Stypendium twórcze dla wykładowczyni School of Form
Z dumą informujemy, że wykładowczyni School of Form, Anna Nowokuńska-Maksymiuk, zdobyła stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2024 r. w kategorii Sztuki Wizualne. To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane w uznaniu za projekt uniwersalnego Systemu Informacji Wizualnej dla tymczasowych punktów pomocy społecznej w sytuacjach kryzysowych.
Wizualna pomoc w kryzysie
Anna Nowokuńska-Maksymiuk, założycielka Studia Blisko, wraz z zespołem, planuje rozpocząć prace nad realizacją projektu uniwersalnego Systemu Informacji Wizualnej już w tym roku. Inspiracją do tego przedsięwzięcia była osobista zaangażowanie projektantki w ośrodek pomocy uchodźcom po wybuchu wojny na Ukrainie.
Potrzebę oznakowania kryzysowych punktów pomocy zaobserwowałam po wybuchu wojny na Ukrainie, gdy na granicy powstały liczne ośrodki pomocy dla uchodźców, w których mogli oni uzyskać pomoc medyczną, prawną, administracyjną, językową i doraźną w postaci wyżywienia i noclegu. W jednym z nich byłam zaangażowana. Skala zjawiska i potrzebnej pomocy była tak duża, że te tymczasowe ośrodki pomocy borykały się z trudnościami organizacyjnymi oraz niedoborami zasobów finansowych, rzeczowych i ludzkich.
Projekt zakłada stworzenie uniwersalnego Systemu Informacji Wizualnej dla tymczasowych punktów pomocy społecznej w sytuacjach kryzysowych, wraz ze szczegółową instrukcją obsługi, wytycznymi dotyczącymi produkcji i montażu. System opiera się na efektywnym zarządzaniu informacją, wykorzystując formę wizualną do bezobsługowego dotarcia do wielu odbiorców jednocześnie. Kluczowe cechy projektu obejmują wielojęzyczność, ilustracyjność, modułowość oraz minimalizację kosztów produkcji. Dodatkowym atutem jest możliwość samodzielnego montażu, łatwy demontaż oraz dostosowanie do lokalnych warunków językowych, treści i kolorystyki.
Główne cele przedsięwzięcia to:
- Umożliwienie szybkiego, ekonomicznego i łatwego w montażu oznakowania tymczasowych punktów pomocy społecznej w czasie kryzysu, mające na celu usprawnienie ich funkcjonowania.
- Integracja społeczności dotkniętej kryzysem poprzez projekt informacji wizualnej, uwzględniający różne potrzeby np. językowe i jest dostosowany do różnych odbiorców, także tych z problemami widzenia.
- Poprawa stanu psychicznego osób dotkniętych kryzysem przez zaspokojenie potrzeby dostępu do informacji i przedstawienie jej w sposób widoczny, czytelny i zrozumiały.
Serdecznie gratulujemy!