Wystawa „Echa Pragi”
Już 23 lutego 2024 r. w Pawilonie Architektury Zodiak odbędzie się wernisaż wystawy „Echa Pragi”. Jest ona efektem międzynarodowego projektu zainicjowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z Uniwersytetem w Brnie. Głównym celem inicjatywy jest odkrycie potencjału Pragi Północ przed nadchodzącymi zmianami urbanistycznymi, zwłaszcza w kontekście budowy nowego mostu dla pieszych i rowerzystów, który połączy tę historyczną część miasta z centrum stolicy.
„Prawdziwa Warszawa jest na Pradze Północ”
Praga Północ to warszawska dzielnica o unikalnym charakterze i bogatej historii. Połączenie zróżnicowanej architektury, przedwojennych kamienic i kolorowych kapliczek, sprawia, że dla wielu jest ona „Prawdziwą Warszawą”, miejscem, gdzie czas stanął w miejscu.
Projekt „Echa Pragi” został zainicjowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Poprzez serię inspirujących wykładów, angażujących warsztatów i badań terenowych, studentki i studenci z Wydziału Architektury Politechniki Brneńskiej oraz School of Form mogli zbliżyć się do tej wyjątkowej dzielnicy i jej mieszkańców. Badali nie tylko aspekty przestrzenne, ale także społeczne, starając się zrozumieć, jak przyszłe zmiany mogą wpływać na lokalną społeczność.
Prace studentów zostały podzielone na cztery bloki tematyczne: aktywizacja społeczna, program funkcjonalno-przestrzenny, interwencje krajobrazowe i obiekty przestrzenne. W ramach podziału na mniejsze grupy, studenci skupili się na kilku różnych aspektach, co zaowocowało wieloma pomysłami. Odpowiedzią na wyzwania projektowe były m.in. propozycje gier miejskich, plany interwencji w przestrzeniach publicznych, zagospodarowania dotychczas nieużytkowanych obszarów czy plany sadzenia roślinności charakterystycznej dla terenów nadwiślańskich. Zaproponowano również projekty urbanistyczne i krajobrazowe, projekty przebudowy placów, skwerów i parków oraz zmiany infrastruktury drogowej, m.in. poprzez zmianę profili ulic i organizację ruchu.
Na wystawie będzie można zobaczyć ciekawą mozaikę prac, różniących się zarówno pod względem złożoności, jak i interdyscyplinarności. Wśród wystawionych projektów znajdziemy propozycje o wyraźnym charakterze społecznym, praktycznym designie, a także interwencje krajobrazowe czy architektoniczne w różnej skali. Twórcy projektów, czerpiąc inspirację z historycznych praskich budowli oraz z pozornie zapomnianych elementów małej architektury charakterystycznych dla Pragi Północ, oddali wyjątkowy klimat tej dzielnicy. Nie zapomniano również o wpływie lokalnej społeczności i działań sąsiedzkich, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu atmosfery Pragi.
Autorzy prac konfrontują swoje obserwacje z wyobrażeniami i oczekiwaniami, jakie mają w stosunku do Pragi Północ jej mieszkańcy, a także turyści, którzy jednocześnie poszukują nowoczesności i chcą chronić autentyczność starej części Warszawy. Wystawie towarzyszyć będzie także doświadczenie dźwiękowe. Uczestniczki i uczestnicy projektu stworzyli dźwiękową mapę Pragi Północ, uwzględniając charakterystyczne hałasy i gwar występujące w tej dzielnicy.
Wydarzenie jest częścią pilotażowego projektu w ramach programu C40 Green and Thriving Neighbourhoods prowadzonego przez urząd miasta. Jego głównym celem jest nie tylko zbadanie różnych scenariuszy rozwoju dla warszawskiej Pragi, ale także opracowanie modeli przestrzennych, które mogą być adaptowane w innych lokalizacjach Europy Środkowej, stojących przed podobnymi wyzwaniami i zmianami urbanistycznymi.
Prezentowane na wystawie prace stworzyli:
- Alaa Omar
- Anastasiia Vashchenko
- Elizabet Dolinina
- Adriana Hauke
- Amila Kadrić
- Josep Xavier Alarcón Martínez
- Vít Kučerovský
- Ayse Nazlıcan Sucu
- Martin Svadbík
- Kevin Wrobel
- Marko Milinčić
- Nazarii Lubiakov
- Sára Holíková
- Zuzanna Hofman
- Aleksandra Niewiadomska
- Gabriela Kiczor-Bentkowska
- Zofia Zdanowicz
- Zuzanna Tomaszewska
- Alicja Durka
- Łukasz Osik
- Piotr Pędzich
- Klaudia Adamek
- Adrianna Olenderek
- Justyna Parjaszewska
- Ina Ignatowicz
- Antonina Wolska
- Wit Bojar
- Pola Kołodziej
- Sviatoslav Koverznev
- Kamila Dobrydnio
- Ula Wilczyńska
- Nicole Kudełka
- Joanna Mateja
Projekty
Praskie Sztukarty
autorzy: Alicja Durka, Łukasz Osik, Piotr Pędzich, Klaudia Adamek, Adrianna Olenderek
„PRASKIE SZTUKARTY” to projekt talii kart, dzięki któremu można odkryć Pragę przez pryzmat sztuki w przestrzeni publicznej. To oswojenie tej części miasta poprzez zabawę, jednocześnie nie zabierając Pradze jej tajemniczości i unikalnego charakteru. Użytkownicy mają do dyspozycji mapę obszaru oraz talię kart. Na mapie autorzy i autorki zaznaczyli miejsca, w których znajdują się wykwity sztuki, od rzeźb po murale. Zabawa polega na znalezieniu wszystkich zaznaczonych obiektów. Każda karta poświęcona jest jednej z prac. Karty zawierają graficzne wskazówki i zachęcają do rozejrzenia się i wejścia w otaczający świat bez użycia elektroniki. Nie ma z góry narzuconej trasy ani kolejności; to zwiedzający sami wyznaczają sobie cele i ścieżki, jakimi chcą do nich dotrzeć.
Praga Spark
autor: Alaa Omar
Strategicznie zlokalizowany w pobliżu centrum miasta i wejścia do warszawskiego ZOO, obszar przed katedrą św. Floriana w Warszawie ma niewykorzystany potencjał działalności kulturalnej, rekreacyjnej i handlowej. W projekcie zaproponowano kompleksową rewitalizację placu, która pozwoliłaby na aktywizację przestrzeni i maksymalizację korzyści ekonomicznych i społecznych. Celem projektu jest stworzenie tętniącego życiem centrum, wizualne i przestrzenne podkreślenie wejścia do ZOO oraz zapewnienie komfortu korzystania z przestrzeni zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających to miejsce.
Pragastination
autor: Josep Xavier Alarcón Martínez
W sercu Portu Praskiego, obok luksusowych apartamentów, zaproponowano stworzenie biblioteki publicznej. Podnosi ona standard życia mieszkańców. W przeciwieństwie do monofunkcyjnego sąsiedztwa o funkcji mieszkalnej, staje się centrum społecznym. Lokalizacja w centrum miasta i doskonała komunikacja sprawiają, że będzie to atrakcyjne miejsce do pracy, wypoczynku i rekreacji. Wielofunkcyjna biblioteka zachęca do nawiązywania interakcji, wspiera edukację i rozrywkę. To budynek połączony z rzeką poprzez zielone przestrzenie i przystań. Instytucja oferuje publiczne działania, przestrzenie dla dzieci i młodzieży, audytorium, Muzeum Wisły, bar z restauracją oraz punkt widokowy na centrum Warszawy. Projekt budynku wtapia się w otoczenie, łącząc rzekę z nowym krajobrazem mieszkalnym Portu Praskiego.
Te i wiele innych prac o warszawskiej Pradze będzie można obejrzeć na nadchodzącej wystawie w Pawilonie Architektury ZODIAK. Zapraszamy!
Szczegóły organizacyjne:
Gdzie?
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego, ul. Wiecha 4, Warszawa.
Kiedy?
- wystawa – od 23 lutego do 3 marca 2024 r.
- wernisaż – 23 lutego 2024 r., godz. 18.00