Projekt „LIKE-A-PRO” dołącza do inicjatywy Horizon4Proteins
Z dumą zawiadamiamy, że międzynarodowy projekt „LIKE-A-PRO” z początkiem 2023 r. dołączył do europejskiej inicjatywy Horizon4Proteins. W projekt włączonych jest 31 instytucji z różnych krajów Europy – w tym Uniwersytet SWPS. Z ramienia naszej uczelni badaniami kieruje prof. Aleksandra Łuszczyńska.
Europa w poszukiwaniu alternatywnych źródeł białka
Horizon4Proteins, wspólna inicjatywa zapoczątkowana w 2021 r., łączyła do tej pory cztery projekty finansowane przez Unię Europejską: „NextGenProteins”, „ProFuture”, „Smart Protein” i „SUSINCHAI”. Ich wspólną misją jest zgłębianie tematu alternatywnych źródeł białka w związku z trudnościami wynikającymi ze zmian klimatycznych, ograniczonych zasobów i zmieniających się nawyków żywieniowych stale rozrastającej się, globalnej populacji. Naukowcy zaangażowani w tę inicjatywę szczególny nacisk kładą na rozwiązanie istotnej kwestii podaży białka. Wprowadzenie jego nowych, alternatywnych źródeł (pochodzących zarówno z zasobów lądowych, jak i wodnych) do obecnych procesów i produktów ma kluczowe znaczenie dla rozwoju zrównoważonych i stabilnych łańcuchów dostaw. W ramach Horizon4Proteins zespoły badawcze pracują nad kluczowymi aspektami poszukiwań nowych źródeł protein, takimi jak: aprobata konsumentów, przepisy bezpieczeństwa, przemysł spożywczy i zrównoważony rozwój. Dołączając do Horizon4Proteins, projekt „LIKE-A-PRO” przyczyni się do zapewnienia ciągłości inicjatywy i aktywnie wesprze dążenie Unii Europejskiej do zrównoważonego i bardziej odpornego na zmiany klimatu systemu żywnościowego.
„LIKE-A-PRO”: poprawa środowiska żywnościowego
Rosnące zainteresowanie alternatywnymi źródłami białka wśród Europejczyków jest szansą na wprowadzenie trwałych i zdrowych zmian w diecie, zgodnych z celami UE w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Jednak to zainteresowanie nie znajduje jeszcze odzwierciedlenia we wzorcach żywieniowych ze względu na występujące ograniczenia, takie jak stosunkowo mała dostępność produktów, niskie walory smakowe oraz umieszczanie ich w osobnych sekcjach sklepowych lub osobnych sekcjach menu.
Projekt „LIKE-A-PRO” ma na celu włączenie alternatywnych źródeł białka do powszechnego użytku poprzez współpracę z kluczową grupą konsumentów i współtworzenie praktycznych rozwiązań z udziałem obywateli. W ramach projektu zostanie opracowanych 16 nowych alternatywnych produktów białkowych ze zrównoważonych źródeł i zostanie w niego zaangażowanych ponad 35 000 podmiotów systemu żywnościowego. Kampanie promocyjne zostaną przeprowadzone w wielu różnych krajach, aby poszerzyć swoje zasięgi i dotrzeć do 8-milionowej grupy odbiorców.
Zobacz instytucje zaangażowane w projekt
Projektem z ramienia naszej uczelni kieruje prof. Aleksandra Łuszczyńska, wybitna badaczka w dziedzinie psychologii zdrowia i psychologii klinicznej. Specjalizuje się w badaniu czynników wpływających na samopoczucie oraz warunkujących zdrowie, takich jak dieta, aktywność fizyczna i profilaktyka zdrowotna, a także skupia się na poprawie jakości życia osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń lub zmagają się z chorobami przewlekłymi Opracowuje działania z zakresu psychologii mające na celu zmianę zachowań i nawyków, promujące dążenie do ogólnej poprawy stanu zdrowia, a także ocenia ich skuteczność. Kierowała projektami naukowymi, takimi jak: „Aktywność fizyczna i jakość życia”, „Zmiana zachowań zdrowotnych w czasie pandemii COVID-19”, „Zachowania zdrowotne w cyklu życia” oraz „TEMPEST: Rola indywidualnych i środowiskowych czynników regulacyjnych w radzeniu sobie z pokusami żywieniowymi”.
Przeczytaj wywiad z prof. Aleksandrą Łuszczyńską „W walce o jakość życia”
Przejdź do biogrmu