Dylematy sprawiedliwości. Pobierz grę edukacyjną
Dylemat między pokojem a sprawiedliwością to jeden z centralnych problemów, z którymi mierzą się polityki mieszczące się w kategorii sprawiedliwości tranzycyjnej. Dlatego też w ramach konkursu „Inspiracja” powstała gra edukacyjna w języku angielskim symulująca ów dylemat. Projekt „1984+20: Crossroads of Justice” został opracowany oraz sfinansowany dzięki środkom Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS. Kierownikiem i pomysłodawcą projektu jest prof. Igor Lyubashenko. Gra została opracowana przez Pracownię Gier Szkoleniowych. Jest do pobrania w wolnym dostępie w formacie PDF na tej stronie.
Jak uzyskać sprawiedliwość w sytuacjach nadzwyczajnych?
Pojęcie sprawiedliwości tranzycyjnej odnosi się do specyficznej procedury dochodzenia sprawiedliwości w sytuacjach nadzwyczajnych. Mowa przede wszystkim o sytuacjach kryzysowych, które wiążą się (lub potencjalnie mogą się wiązać) z przemocą polityczną: międzynarodowych i domowych konfliktach zbrojnych, rewolucjach i powstaniach, przemianach systemowych. Cechą wspólną wymienionych sytuacji jest to, że nie ma możliwości „rozliczyć się” ze sprawcami przemocy w sposób podobny do tego, który znamy z naszej „zwyczajnej” codzienności, gdy polegamy na jasnych rozwiązaniach prawnych (kodeksy karne) i sprawnie działającym systemie sądownictwa.
Mimo że istnieje bogata literatura dotycząca zjawiska sprawiedliwości tranzycyjnej, pozostaje ono przeważnie w niszowej domenie debat akademickich. Projekt „1984+20: Crossroads of Justice” ze względu na formę gry może pomóc przybliżyć tę tematykę w przystępny sposób szerszej grupie odbiorców, np.
- studentom kierunków takich jak: prawo, nauki polityczne, stosunki międzynarodowe, socjologia (w ramach zajęć poświęconych szeroko pojmowanej problematyce konfliktów, ich rozwiązywania i zarządzania ich skutkami),
- decydentom, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami sytuacji kryzysowych, w których przejawia się w/w dylemat (w takim przypadku gra powinna przede wszystkim uświadomić złożoność problematyki i zachęcić do zasięgnięcia porady ze strony ekspertów).
O projekcie „1984+20: Crossroads of Justice” można przeczytać w „The International Journal of Transition Justice”.
Przeczytaj publikację w języku angielskim
Gra dotycząca dylematów sprawiedliwości – „1984+20: Crossroads of Justice” została przygotowana w formule print-and-play. Została stworzona do celów edukacyjnych. Jej autorzy dążą do tego, aby z upływem czasu ulepszać ją i tworzyć kolejne wersje. Dlatego zachęcamy do kontaktu w przypadku pojawienia się pytań, a także w przypadku, gdy gra została wykorzystana na zajęciach – wszelkie spostrzeżenia, komentarze i propozycje zmian będą niezwykle pomocne.
Kontakt
Igor Lyubashenko: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Twórca gry
Pobierz grę!
Grę „1984+20: Crossroads of Justice” można pobrać całkowicie bezpłatnie, chcemy jednak śledzić, w jaki sposób jest wykorzystywana, dlatego prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Chcielibyśmy dowiedzieć się, kim jesteś, jaką instytucję reprezentujesz i w jakim celu chcesz pobrać grę. Po wypełnieniu formularza na podany e-mail otrzymasz link do pobrania gry.