Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy dla wykładowczyni School of Form
Nowo powstały projekt modernizacji Biblioteki Narodowej z szeregiem udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących zdobył GRAND PRIX 9. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Powstał dzięki współpracy Konior Studio, SOKKA i oraz Studia Blisko, którego założycielką jest Anna Nowokuńska-Maksymiuk, wykładowczyni na School of Form Uniwersytetu SWPS.
Wykładowczyni School of Form współautorką sukcesu
Jednym z kluczowych elementów projektu było stworzenie systemu informacji wizualnej, za który odpowiedzialne było Studio Blisko, założone przez wykładowczynię School of Form Annę Nowokuńską-Maksymiuk. Studio wdrożyło szereg rozwiązań, mających na celu uwzględnienie potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. W ramach tego systemu powstały m.in. mapy tyflograficzne, czyli przestrzenne mapy możliwe do odczytywania palcami przez osoby z problemami wzroku. Dodatkowo wprowadzono oznaczenia braille'owskie, tablice informacji kierunkowej, pylony informacyjne oraz tablice i semafory identyfikujące.
Współpraca między Studio Blisko a Konior Studio rozpoczęła się przy istniejącym już projekcie koncepcyjnym, wcześniej opracowanym przez SOKKA. Prężny zespół architektów i projektantów pracował nad dostosowaniem Biblioteki Narodowej do potrzeb wszystkich użytkowników.
Studio Blisko łączy grafikę z architekturą
Studio Blisko specjalizuje się w oznakowaniu przestrzeni, znanej również jako wayfinding. Głównym obszarem działalności pracowni jest tworzenie systemów informacji wizualnej (SIW) dla różnych typów inwestycji, takich jak obiekty edukacyjne, kulturalne, komercyjne, biurowe i mieszkaniowe. Studio tworzy funkcjonalne oznaczenia systemy informacji, które wpływają na dostępność, czytelność i atrakcyjność przestrzeni publicznych i komercyjnych.
Popularyzuje wayfinding, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem na konferencjach, prowadząc wykłady, publikując artykuły w magazynach branżowych oraz pokazując korzyści wynikające ze współpracy z projektantami systemów informacji wizualnej.
Nowa odsłona Biblioteki Narodowej
Zwycięska koncepcja modernizacji i rozbudowy czytelni Biblioteki Narodowej została wyłoniona w konkursie architektonicznym w 2015 r. Przez kolejne lata dopracowywano ją we współpracy z partnerami. Architekci zdecydowali, że kluczową przestrzenią będzie obszar przecięcia osi wejścia głównego i osi czytelni. Dziedziniec został pokryty szklanym dachem podpartym stalowymi słupami.
Ważnym elementem projektu jest również recepcja, która stanowi granicę między obszarem publicznym a strefą czytelni. Spiralne schody łączą dolną i górną część recepcji, nadając jej imponujący wygląd. Całość uzupełniają cztery wewnętrzne ogrody o różnych stylach. Po przeprowadzonej modernizacji, czytelnie Biblioteki Narodowej zwiększyły swoją powierzchnię trzykrotnie i obecnie oferują blisko 400 miejsc siedzących, a liczba książek dostępnych na półkach z wolnym dostępem wzrosła czterokrotnie. Ponadto, obiekt jest znacznie lepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Autorzy
Konior Studio
- Tomasz Konior
- Dominik Koroś
- Andrzej Witkowski
- Marcin Piotrowski
- Wojciech Przywecki
- Michał Lipiec
- Angelika Drozd
- Mikołaj Zdanowski
- Piotr Straszak
SOKKA
- Katarzyna Sokołowska
- Wojciech Sokołowski
- Ewelina Bidzińska
- Michał Latko
- Marcin Maciejewski
Konstrukcja i instalacje
- MES
- Arkadiusz Jakubowski
- PKBI
- WhiteMoose
- Eltrim Projects
System Informacji Wizualnej
- Studio Blisko: Anna Nowokuńska-Maksymiuk