Podręcznik „Kliniczna psychologia sądowa” autorstwa naukowczyń z Uniwersytetu SWPS z tytułem Książki Roku 2021 Wydawnictwa Naukowego PWN
Publikacja „Kliniczna psychologia sądowa”, której autorkami są naukowczynie z Wydziału Psychologii w Katowicach Uniwersytetu SWPS: dr hab. Danuta Rode, prof. Uniwersytetu SWPS, dr Karolina Dukała, dr Joanna Kabzińska i dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz, otrzymała tytuł Książki Roku 2021, nadany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W corocznym wewnętrznym konkursie wydawnictwo wyłania i nagradza najlepsze publikacje, które charakteryzują się wysoką wartością merytoryczną i dobrymi wskaźnikami rynkowymi.
„Biblia psychologii sądowej”
Podręcznik naukowczyń z katowickiego wydziału Uniwersytetu SWPS jest publikacją niezwykle cenioną zarówno przez studentów, jak i praktyków klinicznej psychologii sądowej oraz osoby zajmujące się naukowym wymiarem tej dyscypliny. „Kliniczna psychologia sądowa” to kompleksowe opracowanie osadzające i podsumowujące dotychczasowe osiągnięcia psychologii klinicznej w obszarze wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania, w praktyce psychiatrii sądowej i w działalności penitencjarnej. Uniwersytet SWPS był patronem merytorycznym oraz donatorem wydania.
Książka Roku 2021
W liście gratulacyjnym, który otrzymała dziekan Wydziału Psychologii w Katowicach dr hab. Jolanta Życińska, prof. Uniwersytetu SWPS, wydawca przytacza uzasadnienie komisji konkursowej:
Książka obejmuje zagadnienie całościowo. To pierwszy tak kompleksowy podręcznik klinicznej psychologii sądowej, rozumianej jako aplikacyjna subdyscyplina psychologii zajmująca się zagadnieniami klinicznymi występującymi w kontekstach prawnych. Przymiotnik „kliniczna” w tytule książki oznacza, że teoretyczne, metodologiczne i praktyczne problemy psychologii sądowej ujęto przez pryzmat osiągnięć ogólnej aktualnej wiedzy z zakresu psychologii klinicznej. O wartości pozycji stanowi również wysoka jakość edytorska, a uwagę zwraca nowoczesna okładka. Wszystkie te elementy przełożyły się na bardzo dobry wynik sprzedażowy tej publikacji.
O autorkach
Psycholog, wieloletnia biegła sądowa. Ekspert w dziedzinie psychologii klinicznej i sądowej, biegły sądowy z wieloletnim stażem. Prowadzi badania dotyczące modeli psychologicznych opiniodawstwa sądowego w sprawach przestępstw z użyciem przemocy. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy klinicznej z rodzinami dysfunkcyjnymi. Współpracuje z instytucjami naukowymi w kraju i za granicą w obszarze zadań ekspertalno-opiniodawczych i uwarunkowań zapobiegania przemocy. Prowadzi szkolenia dla kadry sędziowskiej, kuratorskiej i nauczycielskiej. Autorka kilkudziesięciu publikacji z dziedziny psychologii sądowej i klinicznej, w szczególności przemocy w rodzinie, kryminogenezy przestępczości nieletnich, opiniodawstwa sądowego, zaburzeń zachowania.
Psycholog sądowy. W swojej pracy naukowej zajmuje się głównie psychologią zeznań świadków, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki skuteczności przesłuchań i metod wykrywania kłamstwa. Prowadzi też badania nad psychologią motywacji, w szczególności nad inicjowaniem i podtrzymaniem zaangażowania. Oprócz pracy naukowej zajmuje się głównie popularyzacją wiedzy psychologicznej wśród prawników i funkcjonariuszy służb mundurowych poprzez szkolenia i warsztaty.
Doktor nauk prawnych o specjalności kryminalistyka i magister psychologii. Na Wydziale Zamiejscowym w Katowicach Uniwersytetu SWPS pełni funkcję kierownika kierunku psychokryminalistyka oraz jest członkiem uniwersyteckiej komisji dyscyplinarnej do spraw studentów Uniwersytetu SWPS na lata 2017–2020. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki na styku psychologii i prawa, w tym w szczególności psychologii zeznań świadków, psychologii podejmowania decyzji w postępowaniu sądowym, opiniowania sądowo-psychologicznego w sprawach rodzinnych i opiekuńczych, pomyłek sądowych, psychologii policyjnej.
Psycholog, psychoterapeutka psychodynamiczna, socjoterapeutka. Naukowo interesuje się uwarunkowaniami zdrowia psychicznego, adaptacji i funkcjonowania społecznego osób dorosłych i młodzieży doświadczających zaburzeń psychicznych oraz przeżywających sytuacje kryzysowe. Zajmuje się także psychologią płci – bada aspekty dotyczące ról płciowych oraz stereotypów płci w kontekście dobrostanu psychicznego jednostek i par. Powoływana jako biegły psycholog w sprawach karnych i cywilnych.