Rusza II Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego we współpracy z USWPS
Rozpoczyna się II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego. To projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET i realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego celem jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Uczestnikami tegorocznego projektu są studenci i studentki (stażyści), którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając przy tym ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
Media i wojna. Edycja 2022
Pierwsza edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego odbyła się rok temu i miała formę jednodniowego wydarzenia, podczas którego odbyły się panele dyskusyjne poświęcone istotnym tematom związanym z pracą dziennikarską na froncie wojennym, rolą mediów w obliczu kryzysów oraz propagandą i manipulacją w dobie mediów społecznościowych.
Rok 2023/2024 – rozszerzona formuła
W tym roku organizatorzy Forum – Radio ZET i Uniwersytet SWPS – postanowili rozszerzyć formułę i zorganizować cały cykl wydarzeń, który potrwa od grudnia 2023 r. do czerwca 2024 r. Za program projektu odpowiedzialni są studenci i studentki Uniwersytetu SWPS, współpracujący ze sobą w ramach grupy projektowej, nad którą z kolei czuwa Rada Programowa Forum Dziennikarskiego pełniąca rolę doradczą i mentorską. Do zadań stażystów należy dobór tematyki i formuły wszystkich wydarzeń w sposób odpowiadający potrzebom i zainteresowaniom przyszłych dziennikarzy i dziennikarek, a przede wszystkim uwzględniający zmiany wynikające m.in. z postępu technologicznego i przemian społeczno-gospodarczych, które mają wpływ na funkcjonowanie mediów.
Rada Programowa wesprze organizację cyklu
W Radzie Programowej Forum zasiadają:
- dr Marcin Zaborski (przewodniczący, USWPS),
- dr Sylwia Szostak (USWPS),
- dr Michał Chlebowski (USWPS),
- Renata Czeladko (USWPS),
- Anita Tomasik (Radio ZET),
- Anna Fidos (Agora),
- Anna Marucha (Grupa Eurozet),
- Michał Aleksandrowicz (Grupa Eurozet).
Forum Dziennikarskie Nagrody imienia Andrzeja Wojciechowskiego stworzyliśmy dla młodych ludzi chcących dzielić się swoją pasją. To jest inicjatywa Radia Zet, w którą zaangażował się Uniwersytet SWPS – uczelnia, która naprawdę rozumie, że warto wspierać kreatywność, różnorodność i współpracę. Studenci dziennikarstwa będą więc nie tylko słuchać bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów – ale przede wszystkim będą nam pokazywać, jak chcą się uczyć rzetelnego dziennikarstwa pełnego jakości. Będą się pewnie spierać. Będą szukać pomysłów. A potem te pomysły zrealizują, dbając o to, żebyśmy o tym usłyszeli. Na przykład żebyśmy usłyszeli o konkursie dla młodych dziennikarzy. Bo taki właśnie przygotują uczestnicy Forum Dziennikarskiego. A my – ci trochę starsi – postaramy się im pomóc, ale przede wszystkim nie przeszkadzać. Będziemy się przyglądać temu twórczemu fermentowni. Damy się im zaskoczyć. Będziemy się przysłuchiwać i wspierać. I na pewno sporo się przy tym nauczymy.
Chcemy, żeby nie zabrakło dziennikarzy, którzy solidarnie powiedzą DOŚĆ! – gdy władza postanowi zawalczyć z wolnością słowa i napisze ustawę wymierzoną w konkretną stację telewizyjną. Albo gdy jakiś polityk wpadnie na szalony pomysł wysłania do tego czy innego portalu swojego cenzora, który będzie pilnował, co i jak piszą dziennikarze. Chcemy, żeby nie zabrakło kiedyś tych, którzy nie będą się godzić na to, by na ekranie telewizorów znów pojawiły się paski dezinformacyjne, które zamiast wiadomości pokazują zadziwiające stany świadomości. I by nie zabrakło tych, którzy nie będą bali się głośno mówić, gdy zobaczą, że paliwem w medialnym świecie znów staje się walka z niezależnością myślenia, podlewana pieniędzmi płynącymi strumieniem z paliwowego dystrybutora.
To jest nasza wspólna odpowiedzialność.
Cieszę się, że tę odpowiedzialność możemy realizować, pracując z młodymi ludźmi w ramach Forum Dziennikarskiego Nagrody imienia Andrzeja Wojciechowskiego. Dziękuję, że możemy rozpocząć ten projekt i czekam niecierpliwie na jego efekty.
Do programu zostało przyjętych 20 studentów i studentek Uniwersytetu SWPS. Wybrane osoby będą przez kilka miesięcy pracować w trzech grupach, realizując konkretne zadania w obszarach: organizacji wydarzeń Forum, koncepcji i organizacji konkursu oraz komunikacji i promocji wydarzeń.
Wydarzenia Forum będą miejscem spotkań przyszłych dziennikarzy i dziennikarek z uznanymi przedstawicielami tego zawodu, którzy z jednej strony będą dzielić się swoim doświadczeniem, a z drugiej będą mogli zderzyć swoje spojrzenie na dziennikarstwo z poglądami i wiedzą o świecie nowego pokolenia, które dopiero wkracza do mediów. Spotkania w ramach projektu będą okazją rozwijania praktycznych umiejętności dziennikarskich, a także przestrzenią na wymianę przekonań, refleksji i czerpania doświadczeń od siebie nawzajem.
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego zostało powołane z myślą o przyszłych pokoleniach dziennikarzy i dziennikarek, którzy podobnie jak ich doświadczeni koledzy i koleżanki, będą zadawać niewygodne pytania, przeprowadzać śledztwa i stać na straży prawdy, starając się jak najlepiej wypełniać swoją dziennikarską misję. Tym projektem chcemy zbudować w studentach i studentkach poczucie wspólnej odpowiedzialności za przyszłość mediów w Polsce, zwłaszcza w trudnych dla wolności i swobody mediów warunkach politycznych. Mamy nadzieję, że będzie to okazja do międzypokoleniowej wymiany myśli, najlepszych praktyk i pomysłów na to, jak w przyszłości powinny wyglądać tradycyjne i nowoczesne środki przekazu w naszym kraju.
O Nagrodzie Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego
To jedna z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.
Obejrzyj relację z wręczenia Nagrody Woyciechowskiego 2023: