, lustra lub formy przestrzenne w różnych rozmiarach, które łączą funkcjonalność z eksploracją potencjału materiału, z którego zostały stworzone.
Te intrygujące obiekty-rzeźby są efektem długotrwałych badań nad właściwościami metalu. Ich subtelne deformacje wynikają z autorskiej techniki formowania stali poprzez ciśnienie wewnętrzne (FiDU). Ta unikalna metoda, odkryta przez artystę podczas studiów Zięty w Szwajcarii, zaowocowała obiektem, który stał się ikoną designu – „Polskim Ludowym Obiektem Pompowanym Powietrzem” (PLOPP) oraz projektem ULTRALEGGERA, najlżejszym aluminiowym krzesłem świata.
Projekty, które znajdowały się w Muzeum Ziemi Lubuskiej i Galerii BWA, były prezentowane m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu, Pinakothek der Moderne w Monachium czy MoMA w Nowym Jorku. Otrzymały również takie nagrody, jak Red Dot Award, Product Design 2021 czy MATERIALICA Design + Technology Award.
Międzypokoleniowa harmonia
Wystawa „GENERACJE 2022” Oskara Zięty była nie tylko retrospektywnym spojrzeniem na artystyczną drogę, lecz także inspirującym przekrojem przez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość sztuki. Poprzez prezentację dzieł artysty, która łączy starsze i nowsze technologie, wystawa ta rzuca światło na współgranie między pokoleniami, procesami twórczymi oraz nieustającym poszukiwaniem nowych form wyrazu.
Tegoroczną wystawę „GENERACJE” będzie można obejrzeć w Muzeum Ziemi Lubuskiej od 8 września do 15 października. Przybliży ona proces poszukiwania statecznej formy rzeźby miejskiej przy użyciu projektowania generatywnego. To kolejna część opowieści o pokoleniach, technologii i zrealizowanych marzeniach.
Oskar Zięta dzieli się swoją wiedzą i talentem nie tylko z odwiedzającymi jego liczne wystawy, ale także ze studentami School of Form, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania produktu i open design.
Przejdź do biogramu