Uniwersytet SWPS partnerem NeuroShow 2023
Międzynarodowa konferencja NeuroShow 2023 poświęcona jest fascynującemu zjawisku różnorodności ludzkich umysłów, czyli neuroróżnorodności. Wydarzenie zgromadzi specjalistów i specjalistki w dziedzinie autyzmu, ADHD, dysleksji, dysgrafii i dyskalkulii, a także osoby neuroratypowe. Jedną z prelegentek będzie dr Magdalena Śniegulska, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
O konferencji
Neuroróżnorodność budzi dziś olbrzymie zainteresowanie. Coraz więcej dorosłych diagnozuje się w kierunku ADHD, ADD oraz spektrum autyzmu (ASD). Zaczynamy mówić o swoich diagnozach publicznie. W Polsce żyje co najmniej 400 tys. osób autystycznych. Jeśli doliczymy ich rodziców, rodzeństwo i opiekunów, otrzymamy kilkumilionową społeczność Polek i Polaków, w których codziennym życiu autyzm odgrywa ogromną rolę.
Celem NeuroShow 2023 jest zachęta do podjęcia dyskusji społecznej o neuroróżnorodności. Zostaną zaprezentowane wyniki najnowszych badań na ten temat oraz najlepsze praktyki z zagranicy, obejmujące wczesną diagnozę, terapię i udogodnienia dla osób autystycznych, tych z ADHD czy dysleksją. Będzie można dowiedzieć się, jak naprawdę wygląda codzienne funkcjonowanie osób neuroatypowych, co pozwoli lepiej je zrozumieć. Wierzymy, że wydarzenie zwiększy otwartość polskiego społeczeństwa na odmienność.
Udział stacjonarny w konferencji kosztuje 690 zł, a udział online – 550 zł.
Konferencję organizuje Fundacja JiM, której misją jest budowanie świata przyjaznego dla osób neuroatypowych. Uniwersytet SWPS jest partnerem wydarzenia.
Na czym polega neuroróżnorodność?
Mamy rozmaicie rozwinięte umiejętności społeczne i funkcje poznawcze, takie jak uwaga i zdolności językowe. To właśnie na określenie tego zjawiska powstało pojęcie „neuroróżnorodność”.
Autyzm, ADHD, dysleksję, dyskalkulię i wiele innych zaburzeń neurorozwojowych coraz częściej traktuje się nie jako patologię, a po prostu sposób myślenia i funkcjonowania mózgu odmienny od dominującego, czyli neuroatypowy. Badania z dziedziny psychologii, neurologii i psychiatrii wykazały, że – wbrew wcześniejszym przypuszczeniom – zaburzenia tego typu nie wiążą się z niższym intelektem.
Obecnie wiemy, że każdy neurotyp ma swoje mocne strony:
- osoby z ADHD są wnikliwe, wielozadaniowe i kreatywne;
- osoby autystyczne myślą analityczne i świetnie rozwiązują problemy;
- osoby z dysgrafią potrafią uważnie słuchać i doskonale zapamiętują informacje werbalne.
Osoby neuroatypowe zwykle radzą sobie dobrze, a ich problemy wynikają przede wszystkim z istniejących barier społecznych. Przestrzeń publiczna, system edukacji i organizacja pracy na ogół nie uwzględniają ich szczególnych potrzeb, chociaż stopniowo zachodzą pozytywne zmiany w tej kwestii.
Możesz poznać wiele punktów widzenia
Wśród prelegentów NeuroShow będą naukowcy, lekarze, psychologowie, terapeuci, nauczyciele, a także osoby neuroatypowe, co pozwoli spojrzeć na neuroróżnorodność z wielu perspektyw oraz lepiej zrozumieć doświadczenia i wyzwania osób autystycznych czy z ADHD.
Wystąpią m.in.:
- prof. Elizabeth Pellicano z University College London
- przedstawiciele Karolinska Institute ze Szwecji: prof. Sven Bölte i prof. Lotta Borg Skoglund
- dr n. med. Kajetana Foryciarz
- dr Magdalena Śniegulska (Uniwersytet SWPS)
- dr Agata Nowak
- Marta Ambroziak (EY)
- Marcin Myśliwczyk (Auticon Poland)
- Dominika Pikul (MindShift Studio)
Zapraszamy do udziału w NeuroShow rodziny, przyjaciół i opiekunów osób neuroatypowych, a także przedstawicieli środowiska biznesowego i branży edukacyjnej. Uczestniczki i uczestnicy konferencji przybędą m.in. z Litwy, Islandii, Francji, Słowacji, Austrii i Wielkiej Brytanii.
-
Edukacja włączająca: edukacja, a może już terapia? Dlaczego wspieranie dobrostanu neuroróżnorodnych osób uczących się w szkołach i na uniwersytetach jest takie trudne?
drMagdalena ŚniegulskaPsycholog, psychoterapeuta, dydaktyk. Zajmuje się psychologią rozwojową dzieci i młodzieży, zaburzeniami zachowania i interwencją kryzysową. Prowadzi konsultacje w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju Uniwersytetu SWPS: pracuje z dziećmi i młodzieżą, a także rodzicami, którzy mierzą się z trudnościami wychowawczymi. Diagnozuje rozwój dzieci, rozpoznaje ich indywidualne zasoby i obszary problemowe w funkcjonowaniu. Jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Wspólne Podwórko i od wielu lat jest w jego zarządzie.
Termin i miejsce
18 listopada 2023 r.
Novotel Warszawa Centrum, ul. Świętokrzyska 94/98 | online