Odsłonięcie rzeźby miejskiej „GENERACJE”
Zielonogórskie Winobranie od lat przyciąga do miasta zarówno entuzjastów wina, jak i osoby zainteresowane sztuką czy muzyką. Podczas tegorocznego wydarzenia, 8 września w Parku Tysiąclecia zostanie odsłonięta wyjątkowa rzeźba miejska zatytułowana „GENERACJE”. Jej autorem jest dr Oskar Zięta – architekt, projektant, artysta, a także pracownik Instytutu Projektowania Uniwersytetu SWPS, Wydziału Projektowania w Warszawie i School of Form. Rzeźba ta stanowi nie tylko artystyczny hołd dla miasta i jego historii, ale także wyraz technologicznego postępu w procesie tworzenia.
Wystawa GENERACJE w Muzeum Ziemi Lubuskiej i BWA
Przygoda z projektem „GENERACJE” rozpoczęła się już w ubiegłym roku, kiedy to z okazji obchodów 800-lecia Winnego Grodu i 700-lecia uzyskania praw miejskich Zielonej Góry, Muzeum Ziemi Lubuskiej i BWA zorganizowały wyjątkową wystawę. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z twórczością Oskara Zięty oraz zobaczyć prototypy rzeźby „GENERACJE”, będące efektem długiej pracy i eksperymentów opartych o zaawansowane mechanizmy obliczeniowe projektowania parametrycznego.
Podczas zeszłorocznej wystawy, Muzeum Ziemi Lubuskiej włączyło do swojej kolekcji pojedyncze TAFLE w skali 1:2. Te lustrzane stalowe panele, które znalazły się na ścianach głównej klatki schodowej Muzeum, są trójwymiarową interpretacją reliefu Mariana Szpakowskiego, zdobiącego elewację budynku BWA w Zielonej Górze i stanowią integralną część rzeźby „GENERACJE”.
Manifest Technologiczny
Rzeźba Oskara Zięty jest nie tylko dziełem sztuki, ale także manifestem technologicznym. Zamiast tradycyjnych narzędzi, Oskar Zięta korzysta z projektowania parametrycznego i autorskiej technologii swobodnego formowania ciśnieniem wewnętrznym, znanej jako FiDU. To podejście pozwala mu tworzyć niezwykłe formy i struktury stalowe, które nie tylko zachwycają swoim wyglądem, ale są także stabilne i trwałe.
Rzeźba jako lustro przeszłości i przyszłości
Projekt jest wyjątkowy także ze względu na swoje korzenie. Oskar Zięta urodził się w Zielonej Górze, gdzie jako dziecko podpatrywał procesy obróbki metalu w pracowni swojego dziadka kowala. To tu narodziła się jego pasja do stali, której owoce podziwiają teraz ludzie na całym świecie. „GENERACJE” Oskara Zięty to także odzwierciedlenie idei generacji jako pokoleń, ich przemijania i trwania. To przypomnienie o konieczności patrzenia w przeszłość, by projektować przyszłość.
Odsłonięcie rzeźby odbędzie się 8 września o godzinie 16:00 w Parku Tysiąclecia. O godzinie 17:00 odbędzie się także wernisaż otwarcia wystawy „GENERACJE”, która przybliża ponad roczny proces poszukiwania ostatecznej formy projektu. Wystawę będzie można obejrzeć w Muzeum Ziemi Lubuskiej od 8 września do 15 października. Projekt powstał poprzez współpracę Oskara Zięty, miasta Zielona Góra, Galerii BWA i Muzeum Ziemi Lubuskiej. Został zrealizowany i współfinansowany w ramach jubileuszowych obchodów 800-lecia Winnego Grodu i 700-lecia uzyskania praw miejskich.
Przejdź do biogramu