Trauma i pamięć. Wokół 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim
W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim badaczki i badacze z Uniwersytetu SWPS będą mówić o traumie, jej dziedziczeniu i pracy nad zbiorową pamięcią — wokół doświadczenia getta, ale także odnosząc się do innych przypadków ludobójstwa i masowych zbrodni. Doświadczenie związane z powstaniem w getcie i Zagładą ma bowiem wymiar ogólnoludzki i uniwersalny. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w sympozjum, którego gospodarzem jest Wydział Nauk Humanistycznych w Warszawie Uniwersytetu SWPS. Organizatorami wydarzenia są WNH w Warszawie oraz Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS.
Szczególny jubileusz
19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. To okazja, by opowiedzieć o korzeniach zbrojnego oporu z 1943 r., a także o pielęgnowaniu pamięci o tym bohaterskim zrywie. Sympozjum z udziałem ekspertów z naszej uczelni poprowadzi dr hab. Adam Leszczyński, prof. Uniwersytetu SWPS – historyk, dziennikarz i publicysta, autor „Ludowej historii Polski”.
Osiemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim przypomina nam o wspólnej historii, o traumie, która nie jest tylko historyczna. Bez pamięci o niej i o tych, którzy jej doświadczyli, nie jesteśmy w stanie zmierzyć się z przyszłością.
Weź udział w sympozjum stacjonarnie lub online
Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej. Zapraszamy do udziału:
- stacjonarnie – w siedzibie Uniwersytetu SWPS (ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warszawa, sala S305)
- online
Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.
-
Sztuka pamięci getta
W swoim wystąpieniu dr Katarzyna Bojarska opowie o realizacjach artystycznych związanych z pamięcią getta warszawskiego. Prezentacja obejmie takie realizacje jak: „Dotleniacz” Joanny Rajkowskiej, „Nowe Miasto” Wojtka Wilczyka i Eli Janickiej (także „Festung Warschau” tej drugiej), „Spring in Warsaw” grupy Public Movement, „Wall and Towrr Yael Bartany”, „Wielokropek” Anki Baumgart i Agnieszki Kurant, akcje Zuzy Herzberg i in. oraz projekt Krystyny Piotrowskiej „Próżna”, w ramach którego przez lata organizowała ona wystawy site specific na Próżnej – ostatniej zachowanej ulicy getta.
drKatarzyna BojarskaKulturoznawczyni, w zakresie jej zainteresowań naukowych znajdują się obszary takie jak: kultura wizualna, sztuka współczesna, pamięć kulturowa, studia nad traumą, studia nad afektem. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu kultury wizualnej, sztuki współczesnej, krytyki artystycznej, teorii i praktyk pamięci kulturowej, a także języka angielskiego w zastosowaniu akademickim. Pełni funkcję koordynatorki kierunku kulturoznawstwo.
-
Zarządzanie edukacją o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach, z uwzględnieniem zastosowań nowych technologii
Prof. Adam Szpaderski opowie o koncepcji zarządzania edukacją martyrologiczną, przedstawi przykłady zastosowań nowych technologii w tym zakresie, a także wspomni, jakie niesie to ze sobą szanse i zagrożenia.
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSAdam SzpaderskiNaukowiec specjalizujący się w zarządzaniu strategicznym, zarządzaniu miejscami pamięci, zarządzaniu edukacją o Auschwitz, Holokauście i ludobójstwach, z uwzględnieniem zastosowań nowych technologii. jest m.in. głównym konsultantem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w Dziedzinie Strategii i Zarządzania Edukacją, przewodniczącym Rady Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, doradcą ds. strategii edukacyjnej Muzeum Stutthof w Sztutowie, głównym konsultantem ds. strategii i zarządzania edukacją Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, a także przewodniczącym Rady Konsorcjum – Sieć „Liga Pamięci Jenieckiej”. Na Uniwersytecie SWPS kieruje Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci. Jest również prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Nauk Społecznych w Warszawie.
-
Milczenie, rytuał, rozliczenie – o pewnych uniwersalnych sposobach radzenia sobie z trudną przeszłością
Prof. Klaus Bachmann przedstawi rozważania dotyczące tego, jakie schematy powtarzają się, gdy społeczeństwa próbują radzić sobie z przypadkami zbiorowej przemocy (na podstawie przykładów Rwandy, Niemiec, Belgii i Holandii) – w rodzinach, w społeczeństwach i w polityce: kiedy i o czym milczą; kiedy i o czym mówią; jakie rytuały stosują w życiu publicznym i jak traktują sprawców, ofiary, świadków i pozostałych.
prof. dr hab.Klaus BachmannPolitolog, historyk. Specjalizuje się w problematyce z zakresu integracji europejskiej, sprawiedliwości w czasach transformacji (lustracja, rozliczenie przeszłości, międzynarodowe trybunały karne, komisje prawdy i pojednania), historii najnowszej Europy Środkowo-Wschodniej, a także ruchów totalitarnych. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z integracji europejskiej, historii najnowszej, biznesu międzynarodowego i sprawiedliwości tranzycyjnej.