Photo Summit Day 2024
Uniwersytet SWPS oraz Concordia Design zapraszają na wyjątkowy festiwal fotograficzny Photo Summit Day 2024 we Wrocławiu. W dniach 10-11 maja odbędą się warsztaty z najlepszymi polskimi fotografami i fotografkami. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest portret w różnych jego odmianach – od portretu artystycznego, przez reklamę, aż po fotoreportaż. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny, na część obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsca.
Program
W tym roku sercem festiwalu będzie „Galeria Bezdomna”, gdzie swoje prace będą mogli zaprezentować wszyscy chętni, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. „Galerię Bezdomną” założyli Tomasz Sikora i Andrzej Świetlik w odpowiedzi na potrzeby młodych twórców. W ubiegłorocznej edycji festiwalu galeria przyciągnęła ogromne zainteresowanie gości, a przestrzeń sali Kamienica w Concordia Design we Wrocławiu wypełniła się dziesiątkami prac pasjonatów fotografii.
W latach 2002-2012 odbyło się aż 110 edycji „Galerii Bezdomnej”, organizowanych w różnych zakątkach świata – w Polsce, Anglii, USA, Algierii czy Australii. Organizatorzy udostępniają adresy oraz godziny otwarcia przestrzeni wystawowych, jednocześnie precyzując, jakie formy instalacji prac są akceptowane. Nie ma tutaj ściśle określonego tematu, co daje artystom pełną swobodę wyrazu. „Galeria Bezdomna” przyjmuje dzieła w różnej ilości, formie i formacie, co sprawia, że każda wystawa jest niepowtarzalna. Każdy uczestnik i uczestniczka samodzielnie znajduje przestrzeń dla swoich prac, instalując je własnymi narzędziami i podpisując swoim nazwiskiem, podając przy tym swoje dane kontaktowe. W wyznaczonym terminie wystawca samodzielnie usuwa swoje prace z przestrzeni galerii.
W tym roku sercem imprezy nadal będzie przestrzeń w Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej, ale nadchodząca edycja Photo Summit Day zyska także inne lokalizacje: Galerię Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików, Galerię FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Galerię Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Część programu została przygotowana przez zespół z podyplomowych studiów fotografii i Katedry Grafiki Uniwersytetu SWPS. Warsztaty i spotkania poprowadzą doświadczeni wykładowcy z naszej uczelni m.in. dr Karol Krukowski, Agata Grzych, Jacek Kołodziejski i Adrian Seliga.
-
Portfolio overview
Bez znaczenia czy robisz dużo zdjęć czy mało, z pewnością są Twoje. To brzmi banalnie, ale warto powtarzać, że każda nasza fotografia to decyzja, deklaracja, zajęcie stanowiska. Jestem ciekaw o czym opowiadasz, na co patrzysz, a jeśli potrzebujesz pomocy ze zrozumieniem własnej pracy, zapraszam na konsultację Twojego fotograficznego portfolio do Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
drKarol KrukowskiTwórca, wydawca, przedsiębiorca, organizator plenerów i warsztatów. Autor kanału edukacyjnego o fotografii YouTube „Karol o fotografii” oraz dwuletniego kursu online „Szkoła Karola”. Pomysłodawca i organizator festiwalu fotografii Plener w Sokołowsku. W swojej twórczości bada relację obrazu fotograficznego z tekstem oraz fotograficzną reprezentację fenomenu genius loci. W 2021 uzyskał stopień doktora sztuki na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, publikując książkę Pręgierz – fotograficzny picture-book opowiadający pięćsetletnią historię miasta z perspektywy stojącego na wrocławskim rynku pręgierza. W swoich publikacjach wykorzystuję fotografię do analizy relacji społecznych oraz oddziaływania miejsc na mieszkańców. W 2006 roku wspólnie z dr. Maciejem Bączykiem opublikował książkę Niewidzialna Mapa Wrocławia, będącą zapisem i analizą postrzegania miasta z perspektywy osób niewidomych. W 2012 w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław, wydał publikację Przejście, będącą efektem pracy grupy studentów nad badaniem społecznej i kulturotwórczej roli architektury miejskiej. -
Portfolio overview
Interesuje mnie fotografia kreacyjna, aranżowana, inscenizowana i konceptualna. Jeśli lubisz wymyślać zdjęcia i tworzyć własne koncepcje artystyczne lub korzystasz w swojej pracy z intuicji i wyobraźni, zastanawiasz się, co zrobić ze swoimi fotografiami dalej, to zapraszam na konsultację Twojego fotograficznego portfolio do Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
Agata GrzychAbsolwentka Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu i UAP (dawniej ASP) w Poznaniu na wydziale Komunikacji Multimedialnej oraz podyplomowych studiów „Wiedza o Sztuce” na UWr. Pracuje jako wykładowczyni w WSF AFA i Policealnym Studium Animatorów Kultury „Skiba” oraz na Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Prowadzi warsztaty fotograficzne i graficzne m. in. we wrocławskich Konturach Kultury, a wcześniej w Centrum Kultury Agora i Ośrodku Postaw Twórczych (OPT) we Wrocławiu. Jest kuratorką kilkudziesięciu wystaw. Współpracowała przy organizacji wystaw i przedsięwzięć artystycznych z BWA Wrocław, Galeria Entropia, Tiff Festival, ASP we Wrocławiu, WBPiCAK w Poznaniu. Uczestniczyła w wielu wystawach m.in. na Fotofestiwalu w Atenach, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Jest kuratorką właścicielką 15 metrowej przestrzeni na sztukę „Galeria u Agatki” w Art Hubie Wyspa Tamka. Opiekuje się także najczęściej odwiedzaną galerią we Wrocławiu „Circle / triangle modern art gallery” w klubokawiarni Recepcja. Prowadzi audycję o sztuce współczesnej „Artefakty” w radiu Luz. W swojej twórczości podejmuje się tematów związanych przede wszystkim z religijnym kiczem, ale też pyta np. o miejsce pornografii w kulturze, czasem zajmuje się niezobowiązującą fotografią dokumentalną. -
Portfolio overview
Na co dzień używam fotografii do tworzenia wymyślonych światów, czasami są to światy reklamy, niekiedy moje własne. Zawsze jest w nich coś wspólnego. Jeśli lubisz łączyć fotografię z modą, architekturą czy performancem, zapraszam na konsultację Twojego fotograficznego portfolio na Uniwersytecie SWPS.
Jacek KołodziejskiUkończył studia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiował również film i fotografię w Wyższej Szkole Projektowania w Łodzi. Ma w dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, w tym w prestiżowych instytucjach (m.in. Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Galerii Raster) i międzynarodowych festiwalach takich jak Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny w Arles, czy w trakcie Miesiąca Fotografii w Bratysławie. Laureat najważniejszych nagród fotograficznych, w tym jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie: PDN Photo Annual, oraz PDN The Look: Where Fashion Meets Art, a także pierwszego miejsca w konkursie International Photographer of the Year Award. Artysta wizualny, który tworzy głównie za pomocą fotografii, ale w swojej praktyce artystycznej wykorzystuje również inne media: design, rzeźbę, malarstwo, i sztukę wideo. W swoich działaniach eksploruje ideę odmienności, wyjątkowości i (hybrydycznej) tożsamości, traktując je jako punkt wyjścia dla starannie dopracowanych, konceptualnych zdjęć, a także instalacji i obiektów artystycznych, które jako elementy scenografii lub indywidualne byty zostają zarejestrowane na jego zdjęciach. -
Warsztaty fotografii produktowej
Podczas warsztatu przedstawię jak posługiwać się światłem w studiu fotograficznym. Zademonstruję pracę na trzech różnych stanowiskach: w zakresie fotografii packshotowej z trudnym produktem, sesję aranżowaną w stylu cinematic look oraz sesję z oświetleniem błyskowym na przykładzie zamrażania ruchu.
Adrian SeligaFotograf produktowy prowadzący własną działalność gospodarczą. Fotografuje w segmencie kosmetyków, fotografii produktowej i lifestyle w branży outdoor. Związany ze znanymi markami kosmetyków tj. Tołpa, Organique, Miya. Współpraca przy sesjach zdjęciowych na okładki magazynów Women's Health i Men's Health. Zajmuje się także zasilaniem internetowych banków zdjęć oraz działa globalnie jako visual storyteller w branży oświetleniowej, zarówno jako dostawca treści jak i influencer. Studiował Grafikę na Uniwersytecie SWPS, komunikację wizerunkową na Uniwersytecie Wrocławskim i PR na INP w Lizbonie. Zawodowo zainteresowany oświetleniem oraz sprzętem zdjęciowym i filmowym, operowaniem kamerą, stylami wizualnymi w kinematografii (cinematic photography), łączeniem zdjęć z grafiką 3D. -
Prezentacja: Nie nazywaj mnie fotografem
Podczas autorskiego spotkania, dr Karol Krukowski i Jacek Kołodziejski porozmawiają o budowaniu własnego języka wizualnego w fotografii reklamowej i artystycznej. Przedstawię metody działania oparte na procesie fotograficznym i projektowym – od świadomości celu przez reżyserię obrazu do realizacji kompletnego projektu fotograficznego.
Jacek KołodziejskiUkończył studia na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiował również film i fotografię w Wyższej Szkole Projektowania w Łodzi. Ma w dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą, w tym w prestiżowych instytucjach (m.in. Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Galerii Raster) i międzynarodowych festiwalach takich jak Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny w Arles, czy w trakcie Miesiąca Fotografii w Bratysławie. Laureat najważniejszych nagród fotograficznych, w tym jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie: PDN Photo Annual, oraz PDN The Look: Where Fashion Meets Art, a także pierwszego miejsca w konkursie International Photographer of the Year Award. Artysta wizualny, który tworzy głównie za pomocą fotografii, ale w swojej praktyce artystycznej wykorzystuje również inne media: design, rzeźbę, malarstwo, i sztukę wideo. W swoich działaniach eksploruje ideę odmienności, wyjątkowości i (hybrydycznej) tożsamości, traktując je jako punkt wyjścia dla starannie dopracowanych, konceptualnych zdjęć, a także instalacji i obiektów artystycznych, które jako elementy scenografii lub indywidualne byty zostają zarejestrowane na jego zdjęciach.
Podczas Photo Summit Day 2024 można nie tylko pogłębić swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności, ale także porozmawiać i wymienić się pomysłami z wybitnymi osobami z branży fotograficznej. W gronie zaproszonych gości znaleźli się tacy twórcy jak Paweł Fabjański, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Kasia Idzkowska, Marcin Giba, Chris Niedenthal czy Anna Gondek-Grodkiewicz – kuratorka Photo Summit Day, fotografka, architektka oraz wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS. Nie zabraknie także Tomasza Tomaszewskiego czy Tomka Sikory, wspołzałożyciela „Galerii Bezdomnej”, która w tym roku zagości w budynku Concordia Design we Wrocławiu.
Zapisz się!
Gdzie i kiedy?
Miejsce: Uniwersytet SWPS we Wrocławiu, ul. Ostrowskiego 30b.
Termin: 10 maja 2024 r., godz. 17.00–19.00.
Organizatorzy
Współorganizatorzy
Partnerzy
Patroni medialni
Partner technologiczny
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.
Projekt był współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Dlaczego warto studiować grafikę na Uniwersytecie SWPS?
Grafikę na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu wyróżnia kompleksowe podejście do projektowania. Nasze studia łączą techniczną wiedzę na temat kompozycji, layoutu, typografii, zarządzania kolorem i technik wizualizacji z pogłębioną wiedzą o komunikacji społecznej, psychologii i psychofizjologii widzenia.
Studiując grafikę na Uniwersytecie SWPS, będziesz pracować w interdyscyplinarnym zespole, zarządzać zespołem projektowym, współpracować z klientami i występować publicznie. Nabędziesz praktyczne umiejętności w połączeniu z analitycznym i syntetycznym myśleniem.
Pracujemy na najlepszym oprogramowaniu: Adobe Illustrator, Photoshop, InDesign, After Effects, Premiere Pro, Lightroom, Fontlab Studio, Adobe XD, Figma, Axure, Blender, Substance 3D, Adobe Dimension. Nasi studenci dostają licencję na wybrane aplikacje Affinity.
Grafika
stacjonarne, niestacjonarneZobacz naszą ofertę studiów graficznych
Zobacz stronę Katedry Grafiki