Czy czeka nas upadek złotego? Inflacja a nasza przyszłość
W imieniu Koła Naukowego Prawa Gospodarczego Publicznego oraz Koła Naukowego Prawa Handlowego i Podatkowego serdecznie zapraszamy na konferencję „Czy czeka nas upadek złotego? Inflacja a nasza przyszłość”, która przybliży aktualny i niezwykle ważny dla nas wszystkich temat inflacji. Wydarzenie nie ogranicza się do wykładów. Uczestnicy będą mogli podjąć dyskusję z ekspertami oraz wziąć udział w warsztatach z prawa podatkowego.
O konferencji
W ostatnich miesiącach głównym tematem zainteresowania mediów i obywateli jest inflacja. Narodowy Bank Polski podnosi stopy procentowe, ceny na półkach sklepowych rosną w zastraszającym tempie, paliwo jest najdroższe w historii, a przedsiębiorcy ledwo wiążą koniec z końcem. Rząd tworzy nowe programy wsparcia dla obywateli i przedsiębiorców (dodatek węglowy, trzynastą emeryturę, program „Rodzina 500 plus”), ale czy kolejne pomoce ze strony rządzących nie skutkują dalszym wzrostem inflacji i cen?
Podczas konferencji postaramy się przybliżyć temat inflacji z perspektywy obywatela i przedsiębiorcy. Spojrzymy na ten problem pod kątem ekonomicznym i prawnym. Eksperci wspólnie z uczestnikami zastanowią się, czy wprowadzenie euro w Polsce wpłynęłoby pozytywnie na kształtowanie się cen oraz stabilność gospodarczą. Na zakończenie będzie można wziąć udział w warsztatach dotyczących prawa podatkowego.
Wydarzenie odbędzie się 23 listopada 2022 r. w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie (ul. Chodakowska 19/31, sala S305). Obowiązują zapisy przez formularz.
Moderatorzy
-
Oficjalne otwarcie konferencji
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSAdam BodnarDziekan Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Były Rzecznik Praw Obywatelskich (wrzesień 2015 r. – lipiec 2021 r.). W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Członek rad doradczych International IDEA, Liberties oraz World Organization Against Torture. Profesor wizytujący na Uniwersytecie w Kolonii.
-
Wpływ inflacji na społeczeństwo
Podczas prelekcji zostaną poruszone tematy: „Co to jest inflacja? Wpływ inflacji na życie przeciętnego człowieka. Jak się mierzy inflację?”, „Jakie mogą być skutki inflacji? Co jest pozytywnym skutkiem inflacji?”, „Kto najbardziej traci na inflacji? Ile się traci na inflacji? Wpływ innych krajów na kształtowanie się inflacji w Polsce”, „Komu potrzebny jest wzrost ogólnych cen w gospodarce? Czy ktoś korzysta na wzroście cen?”, „Stopy procentowe a kształtowanie się inflacji: co bierze się pod uwagę, ustalając roczną stopę inflacji? O ile mogą wzrosnąć stopy procentowe?”.
drAdam ZającDoktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse. W pracy naukowej specjalizuje się w finansach przedsiębiorstw i bankowości. Autor lub współautor publikacji z zakresu finansów, bankowości, gwarancyjnych instrumentów finansowych. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prowadził zajęcia m.in. z mikroekonomii, rynków finansowych, finansów przedsiębiorstw. Jest związany zawodowo z sektorem bankowym. Realizował projekty związane m.in. z wdrażaniem instrumentów finansowych w instytucjach finansowych, analizami sektorowymi oraz projektowaniem procesów związanych z zarządzaniem relacją z klientem i wsparciem procesów sprzedażowych.
-
Wpływ inflacji na pracodawców. Polski pracownik w obliczu inflacji
Podczas prelekcji zostaną poruszone tematy: „Inflacja ze strony pracodawcy i pracownika. Czy inflacja wpływa na pracownika?”, „Czy inflacja wymusi podwyżki na pracodawcach? Czy pracodawcy szykują inflacyjne podwyżki, by zatrzymać pracowników?”, „Czy wzrost płacy minimalnej będzie miał wpływ na wysokość inflacji?”, „Wzrost cen surowców, paliw i energii a kształtowanie się cen”, „Jakie branże zyskują na inflacji?”, „Jak firmy radzą sobie z utratą wartości pieniądza?”.
Kamil SobolewskiJako główny ekonomista Pracodawców RP od 21 lutego 2022 r. odpowiada m.in. za przygotowanie i komunikację tekstów i analiz ekonomicznych. Uczestniczy w Radzie Przedsiębiorczości. Pracuje jako ekspert przy Radzie Dialogu Społecznego i bierze udział w posiedzeniach plenarnych Rady. Ma 25-letnie doświadczenie zawodowe. Zdał egzaminy CFA oraz FRM, od Global Association of Risk Professionals otrzymał tytuł Financial Risk Manager. Pracował m.in. w bankach, w tym w niemieckim DG Banku, zrzeszającym lokalne banki działające pod markami Volksbank i Raiffeisenbank, oraz we francuskim Societe Generale, gdzie odpowiadał za inwestycje środków własnych banku, a przede wszystkim w funduszach emerytalnych i inwestycyjnych w Polsce i za granicą, gdzie dla marek takich jak Union Investment, PKO BP, Citibank czy Nationale-Nederlanden z sukcesami decydował o sposobie inwestowania środków o wartości sięgającej 40 miliardów złotych, zarządzał zespołami inwestycyjnymi, a także pełnił rolę stratega na potrzeby instytucji finansowej i jej klientów. Poza sektorem finansowym Kamil Sobolewski zebrał doświadczenia w holenderskim koncernie Unilever, niemieckim Volkswagenie, Polskich Liniach Lotniczych LOT, miał okazję wprowadzić kilka niemieckich firm na rynek polski. Ma doświadczenie w zakresie corporate governance, w tym organizacji w przejrzysty i efektywny sposób obsady organów spółek. Pełnił rolę prokurenta i członka rady nadzorczej.
-
Wpływ inflacji – aspekty prawne
Podczas prelekcji zostaną poruszone tematy: „Jaki wpływ ma inflacja na kształtowanie się prawa? Polityka społeczna a kształtowanie się inflacji”, „Jak inflacja wpływa na zaciągnięte zobowiązania finansowe?”, „Czy rząd w procesie legislacyjnym ma wpływ na kształtowanie się inflacji?”, „Czym jest podatek inflacyjny? Jak NBP wpływa na podatek inflacyjny?”, „Czy nałożenie podatku od nadmiarowych zysków, dla przedsiębiorstw 250+ będzie miało duży wpływ na kształtowanie się inflacji?”.
prof. dr hab.Michał Brzoza-BrzezinaPracuje w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych NBP i w Katedrze Ekonomii Ilościowej SGH. Absolwent SGH. Pracował w Europejskim Banku Centralnym i Narodowym Banku Austrii. Prowadzi prace badawcze z zakresu ekonomii monetarnej i polityki pieniężnej. Jest autorem licznych opracowań opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych.
-
Przerwa kawowa
-
Upadek złotego vs. inflacja
Uczestnicy zapoznają się ze zdaniem ekonomistki oraz prawnika na temat inflacji. Podczas dyskusji zostaną poruszone tematy: „Dlaczego złoty traci na wartości? Słaby złoty – kto najwięcej na tym traci?”, „Stopy procentowe. Czy słaby złoty wpłynie na zaostrzenie kursu przez RPP?”, „W co inwestować w czasach inflacji? Jak inwestować pieniądze w czasie inflacji?”, „Czy warto kupić mieszkanie w 2023 roku? W którym momencie najlepiej wziąć kredyt? Który najgorszy?”, „Jak zabezpieczyć oszczędności, gdy rośnie inflacja? W jakiej walucie trzymać oszczędności w 2022 r.?”.
prof. dr hab.Joanna TyrowiczEkonomistka. Jest związana z Uniwersytetem Warszawskim oraz FAME|GRAPE. W latach 2007–2017 pracowała w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, specjalizując się w zagadnieniach dotyczących rynku pracy i gospodarstw domowych. Od 2017 r. współpracuje na stałe z IZA w Bonn. Współpracowała także z Bankiem Światowym i Komisją Europejską. Fulbright Scholar (Columbia University) oraz Mellon Fellow (w Netherlands Institute for Advanced Studies), gościła także w IAAEU w Trewirze oraz na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Jej książka habilitacyjna „Histereza bezrobocia w Polsce” zdobyła nagrodę im. Lipińskiego dla najlepszej książki roku, nadawaną przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
drPaweł KowalskiRadca prawny. Specjalizuje się w dziedzinie prawa Unii Europejskiej i prawa medycznego. Zajmuje się także prawem międzynarodowym oraz prawem dyplomatycznym. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na współpracy Polski z Unią Europejską zarówno na płaszczyźnie prawno-politycznej, jak i ochrony praw człowieka, w tym kwestii migrantów. W zakresie medycyny interesują go zagadnienia etyki i odpowiedzialności za błędy lekarskie. Pełniąc funkcję dyrektora ds. współpracy międzynarodowej Uniwersytetu SWPS, koordynował kontakty międzynarodowe uczelni, doprowadził do nawiązania współpracy z kilkunastoma partnerami z Chin, Ukrainy, Jordanii, Indonezji oraz USA. Pracuje jako radca prawny, wcześniej związany z kancelarią Chmaj i Partnerzy. Jako naukowiec współpracuje z uczelniami zagranicznymi, m.in. z Minot State University (USA), Uniwersytetem Katolickim Atma Jaya (Indonezja) i Hebei Foreign Studies University (Chiny). Autor publikacji z dziedziny prawa medycznego, praw człowieka oraz prawa Unii Europejskiej. Jego artykuły ukazywały się w takich publikacjach, jak: „Medyczne prawo karne” (2016), „Azjatycki systemy obrony praw człowieka. Inspiracja uniwersalna – uwarunkowania kulturowe – bariery realizacyjne” (2016) i „Prawa Mniejszości Narodowych” (2010).
-
Przerwa
-
Podatki i inflacja
Warsztaty z prawa podatkowego. Uczestnicy będą mogli porozmawiać z ekspertem o inflacji jako podatku „pozaustawowy”, rozliczeniach podatkowych, kwotach wolnych od podatku oraz przeszacowaniu wartości składników majątkowych.
mec.Robert KrasnodębskiRadca prawny, doradca podatkowy, partner kancelarii Rymarz Zdort. Współkieruje departamentem podatkowym. Po ukończeniu studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 1991 r. został na tej uczelni asystentem w Zakładzie Prawa Finansowego. Pracował tam do 2007 r. W 1997 r. uzyskał wpis na listę radców prawnych oraz na listę doradców podatkowych. Przed rozpoczęciem w 2000 r. współpracy z kancelarią Rymarz Zdort (wcześniej Weil, Gotshal & Manges – Paweł Rymarz sp.k.) kierował praktyką podatkową w kancelariach Clifford Chance i Hogan & Hartson. W swojej praktyce koncentruje się na kwestiach podatkowych przy transakcjach fuzji i przejęć, zwłaszcza z udziałem spółek publicznych, przy transakcjach private equity, a także transakcjach na rynkach kapitałowych, oraz reprezentuje podatników w sporach podatkowych i sądowo-administracyjnych. Doradał w kwestiach podatkowych przy połączeniach największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz przejęciach spółek publicznych. Wiele lat doradzał w kwestiach podatkowych na rzecz emitentów oraz oferujących w procesach emisji akcji i obligacji. Ma również szerokie doświadczenie w doradztwie na rzecz instytucji finansowych i kredytobiorców w kwestiach podatkowych w procesach finansowania projektów i bieżącej działalności oraz kompleksowego refinansowania. Wśród jego klientów są spółki prywatne i publiczne, fundusze private equity, subemitenci oraz inni klienci instytucjonalni z różnych sektorów gospodarki. Od wielu lat jest uznawany za jednego z najlepszych w Polsce specjalistów w zakresie prawa podatkowego, co potwierdzają międzynarodowe rankingi rynku prawniczego („Chambers & Partners”, „The Legal 500”, „IFLR1000”, „PLC Which Lawyer?” i „Expert Guides”) oraz krajowe rankingi (ranking dziennika „Rzeczpospolita” i polskiej edycji miesięcznika „Forbes”).
Formularz zgłoszeniowy
Organizatorzy
Patronat
Kontakt
Adam Kućmierz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.