Tak protestuje Polska. Wyjątkowa wystawa na Uniwersytecie SWPS
Na kampusach Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Sopocie możemy oglądać wystawę fotografii dokumentalnej A-P-P (Archiwum Protestów Publicznych). Ta platforma stanowi półotwarty zbiór obrazów ukazujących obywatelskie protesty po 2015 r. Projekt ma na celu sformułowanie ostrzeżenia przed narastającym populizmem, ksenofobią i praktykami antydemokratycznymi.
Społeczna niezgoda w obiektywie
12 października 2023 r. wystawa pojawiła się w ogólnodostępnych przestrzeniach kampusów Uniwersytetu SWPS w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Sopocie. Fotografie m.in. z protestów kobiet, demonstracji antywojennych czy strajków klimatycznych mają upamiętniać polskie społeczne nastroje ostatnich lat oraz stanowić głos sprzeciwu wobec niedemokratycznych praktyk politycznych.
Pamięć o wydarzeniach mających miejsce na polskich ulicach po 2015 r. jest kategorią ważną z punktu widzenia troski o przyszłość. Jest także próbą solidarności z tymi, które/którzy na co dzień sprzeciwiają się łamaniu prawa, dyskryminacji, przemocy.
Misja A-P-P: utrwalanie rzeczywistości protestu
Fotografie z zasobów A-P-P, które eksponujemy w murach naszej uczelni, dostępne są „dla wszystkich użytkowników, którzy wyrażą chęć komunikowania wartości, z którymi identyfikują się jego autorki/autorzy”.
Twórcy platformy wyraźnie zaznaczają, że świadomie wybrali fotografię zaangażowaną i „nie są agencją informacyjną ani obiektywnym podmiotem prasowym – przede wszystkim dlatego, że obiektywność na gruncie narracji to mit, wykorzystywany w obecnej dyskusji raczej jako miara przystawania do określonego porządku. Fotografia jest dowodem zaistnienia zjawisk, świadkiem czy opisem, ale wybory stojące za jej wykonaniem i publikacją są subiektywne”.
Projekt A-P-P jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Jego pomysłodawcami są członkowie i członkinie międzynarodowego kolektywu fotografów Sputnik Photos.
Odwiedź stronę Archiwum Protestów Publicznych
Obejrzyj kadry z wystawy na Uniwersytecie SWPS:
Autorki/autorzy zdjęć:
Michał Adamski, Marta Bogdańska, Karolina Gembara, Łukasz Głowala, Marcin Kruk, Agata Kubis, Michalina Kuczyńska, Adam Lach, Alicja Lesiak, Rafał Milach, Joanna Musiał, Chris Niedenthal, Wojtek Radwański, Paweł Starzec, Bartek Sadowski, Karolina Sobel, Grzegorz Wełnicki, Dawid Zieliński