Studencka Poradnia Prawna Uniwersytetu SWPS niezmiennie najlepsza w Polsce
W ogólnopolskim rankingu „Rzeczpospolitej” i Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych po raz kolejny zwyciężyła Studencka Poradnia Prawna Uniwersytetu SWPS, działająca przy Wydziale Prawa w Warszawie. Nasza poradnia niesie nieodpłatną pomoc prawną wielu osobom, w szczególności tym, których sytuacja materialna nie pozwoliłaby na skorzystanie z usług prawnika czy radcy prawnego. Poradnia jest elastyczna i nieustannie dostosowuje się do bieżącej sytuacji w Polsce. Podczas pandemii uruchomiła porady online, a w ostatnich miesiącach wspierała osoby przybywające z objętej wojną Ukrainy.
Znów pierwsze miejsce w rankingu
Studencka Poradnia Prawna Uniwersytetu SWPS od 2019 r. nieprzerwanie należy do ścisłej czołówki kraju, a od 2021 r. zajmuje najwyższą lokatę w rankingu studenckich klinik prawa „Rzeczpospolitej” oraz Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych:
W tegorocznej edycji pierwsze miejsce dzieli z pięcioma innymi poradniami: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uczelni Łazarskiego, Uniwersytetu w Białymstoku i Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Co czyni naszą poradnię najlepszą w kraju?
Nasza Poradnia prowadzi działalność pro bono. Każdy może się do niej zgłosić po darmową konsultację prawną, również zdalnie. Porad udzielają studenci z Wydziału Prawa w Warszawie. Klinika służy pomocą przede wszystkim osobom, które nie mogą pozwolić sobie na drogie usługi adwokata lub radcy prawnego. Studenci interpretują sytuację prawną klientów, analizują umowy i sporządzają projekty pism procesowych. Wszystko odbywa się pod nadzorem merytorycznym opiekunów – doktorów nauk prawnych, adwokatów i radców prawnych. Pracując od razu na żywej tkance, pod okiem specjalistów w dziedzinie, studenci warszawskiego prawa działający w Poradni zyskują znakomite kwalifikacje do przyszłego zawodu.
Kryteriami branymi pod uwagę przy ustalaniu rankingu „Rzeczpospolitej” były m.in.: liczba studentów udzielających się w klinice, liczba opiekunów merytorycznych, status poradni jako jednostki w strukturze wydziału (np. katedra, pracownia), działalność dodatkowa (np. organizacja konferencji). Oceniano funkcjonowanie w ubiegłym roku akademickim.
Pracujemy w trybie hybrydowym. Formularz, który klienci poradni mogą przesłać, zgłaszając sprawę online, jest dostępny w zasadzie z każdego miejsca, w którym mogą korzystać z internetu. Osoby, które w swoich miejscach zamieszkania nie mają dostępu do bezpłatnych porad prawnych, mogą dzięki możliwości działania poradni online z takiej pomocy nieodpłatnie skorzystać.
Ostatnie lata stanowiły dla wszystkich klinik prawnych duże wyzwanie, jednak nasza poradnia fachowo sprostała przeszkodom. Pandemia COVID-19 utrudniła potrzebującym dostęp do pomocy prawnej, dlatego w Poradni uruchomione zostało poradnictwo zdalne. W ostatnich miesiącach do Polski przybyło wiele osób z Ukrainy, które potrzebowały pomocy, na co nasi studenci nie pozostali obojętni i nieśli wsparcie uchodźcom w trudnej życiowej sytuacji.
Skorzystaj z darmowej porady prawnej
Mimo lepszej sytuacji epidemiologicznej nasza poradnia nie rezygnuje z udzielania usług online. Osoby zainteresowane uzyskaniem porady prawnej zapraszamy do kontaktu z Poradnią w październiku 2022 r., w nowym roku akademickim. W Studenckiej Poradni Prawnej działają cztery sekcje: prawa pracy, prawa cywilnego, wsparcia cudzoziemców oraz wsparcia biznesu start-up. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Poradni.
Studiuj prawo na Uniwersytecie SWPS
Kształcimy specjalistów przygotowanych do wejścia na rynek pracy. Według rankingu „Rzeczpospolitej” Wydział Prawa w Warszawie Uniwersytetu SWPS oferuje najwyższą jakość kształcenia ze wszystkich wydziałów prawa na uczelniach niepublicznych w Polsce. Zadecydowała o tym m.in. wysoka zdawalność absolwentów na aplikacje prawne oraz ich świetne losy ekonomiczne po opuszczeniu murów uniwersyteckich.
Na Uniwersytecie SWPS nabędziesz pogłębioną teoretyczną wiedzę i praktyczne kompetencje prawnicze, opanujesz również podstawy zarządzania i psychologii. Zajmiesz się analizą przepisów, pisaniem tekstów prawnych, przeprowadzaniem rozumowań prawniczych i rozwojem umiejętności interpersonalnych. Zapoznasz się z różnymi ścieżkami kariery. Zyskasz kwalifikacje i obycie, dzięki którym świetnie odnajdziesz się na aktualnym rynku pracy.
Prawo na Uniwersytecie SWPS możesz studiować w Warszawie, we Wrocławiu lub w Poznaniu.