Profesor Marek Piechowiak sędzią ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Profesor Marek Piechowiak z USWPS został wybrany na sędziego ad hoc w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. To wyjątkowe wyróżnienie – na liście sędziów ad hoc z ramienia Polski znalazły się zaledwie cztery osoby. Gratulujemy!
Profesor z USWPS na zaszczytnym stanowisku
Profesor Marek Piechowiak, pracujący na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS, został nominowany na prestiżowe stanowisko sędziego ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Listę kandydatów na sędziego ad hoc – zawierającą nazwiska czterech polskich ekspertów – opracował Zespół ds. wyłonienia kandydatów na urząd sędziego ETPC. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało ją do Strasburga 31 października 2024 r.
Na liście znaleźli się:
- dr hab. Marcin Górski,
- prof. dr hab. Marek Piechowiak,
- dr hab. Alicja Sikora-Kaléda,
- dr hab. Adam Wiśniewski.
To nobilitacja oraz dowód uznania dla profesjonalizmu naszego naukowca. Jesteśmy dumni, że Uniwersytet SWPS może pochwalić się swoim reprezentantem w tak ważnym gremium.
Umieszczenie mojego nazwiska na liście osób uznanych przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej za posiadające kwalifikacje do pełnienia funkcji sędziego ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uważam za zaszczyt i wyraz zaufania. Dumie towarzyszy poczucie ogromnej odpowiedzialności.
Rola sędziego ad hoc w Europejskim Trybunale Praw Człowieka
Europejski Trybunał Praw Człowieka to sąd międzynarodowy z siedzibą w Strasburgu. Trybunał rozstrzyga sprawy dotyczące naruszeń praw zawartych w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz jej protokołach dodatkowych. Rozpatruje skargi 46 państw członkowskich Rady Europy, które ratyfikowały Konwencję. Od 1959 r. odgrywa kluczową rolę w ochronie praw człowieka w Europie.
Sędzia ad hoc jest wyznaczany przez Trybunał do rozpatrywania konkretnej sprawy, gdy regularny sędzia z danego państwa nie może uczestniczyć w postępowaniu, np. z powodu konfliktu interesów lub choroby. W tym przypadku profesor Piechowiak będzie zastępować dr Annę Adamską-Gallant.
Chociaż kandydatów na sędziów ad hoc zgłaszają państwa będące stronami Konwencji, po wyborze sędziowie muszą pozostawać niezależni – nie reprezentują stanowiska kraju, z którego pochodzą, i nie mogą od niego przyjmować instrukcji. Sędzią ad hoc może zostać wyłącznie osoba o nienagannej reputacji zawodowej, posiadająca dogłębną znajomość prawa i kierująca się najwyższymi standardami etycznymi.
Wybitny znawca praw człowieka
Profesor Piechowiak to ceniony prawnik i filozof prawa, uznawany za autorytet w dziedzinie ochrony praw człowieka – zarówno konstytucyjnej, jak i międzynarodowej. Pracował m.in. w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN, był także pierwszym rzecznikiem praw dziecka w Polsce. Wykładał gościnnie na wielu zagranicznych uniwersytetach – w Nijmegen, Utrechcie, Mediolanie i Cagliari. Jest autorem ponad 120 publikacji naukowych.
Posiadając tak wszechstronną wiedzę i bogate doświadczenie, niewątpliwie wniesie cenny wkład w pracę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Zapoznaj się z pełnym biogramem prof. dr. hab. Marka Piechowiaka