Chiński Nowy Rok
Jakie świętowanie, taki cały nowy rok! Koło Naukowe Studiów Azjatyckich serdecznie zaprasza na obchody Chińskiego Nowego Roku. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji: warsztaty, kameralny koncert, zdjęcia ze specjalnej fotobudki, a także stoiska patronów medialnych wydarzenia.
Świętuj 春节 razem z nami!
Obchody 春节, czyli Chińskiego Nowego Roku organizowane przez Koło Naukowe Studiów Azjatyckich USWPS są już uczelnianą tradycją. Nawet pandemia COVID-19 nie przeszkodziła członkom i członkiniom koła w świętowaniu jednego z najważniejszych świąt w kręgach cywilizacji konfucjańskiej. Wydarzenie pozwoli członkom KNSA, a także innym studentom oraz wszystkim osobom zainteresowanym tą tematyką na obcowanie z chińskim dziedzictwem kulturowym. Nasza dewiza? „Jakie świętowanie, taki cały nowy rok!”.
Zaplanowane aktywności pomogą przybliżyć uczestnikom chińską kulturę, w tym: chińską astrologię, ceremonię parzenia herbaty oraz lokalną muzykę.
Poznaj program festiwalu
godz. 11.00–18.00
sala S111
-
Otwarcie festiwalu
Zuzanna ZielińskaPrzewodnicząca Koła Naukowego Studiów Azjatyckich USWPS
-
Koncert gry na 二胡
Celina Wang (Yu’ou Wang)Interesuje się chińskimi instrumentami muzycznymi i językiem polskim. Była członkinią Chińskiej Orkiestrze Uniwersytetu Syczuańskiego. Reprezentowała uniwersytet na festiwalu sztuki, zdobyłam pierwszą nagrodę na szczeblu krajowym. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Warszawskim.
-
Czym jest 春节, czyli kilka słów o Festiwalu Wiosny (wykład)
Beata KołodziejSinolożka, lektorka. Jej przygoda z językiem chińskim zaczęła się zupełnie przypadkiem na sinologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. W czasie studiów wyjeżdżała kilkukrotnie do Chin na studia i staże naukowe, podczas których zakochała się w chińskiej kulturze. Po zakończeniu nauki postanowiła dalej rozwijać swoje zainteresowania już na studiach doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Jej rozprawa doktorska dotyczy chińskiej rodziny, a w szczególności relacji między matką i dzieckiem. Oprócz nauczania jej pasją jest fotografia, podróże, sport i koty. W wolnym czasie rozwija swoją działalność w Social Mediach pod nazwą Oczami Sinologa.
-
Rok Drewnianego Smoka. Dlaczego jest wyjątkowy? Czyli o chińskiej astrologii (wykład)
Mały Deszcz (Maria Barcz)Ekspertka metafizyki i astrologii chińskiej. Urodzona i wychowana w Polsce, wnuczka urzędnika na dworze ostatniego cesarza Chin. Przez wiele lat była dziennikarką m.in. w „ELLE”, „Pani”. Mały Deszcz to jej chińskie imię.
-
Przerwa
-
Symbolika gali noworocznych w telewizji chińskiej – rozrywka czy raport o sile państwa? (wykład)
Krzysztof KarwowskiBadacz rozwoju technologii kosmicznych, zmian społecznych wynikających z postępu technologicznego oraz polityki i kultury państw Sinosfery. Absolwent stosunków międzykulturowych w Azji i Afryce i studiów technicznych. Uzyskał stypendium Pasa i Szlaku na Politechnice Południowochińskiej w Kantonie, obecnie doktoryzuje się w dziedzinie polityki innowacyjności Chin w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
-
„Wolę pieska!” – obraz młodego społeczeństwa Chińskiej Republiki Ludowej (wykład)
Jan Chmielowski (杨道)Magister sinologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, absolwent Shanghai International Studies University, założyciel Sinolink, agencji zajmującej się zacieśnieniem relacji biznesowych w sinosferze. Wiedzą i doświadczeniem zawodowym dzielił się na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Śląskim i Uczelni Łazarskiego. Przez 2 lata zajmował się chińskim marketingiem, promując polskie i zagraniczne gry na rynkach chińskojęzycznych. Działał również jako tłumacz, asystując językowo podczas instalacji ciągów produkcyjnych w największych polskich zakładach przemysłowych oraz w trakcie wielu konferencji o charakterze akademickim i biznesowym. W wolnych chwilach grywa na chińskich skrzypcach erhu, popija tajwańskie oolongi i zaczytuje się w traktatach filozoficznych.
-
Wyzwania zachodnich gier na chińskim rynku gier wideo (wykład)
Aleksander PtakStarszy doradca ds. marketingu w Huqiao, agencji marketingowej specjalizującej się w rynku chińskim. Współpracował z ponad 10 studiami GameDev, takimi jak Madmind, 34BigThings i Awesome Games, bezpośrednio zwiększając ich sprzedaż w Chinach.
-
Chińska ceremonia parzenia herbaty. Teoria i praktyka (wykład i pokaz)
Jakub SmoczyńskiStudent drugiego roku studiów azjatyckich z językiem japońskim na Uniwersytecie SWPS. Jako członek Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai zgłębia tajniki chadō (japońskiej drogi herbaty). Miłośnik literatury związanej z kulturą herbacianą Japonii, Chin oraz Korei Południowej. Kolekcjoner japońskiej ceramiki oraz rozmaitych utensyliów herbacianych. Od wielu lat podróżuje po świecie, poznając nowe kultury oraz kuchnie.
Stoiska naszych wystawców
godz. 11.00–18.00
Podczas całego wydarzenia będzie można obejrzeć stoiska z atrakcjami przygotowane przez patronów wydarzenia. Na uczestników i uczestniczki czekają m.in.:
- fotobudka z tradycyjnymi chińskimi strojami,
- tworzenie smoków z papieru,
- kaligrafia chińska,
- wróżby Yijing.