Profesor Paweł Boski doktorem honoris causa PUNO
Z dumą informujemy, że prof. dr hab. Paweł Boski został uhonorowany doktoratem honoris causa Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO). Uroczyste nadanie tego prestiżowego tytułu miało miejsce podczas inauguracji roku akademickiego PUNO w Londynie.
PUNO jest uczelnią z wieloletnią tradycją
Historia Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie odzwierciedla losy polskiego uchodźstwa od początku II wojny światowej, czyli od ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. Chociaż oficjalnie PUNO zostało założone w 1952 roku, kiedy to na mocy dekretu prezydenta RP na uchodźstwie uzyskało pełne prawa państwowej szkoły akademickiej, istnienie uczelni sięga roku 1939. Z inicjatywą stworzenia polskiej szkoły wyższej poza granicami kraju wyszedł już we wrześniu 1939 r. wybitny historyk profesor Oskar Halecki, późniejszy wicerektor PUNO.
Uczelnia wspierała polskich emigrantów i zapewniała ciągłość polskiego szkolnictwa wyższego w okresie, gdy w okupowanej Polsce zakazane było funkcjonowanie instytucji naukowych i kulturalnych. Obecnie PUNO przyciąga naukowców z całego świata, głównie polskiego pochodzenia.
To wielkie wyróżnienie dla naszego profesora
Inauguracja roku akademickiego PUNO 2023–2024 odbyła się 5 października 2023 r. Punktem kulminacyjnym uroczystości było nadanie tytułu doktora honoris causa naszemu znakomitemu naukowcowi, prof. dr. hab. Pawłowi Boskiemu. Dyplom został wręczony przez JM Rektora PUNO, prof. dr. Włodziemierza Mier-Jędrzejowicza, a laudację wygłosiła JM Prorektor PUNO, prof. dr Grażyna Czubińska, połączywszy się na żywo z uczestnikami wydarzenia z Polski.
Tytuł doktora honoris causa PUNO stanowi ogromne wyróżnienie, które w przeszłości otrzymali wybitni przedstawiciele polskiej emigracji, m.in. Jan Nowak-Jeziorański (polityk, publicysta, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i kurier AK), Henryk Zygalski (wybitny matematyk i kryptolog, dzięki któremu złamano kod Enigmy) i Tadeusz Kasprzycki (generał dywizji Wojska Polskiego oraz minister spraw wojskowych w latach 1935–1939). Wśród doktorów honoris causa PUNO jest także prof. Zbigniew Brzeziński (politolog, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych w czasie prezydentury Jimmy'ego Cartera, ojciec obecnego ambasadora USA w Polsce).
Serdecznie gratulujemy sukcesu Panu Profesorowi!
Profesor Boski wygłosił wykład inauguracyjny
Podczas uroczystości prof. Paweł Boski wygłosił wykład pt. „Emigracja a życie wielokulturowe: lekcje z polskiej historii i psychologii akulturacji”. W swoim wystąpieniu opowiedział nie tylko o pracy naukowej, lecz także o osobistych doświadczeniach związanych z życiem w obcej kulturze. Przedstawił krótki zarys psychologii akulturacji i dwukulturowości oraz poddał refleksji przyszłość polskiej emigracji.
Omówił m.in.:
- wątki autobiograficzne na tle polskiej emigracji w Londynie
- zarys historii i psychologii wychodźstwa politycznego i ekonomicznego
- wyzwania współczesności i kształtowanie się człowieka dwukulturowego
- Europa w obliczu imigracji z innych kontynentów
Według głównej tezy prezentacji w przeszłości polscy emigranci rzadko integrowali się ze społeczeństwem przyjmującym i przyswajali elementy jego kultury. Obecnie to się stopniowo zmienia – w coraz większym stopniu migranci i migrantki starają się nabyć kompetencje w innym kraju i dogłębnie poznać jego kulturę, dzięki czemu, być może, wykształci się u nich tożsamość dwukulturowa.
Prekursor psychologii międzykulturowej w Polsce
Prof. dr hab. Paweł Boski pełni funkcję profesora na Uniwersytecie SWPS i profesora wizytującego PUNO. Psychologią międzykulturową zajmuje się od lat 70. Prowadzi badania nad akulturacją psychologiczną migrantów i migrantek, wielokulturowością, tożsamością kulturową, relacjami pomiędzy grupami kulturowymi oraz tolerancją na odmienność kulturową. Przez wiele lat pracował za granicą: w Afryce, Ameryce Północnej i krajach Unii Europejskiej.
Jest ważnym członkiem International Association for Cross-Cultural Psychology (IACCP). Napisał wielokrotnie nagradzany podręcznik „Kulturowe ramy zachowań społecznych”, jest także współautorem książki „Podróże psychologiczne przez kultury świata”, w której dzieli się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami i refleksjami z wieloletniego pobytu w Afryce i prowadzonych tam badań.
Obecnie prof. Boski przygotowuje badania dotyczące dwukulturowego profilu psychologicznego młodzieży polskiego pochodzenia w Wielkiej Brytanii. Będzie to duży projekt badawczy realizowany we współpracy USWPS i PUNO. W Wielkiej Brytanii Polacy stanowią najliczniejszą grupę imigrantów, liczącą ponad 800 tys. osób. W kraju funkcjonują aż 103 szkoły polonijne, w których naukę pobiera ponad 30 tys. uczniów pochodzących z polskich rodzin. Rozpoczęcie projektu badawczego planowane jest na przyszły rok.
Przeczytaj biogram prof. Boskiego