Wystawa ZIETA ILUSTROWANY x IWP
„Zieta Ilustrowany x IWP. O liniach, designie i emocjach” to wyjątkowa wystawa prezentująca ikoniczne obiekty dr. Oskara Zięty (pracownika Instytutu Projektowania Uniwersytetu SWPS oraz Wydziału Projektowania w Warszawie) w interpretacji cenionych polskich ilustratorów. Serię limitowanych grafik można obejrzeć w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie do 10 maja 2024 r.
Projekt „Zieta Ilustrowany”
Projekt „Zieta Ilustrowany” narodził się z inicjatywy Zieta Studio, studia projektowo-badawczego założonego przez Oskara Ziętę, którego celem jest m.in promowanie prac wybitnych, polskich twórców na arenie międzynarodowej.
Do udziału w projekcie zaproszono grupę utalentowanych ilustratorów, którzy, podobnie jak Oskar Zięta, podzielają pasję do eksploracji nowych form i kształtów. Stalowe obiekty Studia Zieta stały się płótnem dla ich indywidualnych interpretacji. Zostały przedstawione w formie serii limitowanych grafik. Prace, wydrukowane na dużych formatach, na wystawie zostaną zestawione z obiektami ilustrowanymi.
Wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
Wystawa prezentuje nie tylko reinterpretacje znanych projektów, ale także nowe dzieła stworzone specjalnie na tę okazję. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni wybitni artyści, tacy jak Karol Banach, Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Ola Dobrzyńska, Iza Dudzik, Kuba Ferenc, Joanna Gniady, Malwina Hajduk, Ada Jarzębowska, Jakub Kamiński, Agata Królak, Paweł Mildner, Marian Misiak, Anna Niemierko, Maciej Polak, Paweł Smardzewski, Paweł Szlotawa oraz Asia Wójtowicz. Ich prace, pełne wyrazistych interpretacji i emocji, wspaniale komponują się z ikonicznymi obiektami Oskara Zięty, tworząc wielowymiarowe doświadczenie wizualne.
Jednym z najbardziej intrygujących elementów wystawy jest seria ilustracji stworzonych przez Polę Dwurnik, która przedstawia ilustrowaną opowieść pt. „Złoty deszcz” o unikalnym stołku PLOPP, czyli „Polskim Obiekcie Ludowym Pompowanym Powietrzem”. Ten wielokrotnie nagradzany projekt jest wykonany za pomocą autorskiej technologii FiDU, która polega na wycinaniu i spawaniu niewielkich fragmentów metalu. Następnie są one napełniane wodą lub gazem pod ciśnieniem, co sprawia, że metalowe elementy zginają się i stają się trójwymiarowe, umożliwiając tworzenie mebli i obiektów o skomplikowanych i nieregularnych kształtach.
Do projektu dołączył także międzynarodowej sławy ilustrator Jeames Jean, który swoje prace wygrawerował na lustrach i bolidach Zieta Studio.
Dla jeszcze bogatszego doświadczenia artystycznego, organizatorzy zdecydowali się wykorzystać nowoczesne technologie. Część ilustracji jest prezentowana na specjalnych telewizorach, które dzięki doskonałemu odwzorowaniu kolorów i efektowi matowej powierzchni doskonale sprawdzają się do wyświetlania dzieł sztuki.
Gdzie?
Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Świętojerska 5/7, Warszawa.
Kiedy?
- Od 4 kwietnia do 10 maja 2024 r.
Organizator
Współorganizator
Partnerzy
Partnerzy medialni
-
-
-
-
-
-
-
Przejdź do biogramu