Projekt studentek Uniwersytetu SWPS zwyciężył w międzynarodowym EcoFashion Hackatonie
Spieszymy poinformować, że 26 maja 2023 r. polska drużyna NOEdesign pokonała konkurentów w finale międzynarodowego konkursu łączącego projektowanie i biznes. W The EcoFashion Hackaton próbowały swoich sił zespoły z 4 partnerskich krajów: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. W składzie zwycięskiej drużyny znalazły się dwie studentki wzornictwa (specjalność: Industrial Design) ze School of Form Uniwersytetu SWPS. Serdecznie gratulujemy!
Do biegu, gotowi, projektuj!
Konkurs The EcoFashion Hackaton realizowany był przez Uniwersytet SWPS (Polska), Budapest Metropolitan University (Węgry), Fashion Revolution (Czechy) oraz Slovak Eco Quality (Słowacja). Pierwszy etap hackatonu był niezwykle wymagający: przez 24 godziny (15–16 maja 2023 r.) uczestnicy i uczestniczki w 3-osobowych zespołach realizowali dwa zadania projektowe: przygotowanie koncepcji ekologicznego przedmiotu/narzędzia z obszaru mody, a także przygotowanie planu biznesowego i marketingowego. Według założeń konkursu młodzi projektanci podczas pracy nad pomysłami zobowiązani byli do uwzględnienia zasad zrównoważonego rozwoju i wykorzystania innowacyjnych materiałów.
W pierwszym etapie hackatonu wzięło udział po 5 drużyn z każdego z partnerskich krajów. W każdym polskim zespole pracowali utalentowani studenci i studentki z naszej uczelni. Przedstawili nowatorskie rozwiązania:
- Projektowanie z Naturą: zegarek stworzony przy użyciu skóry z grzybni (zespół BioBelle)
- Hekscal Calendar: kalendarz z materiału SCOBY (zespół NOEdesign)
- Mycase – etui na smartfon wykonane z materiału na bazie grzybów (zespół ZeroThreads)
- Dyfuzor zapachowy dla mężczyzn (zespół ZLO ESSENCE)
- Lampa wykorzystująca psychologię koloru (zespół Harmony)
Dowiedz się więcej o polskich projektach
Do finału, który odbył się 26 maja przed międzynarodowym jury, przeszły cztery zespoły, w tym NOEdesign. Trzy studentki: Ewa Stecewicz i Oliwia Kaczmarek (School of Form Uniwersytetu SWPS) oraz Dominika Kaczorek (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach) ostatecznie pokonały konkurencję. Ich projekt – służący do odmierzania czasu biodegradowalny Hekscal Calendar – zwyciężył w międzynarodowej rywalizacji.
Zwycięstwo razy trzy
Opiekunkami i ekspertkami naszych reprezentantek podczas konkursu były mgr Dorota Kabała, dr Agnieszka Golińska i dr Anita Basińska z Uniwersytetu SWPS. To one służyły swoim doświadczeniem podczas opracowywania koncepcji zwycięskiego ekologicznego kalendarza.
Jak przebiegał proces projektowy?
Konkurs rozpoczął się od przedstawienia 2 person, spośród których miałyśmy wybrać jedną, dla której przeznaczony będzie nasz przedmiot. Poznałyśmy również zadanie projektowe – zaprezentowanie produktu pokazującego upływ czasu.
Czasochłonna burza mózgów i dogłębna analiza każdej pojawiającej się opcji doprowadziły nas do stworzenia innowacyjnej idei unikatowego kalendarza. Hekscal Calendar powstał z myślą o osobach ceniących sobie walory wizualne i funkcjonalność. Codzienny rytuał dokładania jednego elementu (wyprodukowanego ze SCOBY – to w 100 proc. biodegradowalny materiał rozpuszczalny w wodzie, barwiony naturalnymi składnikami) pozwoli po upływie 365 dni odkryć własne dzieło sztuki. Jest to pomysł na indywidualne odmierzanie czasu. Nie ogranicza nas konkretna data, od której mamy rozpocząć odliczanie. Stworzyłyśmy model naszego produktu, projekt wizualny, prototyp opakowania, biznesplan przedsięwzięcia, plan marketingowy oraz zostawienie finansowe i prognozę sprzedaży. Przeprowadzałyśmy także badania wśród znajomych. Pozwoliły nam one dodatkowo dopracować projekt i odpowiedzieć na potrzeby potencjalnych konsumentów. Nasz wysiłek został doceniony aż trzykrotnie. Odniosłyśmy sukces w pierwszym etapie (krajowym), udało nam się także uzyskać uznanie publiczności i zdobyć największą liczbę polubień na Facebooku. Jednak największy sukces odniosłyśmy, wygrywając etap drugi – rywalizację międzynarodową.
Zobacz koncepcję projektu Hekscal Calendar:
Przeczytaj o ekologicznym materiale SCOBY
Studiuj wzornictwo na Uniwersytecie SWPS i zmieniaj świat!
School of Form to wyjątkowa szkoła projektowania, skupiona na potrzebach jednostki, społeczności i środowiska życia. Unikatowy program nauczania łączy elementy projektowania oraz nauk humanistycznych i społecznych. Został opracowany przez zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort.
Studenci School of Form w toku studiów uczęszczają na różnorodne zajęcia prowadzone na Wydziale Projektowania w Warszawie. Dzięki temu nabywają wiele praktycznych umiejętności. Do ich dyspozycji są specjalistyczne pracownie i warsztaty, wyposażone w najnowszy sprzęt: warsztat maszyn numerycznych, pracownia sitodruku, laboratorium komputerowe, warsztat robotyczny, warsztat ślusarski, pracownia krawiecka, pracownia ceramiczna, studio foto-wideo i warsztat stolarski.
Pomagamy studentom odkryć ich twórczy potencjał i wcielać w życie najśmielsze pomysły. Mając dostęp do profesjonalnych pracowni, studenci uczą się nie tylko projektowania przedmiotów, ale też ich wykonywania przy użyciu różnych technologii. Zdobywają też kompetencje biznesowe.
Wzornictwo
School of Form
stacjonarne, niestacjonarneDesign
School of Form, studia w języku angielskim
stacjonarne