Kurs Matura 2021 – projekt wspierający maturzystów
Stosy podręczników, niezliczona ilość materiału do opanowania, stres, pandemia dezorganizująca naukę i życie. Tegoroczni maturzyści stanęli przed wieloma wyzwaniami. Aby ich wesprzeć, Uniwersytet SWPS przygotował wyjątkowy kurs online Matura 2021. Od września do czerwca wraz z maturzystami przechodziliśmy przez wszystkie etapy przygotowania do egzaminu dojrzałości i rozpoczęcia studiów. Nie omawialiśmy jednak tego, co warto umieć na maturze z danego przedmiotu – polskiego, biologii czy matematyki. Skoncentrowaliśmy się na metodach, narzędziach i technikach uczenia się oraz planowania i organizacji nauki. Istotnym elementem programu kursu są także spotkania dotyczące radzenia sobie ze stresem i emocjami.
Problem
Matura to więcej niż nauka
Przygotowanie do egzaminów maturalnych to nie tylko przyswojenie podstawy programowej. To także konieczność umiejętnej organizacji nauki, skutecznego uczenia się, koncentracji czy wreszcie radzenia sobie ze stresem oraz emocjami. A te kompetencje zbyt często pomijane są w edukacji systemowej. W planie lekcji trudno znaleźć przedmioty związane z technikami pamięciowymi, zarządzaniem czasem czy planowaniem. Dzieci i młodzież nie uczą się w szkole o emocjach – o tym, jak je zdrowo i konstruktywnie przeżywać. Podstawa programowa omija tak ważne w młodym wieku kwestie, jak: zdrowie psychiczne, radzenie sobie ze stresem i dbanie o siebie, zarówno w kontekście fizycznym, jak i emocjonalnym.
Dodatkowym czynnikiem jest pandemia, która całkowicie zdezorganizowała życie nas wszystkich, a w przypadku uczniów wpłynęła na formę nauki. Uczniowie bardzo dużo materiału musieli powtarzać samodzielnie. Co więcej, lekcje online sprawiały uczniom większe problemy związane z koncentracją podczas zajęć. A izolacja, lęk i niepewność w czasach pandemii jeszcze bardziej nadwyrężyły zasoby młodych ludzi.
Rozwiązanie
Kurs online Matura 2021 – projekt wspierający maturzystów
Uniwersytet SWPS wychodząc naprzeciw potrzebom młodych ludzi, przygotował całoroczny kurs online, którego celem jest wsparcie ich w tak kluczowym momencie życia, jakim jest matura oraz decyzja o wyborze kierunku studiów i uczelni.
Głównym ekspertem kursu został Przemysław Staroń – psycholog, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, autorytet w obszarze edukacji i wspierania młodzieży. Współautorką kursu jest Michalina Mruczyk, która pełniła również rolę prowadzącej spotkania. Gośćmi kursu byli m.in.: Sławomir Prusakowski, Marta Młyńska, dr Agnieszka Mościcka-Teske, prof. Adam Bodnar.
W trakcie comiesięcznych spotkań online prowadzonych na żywo pomagaliśmy uczniom:
- podjąć decyzję co do dalszej edukacji,
- dobrze wybrać kierunek studiów i uczelnię,
- efektywnie planować i zarządzać swoim czasem,
- uczyć się skutecznie i lepiej zapamiętywać,
- radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami,
- zadbać o siebie i swoje dobre samopoczucie w trudnym czasie pandemii.
Każde spotkanie to okazja do kontaktu z młodymi ludźmi, rozmów na czacie i odpowiedzenia na wszystkie ważne dla nich kwestie. Projekt doceniło już ponad 8 tys. młodych osób.
Dlaczego?
Odpowiedzialnie podchodzimy do wsparcia dzieci i młodzieży
Uniwersytet SWPS od wielu lat tworzy przestrzeń dla młodych ludzi, w której mogą znaleźć odpowiedzi na różnego rodzaju dylematy związane z okresem dorastania, rozwijać swoje pasje i poszerzać kompetencje. Wspieramy młodych w rozwoju osobistym i zawodowym, a także pomagamy im budować wartościowe relacje z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami – dbając zawsze o to, by spotkali się ze zrozumieniem i czuli się bezpiecznie.
Co roku w całej Polsce odbywało się kilkaset spotkań naszych wykładowców i studentów z uczniami szkół średnich. Byliśmy w ich klasach i salach gimnastycznych. Zapraszaliśmy ich do siedzib naszej uczelni. Z otwartością słuchając tego, co ich interesuje i niepokoi, dzieliliśmy się z nimi merytoryczną wiedzą i doświadczeniem.
Projekt Matura 2021 to reakcja na pandemię i związane z nią obostrzenia niepozwalające na organizację spotkań na uczelni i w szkołach. Zmiana formy organizacji nie zmieniła chęci, by być blisko młodzieży i jej problemów, by razem z nimi odważnie stawiać im czoła.
Psycholog, współautor i główny ekspert kursu Matura 2021, Nauczyciel Roku 2018, Finalista Global Teacher Prize 2020. Jest nauczycielem, trenerem i wykładowcą na Uniwersytecie SWPS. Nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, twórca #utrzy, zwany też profesorem Snapem, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, wybrany Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej” za „wzorowe sprawowanie”. Specjalizuje się w pracy z młodzieżą, dorosłymi i seniorami. Koordynuje i współtworzy projekty międzypokoleniowe oraz projekty wspierające rozwój młodzieży, bezrobotnych, niepełnosprawnych, osadzonych w zakładach karnych. Prowadzi także szkolenia biznesowe i konsultacje z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod kreatywnych.
Psycholożka i nauczycielka, współautorka kursu Matura 2021. Pracuje jako psycholog w szkole podstawowej i liceum Spark Akademy. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Wcześniej współpracowała z Uniwersytetem SWPS, prowadząc warsztaty dla młodzieży. Angażowała się w działalność wolontariacką w Stowarzyszeniu Psyche Soma Polis. Jej zainteresowanie psychologią zrodziło się z potrzeby lepszego poznania drugiego człowieka. Nie boi się wyzwań. W wolnym czasie podróżuje, czyta, uprawia sport, gotuje i angażuje się w działalność charytatywną.