Naruszenie umowy M&A w świetle praktyki arbitrażowej
Zapraszamy na spotkanie z mec. dr hab. Beatą Gessel-Kalinowską vel Kalisz. Prelegentka opowie o umowach M&A (ang. mergers and acquisitions), które dotyczą fuzji i przejęć przedsiębiorstw. Podpisanie takiej umowy może decydować o losie tysięcy pracowników, np. ich zwolnieniu.
Jak wygląda polubowne rozwiązywanie sporów między firmami?
Konflikt między firmami może polubownie rozstrzygnąć sąd arbitrażowy, przyznając rację jednej z nich. Ogromną zaletą arbitrażu – w porównaniu z oddaniem sprawy do sądu powszechnego – jest jego poufność. O szczegółach nie dowiedzą się dziennikarze, nie będą o tym pisać gazety. Co więcej, w przypadku sporów międzynarodowych arbiter może pochodzić z kraju niezaangażowanego w spór.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat naruszeń umów M&A oraz roli arbitra w takich sytuacjach, weź udział w spotkaniu z mec. dr hab. Beatą Gessel-Kalinowską vel Kalisz – ekspertką w tych obszarach.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Strefy Prawa Uniwersytetu SWPS.
Zakres tematyczny
Podczas spotkania omówione zostaną następujące zagadnienia:
- czym są transakcje M&A?
- podstawowe umowy
- oświadczenia i zapewnienia
- odpowiedzialność z tytułu naruszenia umów M&A
- rola powództw ustalających
Spotkanie poprowadzi
Radca prawny, founding and senior partner Kancelarii GESSEL. Ekspert w dziedzinie arbitrażu, transakcjach fuzji i przejęć oraz inwestycjach typu private equity / venture capital. Senior partner, założyciel kancelarii prawnej GESSEL. Była członkini Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego ICC (2015–2021). W latach 2011–2017 pełniła funkcję prezesa, w 2017 r. została Honorowym Prezesem Sądu Arbitrażowego Lewiatan. Doktor habilitowany nauk prawnych, radca prawny. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1989 r.). Tytuł doktora nauk prawnych uzyskała na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie w 2009 r. Jej praca doktorska zatytułowana „Oświadczenia i zapewnienia w umowie sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (w świetle zasady swobody umów)” jest jednym z podstawowych źródeł doktryny prawnej w tej dziedzinie w Polsce. W 2021 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Jej praca habilitacyjna zatytułowana „The Legal, Real and Converged Interest in Declaratory Relief” ukazała się w 2019 r. nakładem wydawnictwa Kluwer Law International. Uznany międzynarodowy arbiter. Wzięła udział w ponad 150 postępowaniach arbitrażowych – krajowych oraz międzynarodowych (prowadzonych m.in. wg reguł ICC, SCC, VIAC, LCIA, UNCITRAL, FCC, IAA, SCAI, Lewiatan, KIG, KDPW, SIDiR) z zakresu fuzji i przejęć, prawa budowlanego (m.in. wg regulacji FIDIC) i kontraktów handlowych. Członkini ciał doradczych i zespołów roboczych największych instytucji arbitrażowych na świecie: Komitetu ds. Arbitrażu i ADR Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego ICC (ICC Committee on Arbitration and ADR), Rady Arbitrów Sztokholmskiego Instytutu Arbitrażowego (SCC Arbitrators’ Council), zespołu roboczego opracowującego zmiany do regulaminu arbitrażowego ICDR/AAA (ICDR Rules Revision Task Force) oraz zespołu roboczego Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (International Bar Association) ds. rewizji wytycznych IBA dotyczących konfliktu interesów w arbitrażu międzynarodowym (IBA Task Force for the revision of the IBA Guidelines on Conflicts of Interest in International Arbitration). Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK), członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego. Karierę arbitra łączy z działalnością akademicką. W 2023 r. została powołana do Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawnych PAN. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego prowadzi wykłady z międzynarodowego arbitrażu handlowego, prawa handlowego oraz autorskie zajęcia Legal English – Towards Legal Erudition. Prowadziła gościnne wykłady m.in. na Uniwersytecie Sztokholmskim, Uniwersytecie Humbolta, Uniwersytecie w Leicester, a także w ramach Virtual Diploma in International Commercial Arbitration Królewskiego Instytutu Arbitrażowego w Londynie (CIArb).
Kiedy?
18 kwietnia 2023 r., godz. 18.00–19.30
Gdzie?
Uniwersytet SWPS, sala S302 – ul. Chodakowska 19/31, Warszawa
W wykładzie można wziąć również udział online. Zarejestrowane osoby otrzymają link do spotkania drogą mailową.
Formularz zgłoszeniowy
Prawo na Uniwersytecie SWPS – dołącz do nas!
W Polsce uczy się prawa w ten sam sposób od dziesiątków lat – rzetelnie, ale czy skutecznie? Doświadczenie skłania do odpowiedzi: nie. Absolwenci studiów prawniczych nie są przygotowani do zawodu, brakuje im praktycznej wiedzy i umiejętności. Owszem, znają przepisy prawa, ale nie posiadają odpowiedniego warsztatu. Na Uniwersytecie SWPS jest inaczej! Nasze studia uczą analitycznego i strategicznego myślenia prawniczego. Nie wymagamy zapamiętywania przepisów, lecz ich właściwej interpretacji. Z nami nauczysz się sprawnie korzystać z baz aktów prawnych i przećwiczysz do perfekcji umiejętność argumentacji prawniczej.
Podczas studiów możesz działać w najlepszej studenckiej poradni prawnej w Polsce (ex aequo z poradniami z UW i KUL). Będziesz udzielać darmowych porad prawnych osobom, które nie mogą sobie pozwolić na pomoc adwokata lub radcy prawnego. Pomożesz interpretować sytuację klientów, analizować umowy i sporządzać projekty pism procesowych. Pracując od razu na żywej tkance, przygotujesz się do przyszłego zawodu w najlepszy możliwy sposób. Zobacz ranking studenckich poradni prawnych 2021
Prawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo
stacjonarne, niestacjonarnePrawo w biznesie
stacjonarne, niestacjonarneZobacz naszą ofertę studiów prawniczych
Kontakt
Anna Łukanowska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.