Warsztaty dziennikarskie: Walka z dezinformacją. Technologie, narzędzia, kompetencje
W imieniu Central European Digital Media Observatory (CEDMO) serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak dezinformacji oraz jej negatywnym skutkom społecznym mogą przeciwdziałać profesjonaliści z obszaru komunikacji.
Wyzwanie dla branży medialnej
Dezinformacja dotyka całego społeczeństwa, niosąc ze sobą niezwykle negatywne skutki. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji kryzysowych, budzących poczucie zagrożenia i niepokój. Dezinformacja jest istotnym problemem zwłaszcza dla środowiska dziennikarskiego – nie tylko wymaga zdobywania nowych kompetencji i wielkiej uważności po stronie profesjonalnych dziennikarzy, lecz także stanowi także istotne zagrożenia dla wiarygodności profesjonalnych mediów. Dlatego pragniemy serdecznie zaprosić na spotkanie dotyczące tego, jak dezinformacji jej skutkom mogą przeciwdziałać profesjonaliści z obszaru komunikacji.
Do moderowania warsztatów oraz poprowadzenia dyskusji przy tzw. okrągłych stołach zaprosiliśmy specjalistów, którzy podzielą się z uczestnikami i uczestniczkami swoją wiedzą i doświadczeniem, a także postarają się zainspirować ciekawą dyskusję. Proponujemy trzy „okrągłe stoły” (ang. round tables), przy których wypracowujemy konkretne narzędzia do zastosowania w redakcjach. Poszczególne narzędzia zostaną nazwane i spisane, dzięki czemu razem stworzą spójny system służący do walki z dezinformacją.
Poznaj program wydarzenia
-
Rejestracja uczestników i uczestniczek
sala S228
-
Przedstawienie idei CEDMO. Informacje organizacyjne
sala S228
dr hab., prof. USWPSKarina Stasiuk-KrajewskaMedioznawca, teoretyk komunikacji, etyk komunikacji profesjonalnej. W pracy naukowej i dydaktycznej koncentruje się na zagadnieniach związanych z teorią komunikacji i mediów oraz aksjologią. Jej zainteresowania badawcze wiążą się z profesjonalizacją branż komunikacji publicznej (zwłaszcza dziennikarstwa i public relations) oraz teorią i metodologią badań dyskursu w ujęciu Foucaulta oraz Laclaua i Mouffe. Jest autorką ok. 70 publikacji naukowych. -
Sesje warsztatowe (okrągłe stoły)
sale: S113, S114 i S115
-
Lunch
-
Prezentacja wyników prac w grupach warsztatowych
sala S228
-
Podsumowanie wydarzenia i dalsze perspektywy
sala S228
drKatarzyna BąkowiczAdiunktka i wykładowczyni na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na USWPS, współtwórczyni CEDMO. Naukowo zajmuje się dezinformacją. Bada ten temat szczególnie w obszarze biznesu, zajmuje się także analizą skutków społecznych manipulacji medialnych.
Sesje warsztatowe – szczegółowy harmonogram
-
Okrągły stół I: Etyka
Tematem przewodnim dyskusji będą standardy dziennikarskie rozumiane jako wytyczne do podejmowania codziennych decyzji. Poszukamy odpowiedzi na następujące kwestie: jakie są cele dziennikarstwa i jego standardy? Jak te standardy i cele przełożyć na konkretne decyzje w pracy? Zagrożenia polityczne i komercyjne dla dziennikarza. Jak unikać dezinformującego języka i obrazu? Źródła: jak je dobierać i weryfikować? Jak zaciekawić odbiorcę zawartością opartą na źródłach? Jak nie być częścią problemu dezinformacji?
Dariusz RosiakReporter, autor podcastu „Raport o stanie świata”, pisarz. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Za książkę „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan” był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE oraz otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. Ostatnio wydał książkę biograficzną „Bauman”. -
Okrągły stół II: Sztuczna inteligencja a dezinformacja. Jak sobie radzić?
Tematem przewodnim dyskusji będzie sztuczna inteligencja (AI) w pigułce: podstawy techniczne oraz zastosowania (tzw. Big Techy, życie zawodowe i codzienność). Porozmawiamy także o używaniu AI do szerzenia dezinformacji i technologicznych zagrożeniach. Omówimy metody weryfikacji: jak odkrywać prawdę w gąszczu generowanych danych? Odpowiemy też na pytania dotyczące regulacji prawnych wokół AI – do czego nas zobowiązują i jak nas chronią?
Aleksy SzymkiewiczKoordynator projektów w Stowarzyszeniu Demagog i mentor Akademii Fact-checkingu. Specjalizuje się w tematyce sztucznej inteligencji i dezinformacji na temat zmiany klimatu. Koordynował projekt dla dziennikarzy „Odporni na dezinformację” realizowany we współpracy z Google News Initiative. Antropolog, medioznawca i filozof — absolwent Międzyobszarowych Studiów Humanistycznych i Społecznych. W Demagogu działa od 2021 r. Obecnie jest doktorantem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie przygotowuje rozprawę dotyczącą przyczyn i konsekwencji ruchów konspiracyjnych w gospodarce opartej na wiedzy. Uczestnik DFR Lab’s Digital Sherlocks (2021 r.) i badacz w HAT Center. -
Okrągły stół III: Nowe dziennikarstwo
Jak robić kreatywne rzeczy w dziennikarstwie, które wymykają się tradycyjnemu pojmowaniu formy? Czy podcasty mogą być inne? Czy wideo to musi być YouTube? Jak tworzyć reportaże czy relacje z różnych miejsc świata. Jak przy tym unikać dezinformujących treści? Łatwo nie jest, ale jest to możliwe.
W trakcie tego warsztatu uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z case studies projektów interaktywnych, poznają nowe trendy w dziennikarstwie, dowiedzą się, jak można tworzyć treści transgraniczne we współpracy z innymi dziennikarzami, a także zobaczą, jak narzędzia AI mogą pomóc im w pracy.
Jakub GórnickiReporter, twórca treści multimedialnych. Współtwórca portalu Outriders. Laureat Paszportu Polityki w kategorii kultura cyfrowa. Pracował z i doradzał mediom w Gruzji, Turcji oraz Afryce Zachodniej. Wykładał multimedialne dziennikarstwo na Georgian Institute of Public Affairs w Tbilisi. Działa na Ukrainie, Białorusi oraz Bałkanach. Przez ponad sześć lat zarządzał Fundacją ePaństwo, gdzie odpowiadał za projekty związane z dziennikarstwem danych, technologią społeczną oraz strategią. Organizował Personal Democracy Forum: Central Eastern Europe (dla aktywistów i dziennikarzy z regionu Środkowej oraz Wschodniej Europy). Wybrany do 100 najbardziej wpływowych osób regionu CEE przez New Europe 100.
Czym jest CEDMO?
Zagadnienia związane z dezinformacją medialną są jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Także Europa Środkowa odczuwa w ostatnim czasie negatywne konsekwencje rozprzestrzeniania się fake newsów, w tym tych, które dotyczą tak ważnych tematów, jak polityka czy zdrowie. Problem ten stał się szczególnie istotny w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie. Badania nad dezinformacją medialną i działania profilaktyczne w tym zakresie powinny mieć charakter multidyscyplinarny i ponadnarodowy, gdyż zjawisko to przekracza granice państw i kontynentów, a przy tym jest niezwykle złożone pod względem tematyki i struktury. W celu walki z powszechną dezinformacją powstało Środkowoeuropejskie Centrum Obserwacji Dezinformacji Medialnej (Central European Digital Media Observatory – CEDMO). Na realizację tego projektu Uniwersytet SWPS otrzymał dofinansowanie od Komisji Europejskiej.
Zapisz się!
Organizator
Termin i miejsce
26 marca 2024 r. (wtorek)
Uniwersytet SWPS w Warszawie, ul. Chodakowska 19/31, sale S228, S113, S114, S115
Kontakt
E-mail: dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. USWPS, kierowniczka projektu CEDMO – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.