Profesor Bronisław Sitek przewodniczącym Rady Doskonałości Naukowej
Z dumą oznajmiamy, iż 27 października 2023 r. prof. Bronisław Sitek – kierownik Katedry Prawa Rzymskiego i Porównawczego na Wydziale Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS, objął funkcję przewodniczącego nowo ukonstytuowanej Rady Doskonałości Naukowej drugiej kadencji. Nominację wręczył profesorowi Minister Nauki i Szkolnictwa wyższego.
Ogromne wyróżnienie dla naukowca USWPS
Profesor Bronisław Sitek, wieloletni pracownik Wydziału Prawa w Warszawie naszej uczelni, w pierwszej kadencji Rady Doskonałości Naukowej pełnił funkcję jej sekretarza. Był również ostatnim sekretarzem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. W jesiennych wyborach na przewodniczącego otrzymał 313 głosów poparcia.
Wybitne osiągnięcia na polu naukowym oraz dydaktycznym
Prof. Bronisław Sitek to wybitny radca prawny, specjalista w zakresie prawa rzymskiego oraz prawa cywilnego. Ukończył studia teologiczno-filozoficzne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieździe oraz studia prawnicze na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Kształcił się na uniwersytetach w Rzymie, Bari i Monachium. Uzyskał stopień doktora nauk prawnych, następnie w 1998 r. habilitację i w 2007 r. tytuł naukowy profesora nauk prawnych.
Prowadził badania m.in. w University Of South Africa w Pretorii w Republice Południowej Afryki, w którym uzyskał nostryfikację stopnia naukowego doktora w krajach należących do Korony Brytyjskiej. W latach 1999–2003 i 2005 uzyskał finansowanie w ramach tzw. Misji Profesorskiej z MSZ Włoch, gdzie prowadził badania naukowe.
Od 2003 r. jest wykładowcą na międzynarodowych studiach doktoranckich w Bari. W październiku 2014 r. rozpoczął pracę na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie SWPS, gdzie do dziś prowadzi zajęcia z zakresu prawa rzymskiego, prawa cywilnego, prawa rodzinnego oraz prawnej ochrony praw i interesów państwa w perspektywie prawnoporównawczej.
Jest autorem blisko 300 opracowań naukowych. Uczestniczył w licznych konferencjach naukowych polskich i zagranicznych; wiele z nich organizował lub współorganizował. Jest członkiem wielu organizacji naukowych w Polsce i za granicą. Jego wybitne osiągnięcia zostały docenione także poprzez nadanie licznych wyróżnień, nagród rektorskich i odznaczeń państwowych. W 2022 r. został wyróżniony tytułem doktora honoris causa przez Uniwersytet Rzeszowski.
Czym zajmuje się Rada Doskonałości Naukowej?
Rada Doskonałości Naukowej to organ państwowy, działający na rzecz zapewnienia rozwoju kadry naukowej zgodnie z najwyższymi standardami jakości działalności naukowej wymaganymi do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora. W poprzedniej kadencji (1 czerwca 2019 r. – 6 października 2023 r.) funkcję przewodniczącego rady pełnił prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, specjalista w zakresie biologii molekularnej i genetyki z Uniwersytetu Gdańskiego.
Przeczytaj więcej o Radzie Doskonałości Naukowej