Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia w wielu miejscach wymusiły wprowadzenie pracy zdalnej. Pracownikom, którzy firmowe laptopy obsługują z własnych sypialni, powoli zaciera się granica między pracą a życiem prywatnym. Ich przełożeni natomiast głowią się nad tym, jak nadzorować wypełnianie obowiązków na odległość. Czy taka kontrola jest konieczna i etyczna? Zastanowimy się nad tym podczas kolejnego spotkania II edycji cyklu HumanTech Meetings.
Kiedy nadzór narusza prywatność
W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększył się odsetek pracowników umysłowych pracujących poza siedzibą firmy. Badania wskazują, że praca na odległość – całkowicie zdalna lub hybrydowa – zostanie z nami na dłużej. Sytuacja ta będzie wymagała wprowadzenia zmian m.in. w prawie pracy czy modelach zarządzania zespołem.
Pracodawcy chcą nadzorować aktywność swoich podwładnych, a monitoring w miejscu pracy nie jest niczym nowym. Jednak technologie umożliwiające zdalny nadzór wciąż ewoluują, a już stosowane rozwiązania mogą naruszać prywatność zatrudnionych osób. Jak znaleźć (i utrzymać) balans pomiędzy kontrolowaniem czasu pracy i weryfikacją jej jakości a dobrostanem pracowników?
Podczas kolejnego spotkania II edycji cyklu HumanTech Meetings będziemy dyskutować na temat nadzoru elektronicznego w pracy. Przedstawimy istniejące rozwiązania technologiczne i zastanowimy się, jak wpływają one na poziom stresu, wydajność i komfort pracownika. Poruszymy też kwestie prawne i etyczne związane z technologiami śledzącymi.
Naszymi prelegentkami będą Tara Behrend, specjalistka w obszarze psychologii pracy oraz Karolina Marzantowicz, ekspertka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Po wykładach tradycyjnie zapraszamy na panel dyskusyjny. Spotkanie otworzy dr Konrad Maj, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech na Uniwersytecie SWPS, a panel dyskusyjny poprowadzi dr Michał Boni.
Prelekcje odbędą się w języku polskim oraz angielskim i będą tłumaczone symultanicznie.
Wydarzenie objęte jest patronatem Strefy Technologii Uniwersytetu SWPS
Formuła spotkania
Żyjemy w czasach postępu technologicznego i dynamicznego rozwoju cyfryzacji. Współczesny pęd do tworzenia nowoczesnych rozwiązań może powodować trudne do przewidzenia skutki psychologiczne i społeczne. Dlatego tak ważne jest nawiązywanie współpracy między inżynierami, programistami, specjalistami IT oraz przedstawicielami nauk społecznych już na wstępnym etapie opracowywania nowej technologii lub usługi. Takie szeroko zakrojone partnerstwo nie tylko daje szansę na uniknięcie błędów, lecz także umożliwia rozwinięcie innowacyjnego pomysłu.
Projekt HumanTech Meetings to seria spotkań skupiających naukowców i specjalistów z branży technologicznej z całego świata. Każde spotkanie składa się z dwóch wykładów, jednego wygłoszonego przez eksperta z Polski i jednego wygłoszonego przez specjalistę z innego kraju. Po wykładach organizujemy dyskusje panelowe, podczas których zaproszeni goście przedstawiają różne podejścia do innowacji i technologii. Spotkania organizowane są przez Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech na Uniwersytecie SWPS.
Organizatorzy
Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech
Partnerzy
Termin i miejsce
16 maja 2022 r. (poniedziałek), 17.15–20.00
online
Kontakt
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koordynator: Ewa Łuczak
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HumanTech Meetings – zadanie finansowane z budżetu Państwa, ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach konkursu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu” (nr projektu SONP/SN/514650/2021). Projekt przewidziany na lata 2022-2023. Całkowita wartość zadania: 305 472 zł.