Profesor Adam Bodnar doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego
Z dumą informujemy, że prof. Adam Bodnar – obecny minister sprawiedliwości – został doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczyste nadanie tego prestiżowego tytułu miało miejsce 24 maja 2024 r.
To wielkie wyróżnienie dla naszego profesora
Doktor honoris causa to akademicki tytuł honorowy, który stanowi formę uznania za wyjątkowe osiągnięcia i zasługi. Otrzymują go osoby, które swoją działalnością znacząco wpłynęły na rozwój nauki lub wniosły istotny istotny wkład w społeczeństwo, a ich praca i dokonania są cenione zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
Serdecznie gratulujemy sukcesu Panu Profesorowi!
Dyplom wręczono podczas uroczystego posiedzenia Senatu UŁ
Doktorat honoris causa przyznano prof. Bodnarowi już ponad rok temu uchwałą Senatu UŁ za działania na rzecz społeczeństwa w czasie pełnienia przez niego funkcji rzecznika praw obywatelskich w latach 2018–2021. Wręczenie dyplomu doktora honoris causa miało miejsce 24 maja 2024 r. podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Łódzkiego z okazji 79. rocznicy utworzenia uczelni.
W wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, w tym byli rektorzy UŁ, rektor elekt, przedstawiciele rządu, politycy, samorządowcy, konsulowie honorowi oraz przedsiębiorczynie i przedsiębiorcy.
Uroczystość uświetniły wystąpienia rektorki Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbiety Żądzińskiej oraz prof. dr. hab. Krzysztofa Skotnickiego, jak również występy chóru uniwersyteckiego.
Laudację wygłosił promotor profesora Bodnara
Mowę pochwalną na cześć prof. Adama Bodnara wygłosił promotor jego doktoratu – prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Podkreślił, że laureat umiejętnie łączy swoje naukowe zainteresowanie problematyką wolności i praw człowieka z pracą społeczną na ich rzecz – jego badania mają na celu zapobieżenie wykluczeniu i dyskryminacji społecznej oraz ochronę mniejszości.
Adam Bodnar jako jeden z pierwszych podjął badania nad tzw. mową nienawiści, wyraźnie podkreślając, iż musi być ona rozpatrywana przy uwzględnieniu pamięci o najbardziej tragicznych wydarzeniach XX wieku. [...] Wiele z prac prof. Adama Bodnara ukazywało z wyprzedzeniem zagrożenia, jakie dla wolności i praw człowieka oraz pozycji jednostki niesie postęp technologiczny.
Profesor Bodnar angażuje się w walkę o praworządność w Polsce. Krytykował zmiany w sądownictwie oraz występował w obronie wolności słowa i mediów. Wymagało to dużej odwagi i nierzadko spotykało się z negatywną oceną przedstawicieli władzy i niektórych środowisk.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomu honoris causa naszemu profesorowi.
Doktor honoris causa UŁ mówił o prawach człowieka
Po odebraniu dyplomu prof. Bodnar wygłosił wykład na temat praw człowieka w Polsce. W swoim wystąpieniu nawiązał do tezy Lawrence’a Helfera z 2008 r., zgodnie z którą obowiązywanie europejskiej konwencji praw człowieka zależy od jej zakorzenienia w krajowym porządku prawnym. W latach 1989–2015 Polska była stopniowo zakorzeniana w systemie wartości demokratycznych i europejskich, co wzmocniło normy prawne i uniemożliwiło destrukcję systemu prawnego w naszym kraju.
Kiedy nad naszymi głowami wiszą potężne chmury, kiedy każdego dnia ze wschodu mogą nadciągnąć wichury, to tym bardziej drzewa unijnej wspólnoty muszą mieć mocne wsparcie społeczne, ich korzenie muszą sięgać naprawdę głęboko, tworząc nierozerwalną siłę współpracy i zaufania, opierających się na tych samych wartościach – wartościach konstytucyjnych i europejskich.
Wystąpienie profesora Bodnara zostało nagrodzone długimi oklaskami.
Następnie wręczono medale Uniwersytetu Łódzkiego osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla uczelni.
Minister Sprawiedliwości i były rzecznik praw obywatelskich
Profesor Adam Bodnar jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka oraz ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. W latach 2010–2015 był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2015–2021 – rzecznikiem praw obywatelskich, a w latach 2021–2023 – dziekanem Wydziału Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS.
Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Panoptykon, ClientEarth Polska i Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy. Był członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur.
Jest także autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, poświęconych m.in. prawom człowieka. Za swoją działalność został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami.
Przeczytaj biogram profesora Adama Bodnara