Poznańskie Dni Rodziny – 10. edycja: wykłady dla rodziców
W programie jubileuszowej, 10. edycji Poznańskich Dni Rodziny – dorocznego wydarzenia społeczno-kulturalnego organizowanego przez Miasto Poznań i skierowanego do rodzin, znalazł się w tym roku cykl wartościowych wykładów uznanych ekspertek z dziedziny psychologii związanych z Wydziałem Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS. Dr Magdalena Sękowska, dr Aleksandra Dopierała i dr Anna Kubiak opowiedzą o sposobach wzmacniania poczucia własnej wartości u dzieci, poszukają odpowiedzi na pytanie, czy rodzice powinni ingerować w dziecięce kłótnie i spory, a także przyjrzą się mechanizmom występowania przemocy rówieśniczej. Poruszana podczas wykładów tematyka wychodzi naprzeciw obawom i troskom wielu rodziców, którzy pragną zbudować w swoich dzieciach wysoką i stabilną samoocenę oraz nauczyć radzenia sobie w sytuacji konfliktu.
Wielkie święto rodzin
Prelekcje uświetnią Poznańskie Dni Rodziny, które oficjalnie rozpoczęły się już 15 maja, potrwają zaś aż do Dnia Dziecka, czyli 1 czerwca 2022 r. Jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia obfituje w liczne atrakcje, takie jak m.in. występy muzyczne, recitale, warsztaty psychologiczne oraz związane z ekologią, spektakle teatralne, gry miejskie, eksperymenty chemiczne dla najmłodszych, zajęcia gimnastyczne dla seniorów, zajęcia plastyczne.
Wydarzenie dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także tłumaczone na język ukraiński.
Zobacz szczegółowy program tegorocznych Poznańskich Dni Rodziny
Być rodzicem, który mądrze wspiera
Ekspertki z Uniwersytetu SWPS swoje prelekcje kierują do wszystkich rodziców, którym zależy na tym, by ich dzieci wzrastały w poczuciu docenienia i szacunku, pewne siebie i swoich osądów na temat otaczającego świata. Słuchacze i słuchaczki dowiedzą się, jak pomóc dzieciom radzić sobie w sytuacji konfliktu oraz zostaną wyposażeni w odpowiednie kompetencje, by rozpoznać zjawisko byllyingu i zapobiec mu na wczesnym etapie.
Na wykłady dr Magdaleny Sękowskiej, dr Aleksandry Dopierały oraz dr Anny Kubiak zapraszamy do poznańskiej siedziby Uniwersytetu SWPS (ul. Kutrzeby 10, 61-719 Poznań), do sali A001. Aby dołączyć do grona słuchaczy i słuchaczek, należy zapisać się przez formularz zgłoszeniowy.
-
Otwarcie wydarzenia
-
Jak wzmacniać u dziecka poczucie własnej wartości
Podczas wykładu będziemy przyglądać się z różnych perspektyw procesowi tworzenia się poczucia własnej wartości u dziecka. Należy pamiętać, że kształtuje się ono na bazie doświadczeń i relacji – z rodzicami, z innymi osobami z otoczenia, ze sobą samym. To sposób, w jaki dziecko wartościuje siebie, świat i innych. Czy dewaloryzuje siebie, a świat i otaczających ludzi postrzega jako lepszych czy na odwrót? A może dopuszcza różnicowanie bez utraty subiektywnego poczucia wartości, szacunku i wzajemnej akceptacji? Pamiętajmy, że dzieci chłoną komunikaty od rodziców, obserwują ich zachowania i szybko zaczynają je powtarzać. Rodzice stanowią więc dla dziecka ważny punkt odniesienia dla oceny samego siebie. Jak stać się tym rodzicem, który wzmacnia dziecięce poczucie wartości?
drMagdalena Sękowska -
Przerwa
-
Znowu się kłócą. O dziecięcym rozumieniu sprawiedliwości i metodach rozwiązywania konfliktów
Zastanawiasz się, co robić, kiedy dzieci się kłócą? Bywa, że zarówno drobne sprzeczki, jak i poważne spory rodzice zostawiają do rozwiązania swoim pociechom, wychodząc z założenia, że tylko w ten sposób nauczą się samodzielnie rozwiązywać konflikty i nieporozumienia. Czy to rzeczywiście dobry sposób, czy może jednak ingerencja rodzica bywa wskazana? Dowiedz się, jak najlepiej działać, by wspierać zarówno rozwój, jak i umiejętność rozwiązywania konfliktów u dzieci.
drAleksandra Dopierała -
Przerwa
-
Czy to jeszcze agresja, czy już przemoc? O tym, co rodzic powinien wiedzieć o przemocy rówieśniczej
Czy agresja i przemoc to to samo? Jak dochodzi do wykluczenia i przemocy rówieśniczej? Skąd mam wiedzieć, kiedy dzieci same mogą rozwiązywać nieporozumienia między sobą, a kiedy potrzebują wsparcia dorosłego? Jak rozpoznać, czy moje dziecko doświadcza przemocy? Co wtedy robić, a czego nie? W jaki sposób systemowo zapobiegać przemocy lub jak zatrzymać ją na wczesnym etapie? Wystąpienie będzie próbą odpowiedzi na te pytania. W referacie przedstawione zostanie zjawisko bullyingu z uwzględnieniem specyfiki cyberprzemocy, mechanizmy jego powstawania, a także propozycje możliwości wsparcia rodzicielskiego oraz interwencji na poziomie szkoły.
drAnna Kubiak
Panelistki
Psycholożka, psychoterapeutka, dyrektorka Kliniki Rodzina-Para-Jednostka Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, stworzyła własną metodę obserwacji relacji pomiędzy dziećmi a rodzicami w warunkach naturalnych. Pracuje w ramach psychoterapii indywidualnej, specjalizuje się w psychoterapii par stosując najskuteczniejszą formę tej terapii opartą na emocjach. Prowadzi psychoterapię rodzin, w których pojawiają się problemy u dzieci i nastolatków, prowadzi konsultacje dla rodziców dotyczące ich sposobu rozumienia dzieci i oddziaływania na nie. Oferuje też konsultacje związane z problemami w sferze seksualnej – indywidualne oraz dla par.
Psycholożka, terapeutka systemowa, wykładowczyni i nauczycielka mianowana. Członkini Restorative Schools Working Group European Forum for Restorative Justice. Pracuje na Wydziale Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz w szkole. Na co dzień koordynuje program rozwoju społeczno-emocjonalnego i tworzy system sprawiedliwości szkolnej oparty o sprawiedliwość naprawczą, skoncentrowany na wzajemnym zrozumieniu i wspólnym wypracowywaniu rozwiązań. Badawczo zainteresowana empatią i rozwojem moralnym. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z psychologii rozwoju, psychologii edukacji, zaawansowanej psychologii procesów poznawczych i afektywnych oraz naukowych badań nad rozwojem dziecka i nastolatka.
Psycholog, psychoterapeuta systemowy w trakcie certyfikacji, adiunkt na Wydziale Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS. Jej zainteresowania koncentrują się wokół autodestruktywności, diagnozy psychologicznej i psychoterapii systemowej (zwłaszcza dzieci i młodzieży). Prowadzi badania naukowe dotyczące samouszkodzeń bez intencji samobójczej oraz autodestruktywności pośredniej. W ramach praktycznej działalności przez 10 lat pracowała w szkole podstawowej i gimnazjum, a aktualnie prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną, gdzie pracuje głównie z dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzicami. Jest członkiem nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej.
Formularz zgłoszeniowy
Organizatorzy
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Poznania
Termin i miejsce
31 maja 2022 r., 16.45–18.55
Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu Uniwersytetu SWPS, ul. Kutrzeby 10, 61-719 Poznań), s. A001
Kontakt
Patrycja Wróblewska, Urząd Miasta Poznania, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.