Zapraszamy na wystawę „Etnografki, antropolożki, profesorki” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
Serdecznie zapraszamy na wystawę „Etnografki, antropolożki, profesorki”, której kuratorką jest dr Ewa Klekot z Wydziału Projektowania w Warszawie Uniwersytetu SWPS, ekspertka w zakresie antropologii sztuki, wzornictwa i wytwarzania. Wystawa, której jest współtwórczynią, zwraca uwagę na rolę kobiet w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce. Podczas ekspozycji zaprezentowane zostaną postaci przedstawicielek dwóch pokoleń kobiet profesjonalnie związanych z etnografią, antropologią i etnologią.
Korepetycje z herstorii
Od 18 października 2022 r. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie można oglądać wystawę „Etnografki, antropolożki, profesorki”, dzięki której poznamy życiorysy kobiet, które na przestrzeni dziesiątek lat odegrały znaczącą rolę w rozwoju etnografii jako nauki.
Ekspozycja, której kuratorkami są dr Ewa Klekot z Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS oraz Marta Skwirowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, ukazuje różne drogi zawodowe prekursorek rozwoju etnografii. Ich możliwości i role, w które wchodziły (jako wykładowczynie, dyrektorki i pracownice muzeów, redaktorki), uzależnione były od ich pochodzenia, losów podczas II wojny światowej, a także decyzji podejmowanych w następstwie powojennych zmian ustrojowych.
Wystawa nie koncentruje się na historii etnografii jako dyscypliny naukowej. Skupia się na opowiadaniu herstorii – prezentuje osobiste pamiątki i fotografie badaczek, ich publikacje i eksponaty stanowiące przedmiot ich działalności naukowej.
Czy wiesz, że…?
Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była właśnie etnografką. Z Polski pochodziła również pierwsza kobieta – wykładowczyni antropologii w Oksfordzie. Dzięki wystawie „Etnografki, antropolożki, profesorki” poznamy ich dziedzictwo.
Bohaterki zaprezentowane na wystawie to: Maria Czaplicka, Alicja Iwańska, Cezaria Baudouin de Courtenay Ehrenkreutz Jędrzejewiczowa, Sula Benet, Eleonora Plutyńska, Maria Znamierowska-Prüfferowa, Krystyna Krahelska, Giza Frankel, Olga Gajkowa, Bożena Stelmachowska, Janina Tuwanówna, Maria Frankowska, Wanda Brzeska, Jadwiga Klimaszewska, Maria Przeździecka, Zofia Cieśla-Reinfussowa, Kazimiera Zawistowicz-Adamska, Anna Kowalska-Lewicka, Maria Biernacka i Anna Świątkowska.
Posłuchaj rozmowy dr Ewy Klekot i Roberta Zydla, dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego na temat wystawy
Kobiety, wkraczając w pole naukowe antropologii, wkraczały jako „obcy”. Nowoczesną naukę tworzyli głównie mężczyźni. Natomiast na tej wystawie pokazujemy postaci, które konstruowały etnografię i etnologię w momencie, w którym kobiety mogły zacząć zawodowo uprawiać naukę i wchodzić w akademickie struktury. Nie musiały już być wyłącznie amatorkami dostarczającymi materiałów terenowych.
- Czas trwania wystawy: 18 października 2022 r.– 29 października 2023 r.
- Oprowadzanie kuratorskie: 22 października 2022 r., godz. 16.00
- Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa