Eksperci z Uniwersytetu SWPS ponownie na Festiwalu Sektor 3.0
Przed nami kolejna edycja Festiwalu Sektor 3.0, skupionego wokół nowych technologii i ich praktycznych zastosowań. W programie liczne prelekcje i panele dyskusyjne z udziałem specjalistów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się eksperci z naszej uczelni: dziekan Wydziału Prawa w Warszawie dr. hab. Adam Bodnar, dr Agata Kozłowska, dr Karol Jachymek i dr Michał Boni. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu SWPS. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w dyskusjach i wysłuchania wystąpień.
Festiwal Sektor 3.0
Festiwal Sektor 3.0 to największe wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej pokazujące, jak technologiczne trendy przełożyć na praktyczne zastosowania. Obejmuje prelekcje, panele dyskusyjne i warsztaty. Biorą w nim udział osoby z pasją do odkrywania nowych technologii i chęcią do dzielenia się wiedzą: przedstawiciele firm technologicznych (w tym start-upów), uczelni wyższych, organizacji społecznych i mediów – zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Naukowcy z naszej uczelni chętnie dzielili się wiedzą podczas wcześniejszych edycji festiwalu.
Impreza jest organizowana cyklicznie od 2011 r. Do przestrzeni wirtualnej przeniosła się w 2020 r.; dotarła wówczas do 3,3 mln osób, w tym 1300 zaangażowanych widzów. Podczas drugiej odsłony online festiwal zdobył 6 mln zasięgu i prawie 3500 osób oglądało go na żywo.
Zapisz się i weź udział w panelach/seminariach
Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Building Trust”
Wspólnie z ponad 50 zaproszonymi ekspertami i ekspertkami z Polski i zagranicy pochylimy się nad rolą zaufania w codziennym funkcjonowaniu aktywnych społecznie osób i organizacji w dzisiejszej zdigitalizowanej rzeczywistości.
Przeanalizujemy, komu i dlaczego ufamy w kontekście zjawisk takich jak bańka informacyjna, działalność nowych autorytetów (np. influencerów) czy pop-edukacja. Pomyślimy, jak budować zaufanie i wiarygodność w świecie pełnym technologii oraz dlaczego jest to takie ważne. Zastanowimy się nad cyfrowym zaufaniem, między innymi nad wielotorowym wpływem nowoczesnych narzędzi na zaufanie społeczeństwa do organizacji i instytucji. Ze względu na dynamiczne zmiany w strukturach organizacji zaufanie stało się bowiem nową walutą, kształtującą i odzwierciedlającą relacje między pracodawcą i pracownikiem.
Główna część festiwalu obejmuje dyskusje panelowe, sesje pytań i odpowiedzi oraz prelekcje (18 maja). Dodatkową atrakcją są praktyczne warsztaty (19 maja). Wszystkie punkty programu będą nadawane na żywo ze studia zbudowanego w warszawskim Kampusie Innowacji.
Zobacz szczegółowy program festiwalu
Spotkania z ekspertami z Uniwersytetu SWPS
Jak wykorzystać narzędzia gospodarki uwagi w działaniach społecznych?
18 maja 2022 r., godz. 10.45–11.00
Żyjemy w świecie, w którym nieustannie walczy się o naszą uwagę, gdyż jej zdobycie bezpośrednio przekłada się na zysk. Czy może się to odbywać etycznie, z poszanowaniem ludzkich potrzeb i prawa do prywatności? Z rozmowy Radosława Jasińskiego (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności) z dr. Michałem Bonim z Uniwersytetu SWPS dowiemy się, czym są gospodarka uwagi i współpracy oraz jak organizacje społeczne mogą wykorzystać narzędzia gospodarki uwagi.
Był zaangażowany w wiele działań Polskiej Transformacji od 1989 roku jako minister i doradca, a także autor strategii długoterminowej: POLSKA 2030. Pierwszy minister cyfryzacji w Europie Środkowo-Wschodniej (2011–2013), jeden z liderów konsultacji i prac nad RODO od 2012 r., autor unikalnego dokumentu „POLSKA CYFROWA” na temat wykorzystania funduszy strukturalnych UE (2014–2020) na rozwój gospodarki i społeczeństwa cyfrowego. Jako poseł do Parlamentu Europejskiego (2014–2019), szczególnie aktywny w komisjach LIBE i ITRE. Odpowiada za raport Mapa Drogowa 5G i Rozwój Społeczeństwa Gigabit i inne (wraz z pracami wdrożeniowymi). Obecnie współpracuje z Martens Center, Uniwersytetem SWPS w Warszawie, APCO, SMEEurope i SMEConnect, Digital Enlightenment Forum, Blockchain for Europe.
W poszukiwaniu Świętego Graala – czy technologię da się zrozumieć?
18 maja 2022 r., godz.11.00–11.40
Zaawansowane technologie przenikają każdy aspekt życia. Pomagają nam szybciej myśleć, lepiej odpoczywać i wydajniej pracować. W jakim stopniu rozumiemy technologię i potrafimy ocenić jej wpływ na nasze życie? Zaproszeni goście dr Agata Kozłowska z Uniwersytetu SWPS i Paweł Pilarczyk (ITbiznes) zastanowią się, jak publicznie opowiadać o technologii, aby budować do niej zaufanie. Spotkanie poprowadzi Adam Przeździęk (FutureOf [X]).
Psycholożka, specjalistka polityki społecznej, słuchaczka studiów MBA: Innowacje i analiza danych. Kierowniczka Zakładu Społecznych Zastosowań Nowych Technologii na Wydziale Projektowania Uniwersytetu SWPS oraz CEO Beviado Sp z o. o. Zajmuje się doradztwem w zakresie wykorzystania narzędzi online w usługach psychologicznych oraz komercjalizacji i aplikacji wyników badań naukowych. Jej zainteresowania badawcze obejmują wspomaganie usług psychologicznych poprzez wykorzystanie narzędzi teleinformatycznych, psychometrię oraz współpracę nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Nowe autorytety – jak media społecznościowe wpływają na to, komu ufamy?
18 maja 2022 r., godz.11.00–11.40
Rozszerzona rzeczywistość zaciera różnice pomiędzy tym, co realne i wirtualne. Pojęcia przenikają się i nabierają nowych znaczeń, ale potrzeba czerpania wzorców i inspiracji wydaje się stała. Mamy więc dzisiaj przeróżnej proweniencji idoli, mentorów, mistrzów, influencerów, guru i autorytety. Zaproszeni goście – dr Karol Jachymek (Uniwersytet SWPS), Dawid Łasiński (Pan Belfer) i Ola Polak (Fundacja Platforma Innowacji) – przeprowadzą dyskusję o nowych autorytetach, postępującej ewolucji pojęć i odpowiedzialności spoczywającej na nowych edukatorach i ekspertach w czasach pop-edukacji. Spotkanie będzie moderowane przez Kingę Pańczyszyn-Liśkiewicz z Sektora 3.0 i tłumaczone na polski język migowy.
Kulturoznawca, medioznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kultury i Mediów, prodziekan ds. studenckich Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Współtwórca i wykładowca School of Ideas – nowoczesnego kierunku służącego projektowaniu innowacji społecznych i biznesowych. Ekspert w obszarze edukacji, kultury młodzieżowej, zmian generacyjnych, komunikacji w nowych mediach i trendów w popkulturze. Prowadzi szkolenia dla szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i klientów biznesowych z zakresu praktyk medialnych, komunikacji międzypokoleniowej i komunikacji w mediach społecznościowych, technik kształcenia na odległość, myślenia projektowego i kreatywnych metod warsztatowych.
Organizacje, biznes technologiczny i administracja. Jak budować dialog?
18 maja 2022 r., godz.11.40–12.00
Jaką rolę może pełnić technologia w budowaniu zaufania między sektorami? Jak prowadzić dialog, by nie zatracić tożsamości? Poznaj dobre praktyki i przykłady współpracy międzysektorowej podczas rozmowy Jacka Królikowskiego (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) z prof. Adamem Bodnarem.
Prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji. Wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (2010–2015). Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon, ClientEarth Polska, Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy. Był członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji przy Fundacji Batorego. Członek Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur (2014–2015). Uhonorowany Nagrodą Rafto za obronę praw mniejszości i niezależności sądów w Polsce (2018), Nagrodą Praworządności przyznaną przez World Justice Project (2019), odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej w randze kawalera (2020), laureat nagrody specjalnej Korony Równości, przyznawanej przez Kampanię Przeciw Homofobii (2020) oraz nagrody Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego (2020).
Inni goście
Podczas festiwalu będzie można posłuchać ponad 50 ekspertów i ekspertek. Wśród gości znajdą się m.in.: Mark Brzezinski (Ambasador USA w Polsce), Magda Dziewguć (Google Cloud Polska), dr Andrea Bonime-Blanc (GEC Risk Advisory), Adam Bielecki (himalaista), Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (ClientEarth), prof. dr hab. Grzegorz Mazurek (Akademia Leona Koźmińskiego), Paulina Górska (ekoedukatorka), Dawid Łasiński (Pan Belfer), Sylwia Czubkowska (Spider’s Web+), Lech Wikaryjczyk (No Fluff Jobs), Karolina Sznajder (Ringier Axel Springer Polska), dr David M. Bersoff (Edelman Data & Intelligence), Renata Avila (Open Knowledge Foundation), Pernille Tranberg (DataEthics.eu).
Patronat Rektora Uniwersytetu SWPS
Wartości promowane przez Festiwal Sektor 3.0. pokrywają się z kultywowanymi przez naszą społeczność uniwersytecką: otwartością, odwagą i odpowiedzialnością. Jako uczelnia jesteśmy otwarci na nowości technologiczne i ludzi, którzy będą ich używać, chcemy dzielić się wiedzą. Mamy odwagę przecierać nowe szlaki, wykorzystując narzędzia, które dopiero stały się dostępne. Postępujemy odpowiedzialnie, dbając o to, by nasze teraźniejsze działania przyczyniały się do poprawy jakości życia w dłuższej perspektywie. Patronat Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu SWPS jest wyrazem jego uznania dla tej udanej współpracy.