Nowe nominacje profesorskie w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS
Z dumą informujemy, że grono profesorskie Uniwersytetu SWPS powiększyło się o dwie osoby, którym Prezydent RP nadał 29 lutego 2024 r. tytuł profesora. Nominacje otrzymali: prof. Wojciech Kulesza z Wydziału Psychologii w Warszawie oraz prof. Agata Gąsiorowska z Wydziału Psychologii we Wrocławiu. Warto dodać, że prof. Wojciech Kulesza jest pierwszym absolwentem Uniwersytetu SWPS, który w naszej uczelni przeszedł całą ścieżkę awansu naukowego.
Na tropie mimikry i nierealistycznego optymizmu – badania prof. Wojciecha Kuleszy
Profesor Wojciech Kulesza jest psychologiem społecznym, który w swojej pracy naukowej zgłębia różnorodne aspekty ludzkiego zachowania i interakcji społecznych. Szczególną uwagę poświęca zjawisku mimikry, czyli naśladownictwa zachowań, gestów i mowy ludzi, o czym pisał w swojej publikacji „Efekt Kameleona”. Zajmuje się także tematem nierealistycznego optymizmu, czyli wrażeniu, że ktoś jest mniej narażony na zagrożenie niż wszyscy inni wokół. Badał również tzw. medyczne fake newsy i procesy, które wpływają na uleganie nieprawdziwym informacjom związanym z medycyną. Jego prace naukowe są publikowane w wielu czasopismach zarówno w kraju, jak i za granicą. Prof. Kulesza przykłada także dużą wagę do popularyzacji nauki, pisząc artykuły dla tygodnika „Polityka”, „Newsweeka”, „Gazety Wyborczej” oraz udzielając licznych komentarzy medialnych.
Profesor Kulesza został uhonorowany stypendium tygodnika „Polityka” oraz pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw działalności upowszechniającej naukę przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ponadto, był stypendystą na Florida Atlantic University oraz jest członkiem rady programowej Festiwalu Nauki.
Jak dojść do tytułu profesora? W sumie, to bardzo łatwe: systematycznie pracując nad kolejnymi publikacjami, należy zdobywać kolejne stopnie. W szczegółach bywało różnie: z jednej strony miałem szczęście spotkać wybitnego promotora (prof. Nowak) oraz wybitnych naukowców, którzy pokazali mi, jak mogę realizować tę ścieżkę rozwoju (prof. Wojciszke, prof. Doliński) i przedstawili mi wiele niewidocznych na początku naukowych perspektyw. Z drugiej strony otrzymałem ważne dla młodych naukowców stypendium Fundacji Tygodnika Polityka, które otworzyło mi wiele drzwi. Jednak bywało również trudniej. Tuż po studiach myślałem, jak utrzymać czteroosobową rodzinę, nie zdałem na studia doktoranckie (na szczęście wstawiła się za mną prof. Skarżyńska i zatrudniono mnie na etacie asystenckim), gubiłem się w gąszczu nadmiernej dydaktyki, zapominając na lata o nauce. Z obu perspektyw, myślę, że kluczowa jest instytucja tworząca środowisko. W tej kwestii miałem ogromne szczęście – skończyłem Uniwersytet SWPS i tu zostałem.
Profesor Agata Gąsiorowska – ekspertka w dziedzinie psychologii ekonomicznej
Profesor Agata Gąsiorowska jest psycholożką specjalizującą się w psychologii ekonomicznej z Wydziału Psychologii we Wrocławiu, a także członkinią Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi oraz Society for the Advancement of Behavioral Economics (SABE).
Naukowo zajmuje się zachowaniami konsumenckimi, a w szczególności psychologicznymi funkcjami pieniędzy i impulsywnymi zakupami. Interesuje się tym, do jakich celów, poza kupowaniem, ludzie wykorzystują pieniądze oraz w jaki sposób mogą one wpływać na ludzkie zachowanie. Bada również indywidualne różnice w zakresie postaw wobec pieniędzy.
Autorka książki pt. „Psychologiczne znaczenie pieniędzy” oraz wielu artykułów naukowych, publikowanych w Polsce i za granicą. Wraz z zespołem badaczy z Uniwersytetu SWPS oraz z University Illinois w Chicago i University of Minnesota prowadziła badania nad wpływem pieniędzy i ich znaczeniem emocjonalnym dla dzieci w wieku 3-6 lat. Kierowniczka wielu projektów badawczych, m.in. „Zaufanie jako zjawisko polimorficzne. Psychologiczna specyfika zaufania w relacjach wspólnotowych i rynkowych”, „Nastawienie rynkowe jako skutek pozabezpiecznego przywiązania. Eksploracja relacji i jej psychologicznych mechanizmów”, „Nadmierne kupowanie jako zachowanie pojawiające się w reakcji na nudę. Badania mechanizmu i warunków granicznych relacji między nudą i nadmiarowymi zachowaniami konsumenckimi”, które zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki.
Otrzymując nominację profesorską, staję na kolejnym, ekscytującym etapie swojej zawodowej podróży. To moment pełen radości i wdzięczności za lata ciężkiej pracy, pasji i ciekawości, które zawsze prowadziły moje działania naukowe. Jako psycholog ekonomiczny i społeczny, zawsze wierzyłam w wartość badania ludzkich zachowań, a szczególnie tych, które odbywają się na pograniczu psychologii i ekonomii. Moja książka „Psychologiczne znaczenie pieniędzy” oraz liczne artykuły naukowe świadczą o poszukiwaniu głębszego zrozumienia naszych decyzji ekonomicznych. Jako profesor nadzwyczajny miałam przyjemność dzielić się wiedzą z moimi studentami na Uniwersytecie SWPS, a teraz, z tytułem profesora, czuję się zobowiązana kontynuować tę misję z jeszcze większym zaangażowaniem. Chciałabym podziękować kolegom z Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi, moim mentorom, studentom i współpracownikom za ich nieustające wsparcie. To również ich sukces.
Dowiedz się więcej na temat badań prowadzonych przez prof. Gąsiorowską
Serdecznie gratulujemy!