Dzień z Psychologią na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu – dołącz do nas!
Chcesz studiować psychologię i lepiej zrozumieć ludzkie emocje, myśli i zachowania? Przyjdź na Dzień z Psychologią i sprawdź, czy to kierunek dla ciebie! Weź udział w ciekawych wykładach i warsztatach, poznaj atmosferę uczelni i wykładowców. Zapraszamy!
Posłuchaj ciekawych wykładów (godz. 10.00–12.45)
-
Rozpoczęcie Dnia z Psychologią
sala A.005
dr hab., prof. Uniwersytetu SWPSAlicja GrochowskaPsycholog. Zajmuje się psychologicznymi mechanizmami działania reklamy. Bada struktury reklamy i powiązania pomiędzy jej elementami, mechanizmami zniekształceń pamięciowych a emocjami w reklamie oraz ich znaczeniem w tworzeniu skutecznych przekazów. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu procesów poznawczych, motywacji i emocji w marketingu oraz wpływu społecznego w zachowaniach konsumenckich. -
Relacje rówieśnicze – oczekiwania kontra rzeczywistość.
sala A.005
Wykład przedstawi podstawowe zagadnienia związane z relacyjnością w okresie adolescencji i wczesnej dorosłości, w tym zjawisko idealizacji i deprecjacji. Jak wytwory kultury (proza, film/seriale, reklamy i social media) modelują (zaburzają?) standardy relacji rówieśniczych. Omówione zostaną najczęstsze problemy występujące w relacjach rówieśniczych okresu adolescencji i wczesnej dorosłości, w tym przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna, problemy w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, a także co teoria umysłu i mentalizacja wnoszą do relacji.
drAnna NieznańskaAnna Nieznańska, doktor nauk o zdrowiu, psycholog, terapeuta, nauczyciel akademicki. Tytuł zawodowy magistra psychologii uzyskała w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, natomiast stopień naukowy doktora nauk o zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Głównym obszarem jej zainteresowań jest funkcjonowanie społeczne, zachowania autodestrukcyjne (w tym suicydalne), językowe i zdrowotne osób z diagnozą zaburzeń nastroju oraz zaburzeń osobowości, zaburzenia psychosomatyczne u osób z zaburzeniami osobowości lub zaburzeniami nastroju, a także obciążenie opieką i funkcjonowanie społeczne osób bliskich (opiekunów) chorych z diagnozą zaburzeń nastroju. W prywatnym gabinecie łączy teorię z praktyką. Na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z pomocy psychologicznej, zaburzeń osobowości, zaburzeń psychosomatycznych, psychologii klinicznej i zdrowia, zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych, a także zajęcia fakultatywne z psychofarmakologii. -
Współczucie dla innych i współczucie dla samego siebie.
sala A.005
Człowiek jest istotą społeczną, a troska o innych sprzyja budowaniu dobrych i twarłych relacji oraz pokonywaniu trudności. Z kolei współczucie dla samego siebie, obejmujące rozumienie własnych problemów, okazywanie sobie życzliwości i ciepła, zamiast samokrytycyzmu, pomaga w radzeniu sobie z problemami i stresem. W trakcie wykładu omówione zostaną współczesne koncepcje empatii, współczucia i troski, ze szczególnym uwzględniem koncepcji uważnego współczucia (Paul Gilbert), które obejmuje bycie wrażliwym na cierpienie swoje i innych ludzi, oraz zaangażowanie w działania prowadzącego do zmniejszania i zapobiegania cierpieniu. Przedstawione będą też wyniki badań naukowych wskazujących na ważne znaczenie zarówno współczucia dla innych, jak i dla samego siebie, w życiu indywidualnym i społecznym.
drMariusz ZiębaPsycholog, nauczyciel akadamicki i badacz. Kierownik Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi na Uniwersytecie SWPS. Prowadzi zajęcia z psychologii osobowości, psychologii kryzysów, pozytywnych interwencji psychologicznych i psychometrii. W pracy badawczej interesuje się psychologią narracyjną i psychologią pozytywną, a jego badania dotyczą indywidualnych i sytuacyjnych uwarunkowań wzrostu potraumatycznego, radzenia sobie ze stresem krytycznych wydarzeń życiowych, a ostatnio również roli współczucia w radzeniu sobie ze stresem.
Weź udział w warsztatach lub wykładach – do wyboru (godz. 12.00–13.00)
-
Co się dzieje w mózgu w terapii? Czyli o funkcjonowaniu mózgu w procesie psychoterapii.
wykład interaktywny, sala A.002
W trakcie wykładu omówione zostanie jakie zmiany zachodzą w naszym mózgu podczas różnych form terapii, w tym interwencji opartych na uważności (mindfulness) oraz terapii poznawczo-behawioralnej. Przyjrzymy się, jak badania neurobiologiczne odkrywają, które części mózgu aktywują się i reorganizują w odpowiedzi na skuteczną interwencję. Zaprezentowane zostaną też sposoby pozwalające na wspieranie zdrowia psychicznego poprzez proste codzienne ćwiczenia, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i odporność na stres.
Stanisław KarkoszKognitywista i doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu SWPS, specjalizujący się w badaniach nad skutecznością i neuronalnymi mechanizmami technik wyobrażeniowych w terapii schematów. Współzałożyciel Fido Therapeutics – firmy rozwijającej chatbota wspierającego zdrowie psychiczne. Prowadzi zajęcia z projektowania i realizacji badań na Uniwersytecie SWPS. Jego doświadczenie obejmuje analizę danych neuro- i psychofizjologicznych, interfejsy mózg-komputer oraz internetowe interwencje terapeutyczne. -
Psychologia uzależnień w pigułce. Psychoedukacja i prewencja.
warsztat, sala A.302
Substancje psychoaktywne, w tym alkohol, obecne są w życiu części nastolatków (jak i dorosłych). Pełnią u osób używających różne funkcje, najczęściej mają redukować stres, czy też wzmacniać odwagę w działaniach. Negatywne konsekwencje używania substancji psychoaktywnych są różne: od tych mniej szkodliwych po silnie. Warto wiedzieć jak nie dopuszczać do ich powstania lub minimalizować potencjalne szkody. W czasie warsztatu uczestnicy przyswoją wiedzę z zakresu mechanizmów używania substancji psychoaktywnych, redukcji szkód jak i pierwszej pomocy.
drMarcel KawczyńskiPsycholog, doktorant i nauczyciel akademicki, współpracownik Uniwersytetu SWPS. Posiada doświadczenie kliniczne zdobyte w ramach pracy na oddziale psychiatrycznym przyjęciowym, neurologicznym oraz wewnętrznym-psychosomatycznym. Były koordynator poznańskiego oddziału Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, obecnie przewodniczący komisji rewizyjnej. Specjalizuje się w profilaktyce i edukacji dotyczącej redukcji szkód związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Współtworzył i koordynował liczne projekty profilaktyczno-edukacyjne, popularyzujące wiedzę wśród szeregu odbiorców (młodzieży jak i dorosłych). -
Diagnostyka przez TikToka. Czyli o psychospołecznych aspektach nowych mediów.
warsztat, sala A.311
Warsztat poświęcony jest analizie wpływu mediów społecznościowych na postrzeganie zdrowia psychicznego. Uczestnicy poznają, jak treści udostępniane na TikToku wpływają na samodiagnozę i postawy społeczne wobec zdrowia psychicznego. W trakcie warsztatu omówione zostaną zagrożenia i potencjalne korzyści płynące z korzystania z platform internetowych w kontekście zdrowia psychicznego. Poruszone zostaną również kwestie bezpieczeństwa informacji oraz odpowiedzialności społecznej użytkowników. Warsztat oferuje interdyscyplinarne spojrzenie na nowe media i ich rolę w współczesnym świecie.
Julia BączekPsycholożka i certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralną oraz doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Specjalizuje się w pracy terapeutycznej z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi, koncentrując się na skutecznym wspieraniu ich zdrowia psychicznego i rozwoju osobistego. W ramach swoich badań doktorskich zajmuje się oceną efektywności różnych technik psychoterapeutycznych, poszukując najbardziej efektywnych metod pracy z pacjentami. -
Asertywność: Czyli jak dbać o siebie i swoje granice w relacjach z innymi?
warsztat, sala A.312
Warsztaty będą okazją do zastanowienia się, co to jest asertywność i dlaczego warto się jej uczyć? Porozmawiamy o konkretnych sytuacjach z którymi spotykają się młodzi ludzie w relacjach. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję do nauczenia się, jak odmawiać i wyrażać swoje uczucia i potrzeby, aby czuć się dobrze i bezpiecznie.
drKatarzyna Pilarczyk-ParchanowiczPsycholożka, seksuolożka kliniczna. Tytuł zawodowy z psychologii zdobyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła Studia Doktoranckie na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM w Poznaniu, broniąc rozprawę doktorską w obszarze funkcjonowania emocjonalnego sprawców przestępstw seksualnych wobec nieletnich (pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Beisert). Uzyskała Certyfikat Seksuologa Klinicznego (Polskie Towarzystwo Seksuologiczne), ukończyła Podyplomowe Studia "Seksuologia Kliniczna - Opiniowanie, Edukacja, Terapia" (UAM w Poznaniu) i szkolenie z zakresu psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Członkini Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Przyjmuje pacjentów ramach prywatnej praktyki w Psychologiczno-Seksuologicznym Ośrodku Rozwoju i Terapii PORT w Poznaniu. Na poznańskim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej, psychologii zdrowia, psychologii osobowości i umiejętności akademickich.
Organizator
Gdzie?
Uniwersytet SWPS, Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu
ul. Kutrzeby 10, Poznań
Kiedy?
10 grudnia 2024 r., godz. 10.00–13.00
Kontakt
Natalia Skalik: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Studiuj psychologię na czołowej uczelni w kraju
Uniwersytet SWPS słynie z kształcenia doskonałych psycholożek i psychologów. Według rankingu szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy” jesteśmy jedną z dwóch najlepszych uczelni w Polsce, na których możesz studiować psychologię. Nasz program spełnia europejskie standardy nauczania, jest nowoczesny i zróżnicowany. Oferujemy zarówno studia pierwszego stopnia, jak i studia jednolite magisterskie.
Psychologia
stacjonarne, niestacjonarnePsychologia
stacjonarne, niestacjonarnePsychologia
niestacjonarneMożesz dostosować studia do swoich zainteresowań i planów zawodowych, wybierając jedną z trzech specjalności:
- psychologię wspierania rozwoju,
- psychologię pracy i organizacji,
- psychologię kliniczną dzieci i dorosłych.
W Poznaniu oferujemy także wiele kierunków podyplomowych związanych z psychologią