Terapia zaburzeń potraumatycznych – obejrzyj wykład prof. Agnieszki Popiel
Zapraszamy do obejrzenia wykładu prof. Agnieszki Popiel z tegorocznego Tygodnia Mózgu w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego. Współzałożyciela Szkoły Psychoterapii Poznawcz-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS mówiła o skuteczności terapii u pacjentów zmagających się ze skutkami pourazowego zaburzenia stresowego (PTSD).
Jak ulżyć osobom zmagającym się z PTSD?
Pourazowe zaburzenie stresowe (PTSD) jako efekt konfrontacji ze stresorem traumatycznym pojawia się u ponad 50 proc. osób, których doświadczeniem był gwałt lub wojna, a także u około 10 proc. ofiar wypadków komunikacyjnych. PTSD negatywnie wpływa na jakość życia, łączy się z cierpieniem osoby i często całej rodziny i kosztami (zwolnień lekarskich, absencji w pracy, niewykorzystania własnej kreatywności i potencjału). Każda z tych konsekwencji jest wystarczającą przesłanką do zintensyfikowania badań nad skutecznymi metodami leczenia i profilaktyki PTSD. Podczas wykładu prof. Agnieszka Popiel ze Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS tłumaczy, w jaki sposób prowadzi się badania nad skutecznością psychoterapii, a także na jakie pytania z tego zakresu znamy już odpowiedzi, a które wciąż stanowią zagadkę. Wyjaśnia też, które z metod psychoterapii zostały dobrze zbadane oraz co oznacza „psychoterapia oparta na danych naukowych” w świetle rodzimych wyników badań, międzynarodowych zaleceń, nowych metod terapii i pragmatyki.
Obejrzyj wystąpienie:
Nagranie powstało z okazji Tygodnia Mózgu 2023 w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego w dniach 13–17 marca 2023 r.
Tydzień Mózgu 2023 finansowany jest w ramach projektu „Tydzień Mózgu przez cały rok” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki; nr projektu SONP/SN/549411/2022; kwota dofinansowania 81 500 zł; całkowita wartość projektu 90 600 PLN.