Wyniki II edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe z kulturoznawstwa
Znamy już wyniki drugiej edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową z obszaru kulturoznawstwa obronioną w roku akademickim 2022/2023 na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu SWPS. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym laureatkom i laureatom!
Nagrodzone prace
Celem konkursu zorganizowanego na Wydziale Nauk Humanistycznych w Warszawie było wyłonienie najlepszych prac – licencjackich oraz magisterskich w dziedzinie kulturoznawstwa. Zwycięzców wybrało jury, w skład którego weszli:
Kategoria: prace licencjackie
Laureatką pierwszej nagrody została:
- lic. Hanna Dudkowiak (za pracę licencjacką pt. „Typy ludowe jako reprezentacja kultury chłopskiej w polskich archiwach fotograficznych”, napisaną pod kierunkiem dr Katarzyny Bojarskiej).
Praca została nagrodzona za dojrzałe i twórcze wpisanie się w istotną dyskusję wokół ludowych historii Polski, choć oczywiście nie tylko. Autorka pokazuje, jak wraz z rozwojem technik reprodukcji „typy ludowe” stały się popularnym motywem w prasie i literaturze. Ponadto sprawnie rekonstruuje historię powiązań tych praktyk z XIX-wiecznymi teoriami fizjonomicznymi i rozwojem etnografii. Jury doceniło także świetny materiał wizualny.
Wyróżnienie specjalne otrzymała:
- lic. Hanna Dudkowiak (za pracę licencjacką pt. „Preppers jako innowator w czasach kryzysu. Analiza kultury preppersów w Polsce i na świecie”, napisaną pod kierunkiem dr Joanny Jeśman).
Praca została wyróżniona za staranną analizę kultury preppersów, doskonałe wykorzystanie literatury przedmiotu oraz za pisarski rozmach, który sprawia, że czyta się ją jak pasjonującą książkę. Autorka pozwala nam spojrzeć głębiej na różnorodne mikrofenomeny grupy, gdzie codzienność i życiowe wybory kształtują się pod wpływem lęku o przyszłość. Na szczególne uznanie zasługuje uwzględnienie głosu tych, którzy współtworzą tę społeczność.
Kategoria: prace magisterskie
W tej kategorii zostały wyróżnione dwie osoby:
- mgr Aleksandra Pałaszewska (za pracę magisterską pt. „Kolonializm u źródeł renesansu psychodelicznego: analiza zawłaszczenia, dekolonizacja badań i alternatywne sposoby uprawiania nauki psychodelicznej”, napisaną pod kierunkiem dr Katarzyny Bojarskiej),
Praca została doceniona za krytyczną i zaangażowaną analizę współczesnego „renesansu psychodelicznego”, ze wskazaniem na jego kolonialne korzenie oraz dostrzeżenie w nim narzędzia hegemonii kulturowej. To tekst, który wykracza poza rolę krytyki; autorka stawia w nim pytanie o możliwość wzbogacenia zachodniego systemu biomedycznego o nowe sposoby zdobywania wiedzy.
- mgr Cezary Margiela (za pracę magisterską pt. „Psy i inni mężczyźni: wzorce bohaterów filmowych lat 90. w Polsce w perspektywie studiów nad męskością”, napisaną pod kierunkiem dr Katarzyny Bojarskiej).
Jury doceniło znakomicie napisaną, osadzoną w bogatej i wielowymiarowej literaturze poświęconej męskości – uwzględniającą badania kulturowe, socjologiczne, psychologiczne i antropologiczne – analizę polskich filmów z lat 90. XX wieku. Wyłania się z niej obraz kulturowego, filmowego echa – doświadczenia pierwszych lat transformacji.
Składamy najszczersze gratulacje, a także życzymy wszelkiej pomyślności na szlakach dalszej kariery akademickiej i zawodowej!
Studiuj kulturoznawstwo na Uniwersytecie SWPS!
Pierwsze studia kulturoznawcze Uniwersytet SWPS uruchomił w 2000 r. Siedem lat później uczelnia uzyskała uprawnienia doktorskie w dyscyplinie Kulturoznawstwo (obecnie Nauki o kulturze i religii), a w 2009 r. uprawnienia habilitacyjne. W 2014 r. studia kulturoznawcze na Uniwersytecie SWPS otrzymały wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej, nadzorującej proces kształcenia w całym kraju. W 2022 r. PKA ponownie przyznała naszemu kulturoznawstwu najwyższą możliwą ocenę, poświadczając tym samym nieprzerwane spełnianie na kierunku wysokich standardów kształcenia. Obecnie na kierunkach z obszaru kulturoznawstwa na studiach wyższych, doktoranckich i podyplomowych uczy się blisko 300 studentów.
Poznaj kierunek kulturoznawstwo (studia II stopnia)
Poznaj kierunek kultura współczesna (stidia I stopnia)
Przeczytaj wywiad z prof. Mirosławem Filiciakiem oraz dr. Mateuszem Skrzeczkowskim