USWPS rozpoczyna współpracę z agencjami unijnymi
Uniwersytet SWPS dołączył do międzynarodowej inicjatywy „ESA University Network Programme”. Powołały ją europejskie agencje systemu nadzoru finansowego. Na współpracy skorzystają studenci i absolwenci naszej uczelni, którzy otrzymają dostęp do atrakcyjnych ofert pracy, praktyk i staży w tych agencjach. Program zakłada też organizację wizyt studyjnych unijnych ekspertów oraz stwarza nowe możliwości współpracy badawczej. Pozwoli nam również zwiększyć atrakcyjność oferty edukacyjnej.
ESA University Network Programme – współpraca z agencjami Unii Europejskiej
Jedną z podstawowych wartości wyznawanych przez społeczność Uniwersytetu SWPS jest otwartość. Rozumiemy ją jako interdyscyplinarne podejście do działania, nastawienie na współpracę międzynarodową i bliskie relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Często działamy wspólnie z sektorem biznesowym, instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi.
Niedawno dołączyliśmy do inicjatywy „ESA University Network Programme”, powołanej przez Europejskie Urzędy Nadzoru (European Supervisory Authorities – ESA), czyli Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych oraz Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.
Program partnerski obejmuje 40 uniwersytetów z 14 krajów europejskich, w tym dwa z Polski. O przyjęciu Uniwersytetu SWPS zdecydowała wysoka ocena naszej działalności badawczej i dydaktycznej, w szczególności w obszarze nauk o zarządzaniu, nauk socjologicznych, nauk o polityce i administracji, nauk behawioralnych oraz prawa.
W trakcie kilkuletniego pobytu w Niemczech tworzyłam podwaliny agencji nadzorującej sektor ubezpieczeń, a później kierowałam jej działem Governance. To właśnie wtedy przekonałam się, że działalność w sferze publicznej wymaga umocowania w badaniach naukowych i nieustannego przekazywania wiedzy młodym pokoleniom. Gdy powstała inicjatywa „ESA University Network Programme”, obejmująca współpracę akademicką formalnym porozumieniem, wiedziałam, że Uniwersytet SWPS powinien do niej dołączyć. Strategie rozwojowe USWPS i unijnych agencji nadzoru finansowego łączy nastawienie na generowanie pozytywnego wpływu na jakość życia. Nasza współpraca przy projektach edukacyjnych i badawczych, w szczególności w obszarze zarządzania i prawa rynków finansowych, przyniesie obopólne korzyści.
Członkostwo w programie umożliwi studentom i studentkom Uniwersytetu SWPS bezpośredni dostęp do ofert pracy, praktyk i staży w europejskich agencjach nadzoru finansowego. Pozwoli też na zapraszanie unijnych ekspertów na gościnne wykłady i wizyty studyjne oraz włączenie ich w proces tworzenia programów studiów. To z kolei przełoży się na dalsze umiędzynarodowienie naszej oferty, jeszcze lepsze dopasowanie jej do potrzeb rynku, a co za tym idzie – podniesienie jakości kształcenia na poszczególnych kierunkach.
O Europejskich Urzędach Nadzoru
Zadaniem Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego jest zapewnienie spójnego wdrażania przepisów unijnych w sektorze finansowym w sposób umożliwiający zachowanie stabilności rynków, ochrona konsumentów i przeciwdziałanie kryzysom.
Kluczową rolę w systemie odgrywają agencje nadzoru finansowego, czyli:
- Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (European Banking Authority – EBA), odpowiedzialny za sektor bankowy;
- Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority – ESMA), odpowiedzialny za działanie giełd i obrót instrumentami finansowymi oraz ochronę inwestorów;
- Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (European Insurance and Occupational Pensions Authority – EIOPA), nadzorujący sektor ubezpieczeń i programów emerytalnych.
Agencje nadzoru doradzają innym organom UE w procesie stanowienia prawa, opracowują standardy regulacyjne, koordynują prace krajowych organów nadzoru w państwach członkowskich, monitorują funkcjonowanie rynku finansowego w Europie oraz utrzymują relacje z krajami trzecimi.
Dowiedz się, jak działa Europejski System Nadzoru Finansowego