Profesor Agnieszka Skala-Gosk w „Głosach Humanistyki”. Start-upy i jednorożce
Profesor Agnieszka Skala-Gosk: „Przedsiębiorczość to dla mnie postawa życiowa, która nie musi być związana z biznesem. To cecha człowieka, który jeśli go coś uwiera, chce to zmienić, a nie się dostosować”.
W szóstym odcinku podcastu z serii „Głosy Humanistyki” posłuchasz o zarządzaniu start-upami technologicznymi!
Odwiedzamy superbohaterkę przedsiębiorczości
Poszukując odpowiedniej osoby, która zdradzi nam tajemnice nauk o zarządzaniu i przedsiębiorczości, ponownie trafiliśmy do rozgrzanej słońcem Warszawy. Tam, na jednej ze starych ulic, między biurami radców prawnych, znaleźliśmy mieszkanie profesorki Agnieszki Skali-Gosk.
Zgodnie z podpowiedzią pani profesor weszliśmy do środka zabytkowej kamienicy i skierowaliśmy się do windy, której zgrzytający mechanizm z trudem zawiózł nas na samą górę. Po przekroczeniu drzwi do mieszkania naszej gościni poczuliśmy się, jakbyśmy zostali przeniesieni do zupełnie innej rzeczywistości. Stare oprawione dokumenty, obrazy, antyki, zabytkowe meble, pianino i podłoga, której skrzypienie udało nam się uchwycić także na nagraniu.
Rozłożyliśmy sprzęt w gabinecie naszej bohaterki. Towarzyszyły nam dwa urocze pieski, których zdjęć nie zabrakło na naszym Instagramie. Jeden z nich położył się obok nas i od razu zasnął, gdy zaczęliśmy rozmowę o start-upach, innowacjach i zarządzaniu.
Czy prof. Agnieszka Skala-Gosk jest superbohaterką, której szukamy?
Przedsiębiorczość to postawa życiowa
Doktor habilitowana Agnieszka Skala-Gosk to naukowczyni w obszarze innowacyjnej przedsiębiorczości, specjalistka od zarządzania start-upami. Bada i mentoruje kolejne „pokolenia” start-upów w Polsce oraz całej Europie Centralnej i Wschodniej. Jest pionierką edukacji w zakresie przedsiębiorczości startupowej. Od 2010 r. tworzy autorskie programy edukacyjne dla studentów wszystkich poziomów studiów i różnych dyscyplin, a także dla programów inkubacyjnych i akceleracyjnych.
Jako członkini Rady Programowej Fundacji Startup Poland zainicjowała pierwsze badania start-upów w Polsce i krajach Grupy Wyszehradzkiej, a następnie uczestniczyła jako badacz wiodący w kolejnych edycjach tych badań (2015–2018). Przez ponad dekadę była prezeską zarządu Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest sp. z o.o., gdzie edukowała start-upy w duchu lean startup. Obecnie w ramach konsorcjum europejskich politechnik ENHANCE+ współtworzy system mentoringowy dla start-upów zrównoważonego rozwoju.
Agnieszka Skala-Gosk jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Haas School of Business na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.
Pisałam doktorat ze zrównoważonego rozwoju, zanim to było modne.
Wielki umysł i serce
Profesor Agnieszka Skala-Gosk należy do czołowych autorytetów w dziedzinie rozwoju start-upów technologicznych w Polsce. Jest wszechstronnie zaangażowana w rozwój przedsiębiorczości i edukacji.
Pani profesor wykłada na Politechnice Warszawskiej (PW). Jest kierowniczką Zakładu Przedsiębiorczości i Innowacji na Wydziale Zarządzania PW oraz wielokrotną laureatką nagród Rektora Politechniki Warszawskiej. W 2023 r. została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Jest wiceprzewodniczącą Rady Naukowej Dyscypliny Nauk o Zarządzaniu i Jakości na Politechnice Warszawskiej oraz redaktorką w czasopiśmie „Foundations of Management”. Współpracuje z Centrum Innowacji PW przy inicjatywach:
- Sciencepreneurs’s Club,
- Akcelerator PW,
- Zespół ds. Komercjalizacji.
Profesor Skala-Gosk koordynuje zajęcia Przedsiębiorczość Startupowa, w ramach których co semestr organizowana jest Loża Szyderców – prezentacja studenckich start-upów rozwijanych w ramach zajęć. Jest to cenione wydarzenie w warszawskim ekosystemie przedsiębiorczości innowacyjnej, odwiedzane licznie przez przedsiębiorców, inwestorów i menedżerów. Najlepsze zespoły studenckie otrzymują zaproszenie do programów akceleracyjnych i inkubacyjnych.
Nasza bohaterka zbiera wraz z mężem nietuzinkowe przedmioty, które eksponuje w swoim stylowym mieszkaniu. Uczestniczy w schroniskowych akcjach charytatywnych i jest dumną właścicielką trzech adoptowanych piesków: Niuni, Dzidzi oraz Edka.
Profesor Skala-Gosk jest autorką lub współautorką licznych publikacji naukowych, m.in.:
- „Digital Startups in Transition Economies. Challenges for Management, Entrepreneurship and Education” (Palgrave Macmillan, 2019);
- „Startupy. Wyzwanie dla zarządzania i edukacji przedsiębiorczości” (Edu-Libri, 2018);
- „Edukacja dla przedsiębiorczości akademickiej” (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, 2011);
- „Remarks on the location theories of startups: A case study on the Visegrad countries” (Regional Science Policy & Practice, 2024);
- „An empty shell? Relocation of central and eastern European startups, virtual headquarters and beyond” (Geoforum, 2024).
Naukowa misja przedsiębiorcy
W najnowszym odcinku „Głosów Humanistyki” prof. Agnieszka Skala-Gosk dzieli się przemyśleniami na temat innowacyjności, przedsiębiorczości i roli start-upów w polskiej gospodarce. Rozmawiamy o edukacji w obszarze przedsiębiorczości i miejscu tej subdyscypliny w świecie nauki. Dowiadujemy się, dlaczego pani profesor jest naukowcem nietypowym i czego, tak naprawdę, możemy się nauczyć od Szwecji.
W odcinku znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy innowacyjność jest czymś dobrym?
- Co jednorożce mają wspólnego z zarządzaniem?
- Jakie miejsce zajmuje Polska w świecie start-upów?
- Jakie są mity o przedsiębiorczości?
- Jaka zmiana nastąpiła w wiedzy o start-upach?
- Jaka jest naukowa misja przedsiębiorcy?
Nie ma prostych i natychmiastowych odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. My, naukowcy, mamy szalenie złożone odpowiedzi. Albo nie mamy ich wcale – i to się dziś słabo sprzedaje.
Posłuchaj rozmowy!
W podcaście poruszamy tematy innowacji, zarządzania i wyzwań stojących przed polskimi start-upami. Doświadczenie bohaterki odcinka i jej bogata wiedza pozwalają zrozumieć, jak ważne jest wspieranie start-upów i rozwijanie kreatywnych modeli biznesowych. To wyjątkowa okazja, aby poznać spostrzeżenia czołowej ekspertki w dziedzinie start-upów oraz ciekawostki z jej bogatego doświadczenia. Materiał z pewnością może stanowić inspirację dla badaczy, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych gospodarką, jej mechanizmami i tym, jak działają one w Polsce.
Jeśli chcesz poznać więcej inspirujących postaci humanistyki i nauk społecznych, śledź media społecznościowe „Głosów Humanistyki” i bądź na bieżąco z kolejnymi odcinkami!